RIAA wygrywa pierwszy proces z osobą prywatną

Strona główna Aktualności

O autorze

Jammie Thomas z Minnesoty została pierwszą w historii osobą prywatną, która przegrała przed sądem proces wytoczony przez znaną organizację fonograficzną Recording Industry Association of America po tym, jak odrzuciła opcję zawarcia ugody przedsądowej. Thomas została uznana za winną naruszenia praw autorskich poprzez udostępnienie 24 piosenek (pierwotnie RIAA usiłowała udowodnić, żę w grę wchodziło aż 1700 utworów) za pośrednictwem sieci peer-to-peer Kazaa. Kobieta w procesie próbowała udowodnić, że nigdy nie używała sieci Kazaa ani nie posiada tam konta.

Sąd nakazał Jammie Thomas zapłatę sześciu wytwórniom odszkodowania w łącznej wysokości aż 220 tysięcy dolarów. Cała sprawa jest ważnym precedensem, z którego wynika, że właściciel łącza może być pociągnięty do odpowiedzialności za popełnione z niego przestępstwa nawet przez osoby trzecie, na przykład przez dzieci korzystające z domowego komputera.

RIAA pozwała już o naruszenie praw autorskich blisko 26 tysięcy osób nielegalnie udostępniających utwory w postaci plików mp3 w sieciach peer-to-peer. Thomas była pierwszą, która nie zawarła ze stowarzyszeniem ugody. Zwykle ugody te opiewały na kilka tysięcy dolarów, co wydaje się niezwykle małą kwotą w porównaniu do zasądzonego odszkodowania. Eksperci branżowi są jednak niemal pewni, że sprawa jest daleka od finału, a przed nami apelacja.

© dobreprogramy