Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Abonament RTV - płacić czy nie?

Zainspirowany newsem na dobrychprogramach, komentarzami pod nim (w tej chwili już ponad pół tysiąca!), a także dyskusją na forum postanowiłem napisać kilka słów.

Po pierwsze uściślijmy - bo prawie wszyscy się pytają - za co mamy płacić abonament. Otóż - czy się to podoba, czy nie - za POSIADANIE odbiornika. Nikogo nie interesuje, czy my tam oglądamy publiczną TV, jakąkolwiek TV, czy w ogóle nie oglądamy. Mamy płacić za posiadanie - takie jest prawo.

Jak widzę na forum, w innych wątkach, że "OEM-a nie wolno przenosić", że "Visty Home nie wolno wirtualizować", że "nie można tego samego Windowsa mieć na dwóch partycjach tego samego dysku i tego samego komputera" - i wszyscy w zasadzie się z tym zgadzają, to nie rozumiem, czemu tu nagle prawie wszyscy popierają krętactwo i łamanie prawa. Jeśli uważacie, że prawo jest złe, to należy to prawo zmienić, a nie je łamać. Kolega ma Windowsa pirata, bo uważa, że nie będzie płacił za system, który się zawiesza, wirusuje i w ogóle jest "do bani". Popieracie go, czy nie?

Ja uważam, że abonament RTV to archaizm utrzymywany tylko dla kasy. Sprzeciwiam mu się jak najbardziej. Ale właśnie, podczas pisania tego wpisu, z radioodbiornika przygrywa mi "Program III", więc - zgodnie z prawem abonament opłacam. Czym innym natomiast jest próba włączenia abonamentu do ceny prądu - to jest jeszcze bardziej chore, niż sam abonament - to zmusi ludzi w ogóle nie posiadających sprzętu RTV i nie korzystających z TV czy radia do płacenia za nie.

Nie rozumiem też zasady, dla której pieniądze z abonamentu trafiają do publicznej TV i publicznego radia. Skoro są one "na misję", to każdy nadawca powinien móc z tych pieniędzy korzystać. Wystarczyłoby, aby wygrał przetarg na program misyjny (dokładnie określony, z określonymi godzinami nadawania itp.) i pieniądze szły by do niego. Poza tym - bardzo nie podoba mi się, co TVP robi z reklamami. Pomijając już to, że jest ich pełno, to na dodatek publiczna TVP przerywa nimi swoje programy (czego niby robić nie może). Nadaje je kilka razy głośniej od reszty programu (też nie wolno). Pojawiają się nachalne reklamy kierowane wprost do dzieci (a tego robić nie wolno).

W ogóle poziom TVP (zwłaszcza TVP1 i TVP2) to kpina, a wyciąganie reki po pieniądze z abonamentu ("na misję"), to po prostu oszustwo. Misji jak na lekarstwo, a jeśli już jest, to w godzinach najniższej oglądalności. Szczytem obłudy był spot namawiający do płacenia abonamentu (bo "się opłaca"), w tle którego widać było urywki z czołówki "SONDY". Programu robionego i nadawanego w latach 1977 - 1989.

W tym kontekście oczywiście rozumiem (i sam jestem w pierwszym szeregu!) oburzonych abonamentem, ale - na koniec zapytam - to mamy łamać prawo? 

inne

Komentarze

0 nowych
M@ster   17 #1 11.12.2011 21:28

Kiepskie to porównanie z Windowsem, OEM, itp... nie pasuje ci system/licencja - nie używasz, nie płacisz. Nie pasuje ci TVP - nie oglądasz ale i tak musisz płacić. To tak jakby pobierali Ci opłatę na rzecz Microsoftu za każdego kompa mimo że masz na nim Linuxa ;)

  #2 11.12.2011 21:28

Czekałem cierpliwie aż Ktoś napisze na blogu wpis na ten temat, cieszę się że poruszyłeś go.

Odnośnie tamtego newsa to również bardzo się cieszyłem iż Czytelnicy DP zapomnieli na chwile o dzielących ich różnicach zdań w wielu kwestiach (gównie dotyczących rodzajów systemu czy przeglądarek etc.) i solidarnie przeciwstawili się temu choremu pomysłowi.

Warto byłoby aby cały ten news wraz z komentarzami wysłać na skrzynkę p. Dworka - niech wie że my Internauci mamy coś do powiedzenia!

Zresztą na Fb również powstała już strona poświęcona temu zagadnieniu - gorąco namawiam do wpisania się każdego kto ma konto na Fb. No i radze sie dobrze zastanowić gdy nadejdą następne wybory, na kogo tym razem wrzucić kartkę i żeby nie zostać w tym dniu w domu gdyż bierność jest gorsza niż cokolwiek innego.

