Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

"SONDA" czyli najlepszy program popularnonaukowy TVP (cz.2)

"Kto nigdy nie widział Sondy niech wie, że przez 12 lat, co tydzień, Andrzej Kurek i Danek Kamiński pojawiali się w naszych domach by odkrywać świat na nowo. Gdy najczęściej popularyzacja jest zajęciem niewdzięcznym, Oni potrafili zamienić ją w spektakl."

Te słowa to wstęp do pierwszej części wpisu o SONDZIE. Dziś pora na część drugą.

Kilka słów historii

Pierwsze wydania Sondy realizowane były w studio, w formule typowego magazynu z udziałem gościa. Pierwszy program poprowadził Andrzej Kurek z Zofią Żukowską, drugi z Wandą Konarzewską i od tego właśnie odcinka zaczęła się moja przygoda z SONDĄ. Następnie Zofia Żukowska zaproponowała, by w studiu "zderzyć" dwóch okularników i tak od następnego odcinka panie zastąpił Zdzisław "Danek" Kamiński.

Początkowo elementem scenografii były obrotowe krzesełka, ale szybko z nich, tak jak i z gościa, zrezygnowano - prowadzący często stali, chodzili, przysiadali na podestach, tak więc krzesła były całkowicie zbędne. Spowodowało to święte oburzenie wielu „redaktorów”.

Windows 8, czyli czy warto jeść tę żabę.

Tą żabą jest oczywiście system bez "menu start", bez Aero, z wyglądem jarmarcznej tandety i z (prawie) widocznym napisem "Windows 3.1 na dopingu"

Co jakiś czas ktoś zadaje mi pytanie (uznając mnie widać za fachowca ;) ), czy warto kupić Windows 8 , ew. aktualizować system do "ósemki", bo wiele złego o niej słyszał i nie wie co ma robić. W tej chwili taką aktualizację w niektórych sklepach można jeszcze kupić za 199 zł.Odpowiedź, znając moje negatywne, wręcz bardzo, podejście do tego systemu, wydawałaby się oczywista, ale tak nie jest.

"SONDA" czyli najlepszy program popularnonaukowy TVP (cz.1)

"Gdyby tylko mogli, jako pierwsi Polacy zabraliby się na Księżyc, bo w ich szaleństwie była metoda. Kto ich znał, wierzy w to jak my. Kto nigdy nie widział Sondy niech wie, że przez 12 lat, co tydzień, Andrzej Kurek i Danek Kamiński pojawiali się w naszych domach by odkrywać świat na nowo. Od nich rolnik dowiadywał się czym jest współczesna chemia, inżynier o komplikacjach nauk podstawowych a niejeden humanista dał się zawieźć do Krzemowej Doliny. Gdy najczęściej popularyzacja jest zajęciem niewdzięcznym, Oni potrafili zamienić ją w spektakl."

SONDA

W dniu 8 września 1977 roku Telewizja Polska rozpoczęła emisję programu popularnonaukowego p.t. SONDA - jak się później okazało najlepszego w historii wszelkich tego typu programów emitowanych w TVP, a zdaniem wielu również jednego z najlepszych na świecie. Był to program pod wieloma względami nowatorski i wyprzedzający swoje czasy. Dwóch entuzjastów nauki przedstawiało trudne sprawy tak, że i student, i uczeń podstawówki siedział zahipnotyzowany przed srebrnym ekranem i chłonął wiedzę. Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński przez 12 lat, co tydzień odkrywali przed telewidzami zawiłości fizyki, matematyki, przyrody oraz wszystkich innych nauk.

"SONDA" - zajawka wpisu.

Sonda to najlepszy popularnonaukowy program telewizyjny nadawany przez Telewizję Polską w latach 1977–1989. Prowadzony był przez Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka, a współtworzony przez Marka Siudyma oraz Tomasza Pycia.

Czym była SONDA, jak się skończyła i dlaczego dziś jest chętnie oglądana piszę (po rozmowie z Krogulcem) w nowym wpisie, części pierwszej

Czy warto kupić tani SSD

Właśnie - czy warto kupić tani SSD? Znajomy, gdy go zapytałem, czy uważa, że warto to odparł: - W ogóle to skąd takie pytanie? Przecież wiadomo, że lepiej kupić szybszy, pojemniejszy SSD niż tani, czyli - w domyśle mały i wolny. Może i lepiej kupić duży i szybki, ale za jaką cenę? - odparłem.

No własnie:Dyski SSD, oprócz niewątpliwych zalet, których tu nie będę wymieniał, mają też wady. Należą do nich choćby ograniczona żywotność (głównie ilość cykli zapisu) czy pojemność. Jednak jedną z najważniejszych wad takiego dysku jest cena.Staje się ona bardzo ważnym kryterium podczas zakupu, gdyż mało kto może sobie pozwolić na zakup dysku za ponad 4000 zł (cena dysku SATA 2 - 600 GiB - Intel z dnia 20.04.2012). Z kolei tradycyjny dysk 750 GiB można kupić już za 350 zł. Większość zatem wybiera tradycyjny dysk.

Dlatego też ważne jest, czy tani SSD też spełni swoje zadanie.

Co to znaczy tani SSD? 800 zł? Nie, to nie jest tani SSD. Tani SSD to dysk za cenę około 300 zł. To znaczy tani jak na tę technologię, oczywiście. Co możemy za tę cenę, normalnie w sklepie, kupić?

Różnie, ale ja kupiłem trzy dyski i przeprowadziłem na nich serię subiektywnych testów, które może Wam się przydadzą.

O nowym logo przy starym piwie

Wczoraj na blogu Building 8 pojawiło się nowe logo systemu Windows 8. Wojciech Kowasz w swoim felietonie napisał, że "trudno opisywać nowe logo, najlepiej je po prostu obejrzeć.". Oto ono:

I co? Szok, po prostu.

W połowie lat 90. ubiegłego wieku gdański browar wydał gigantyczne pieniądze na hasło reklamowe dla jednego ze swoich piw. Wymyślił je ten sam osobnik, który swego czasu popełnił całkiem niezłe hasełko dla elbląskiego piwa EB. Brzmiało ono "Czas na EB". Pewnie wielu z Was pamięta. I wtedy jedno z gdańskich piw zaczęło być reklamowane hasłem "Wszechświat cieszy". Jak to miało zachęcać do kupna piwa nie wiem, ale pewnie nie tylko ja, bo hasło okazało się klapą, później zamknięto cały browar, a produkcję piwa przeniesiono do Elbląga, do browaru produkującego EB.

Co to ma do logo Windows 8? Pewnie nic, ale niektórym "wszechświat cieszy" się podobało, mnie nie.

Abonament RTV - płacić czy nie?

Zainspirowany newsem na dobrychprogramach, komentarzami pod nim (w tej chwili już ponad pół tysiąca!), a także dyskusją na forum postanowiłem napisać kilka słów.

Po pierwsze uściślijmy - bo prawie wszyscy się pytają - za co mamy płacić abonament. Otóż - czy się to podoba, czy nie - za POSIADANIE odbiornika. Nikogo nie interesuje, czy my tam oglądamy publiczną TV, jakąkolwiek TV, czy w ogóle nie oglądamy. Mamy płacić za posiadanie - takie jest prawo.

Jak widzę na forum, w innych wątkach, że "OEM-a nie wolno przenosić", że "Visty Home nie wolno wirtualizować", że "nie można tego samego Windowsa mieć na dwóch partycjach tego samego dysku i tego samego komputera" - i wszyscy w zasadzie się z tym zgadzają, to nie rozumiem, czemu tu nagle prawie wszyscy popierają krętactwo i łamanie prawa. Jeśli uważacie, że prawo jest złe, to należy to prawo zmienić, a nie je łamać.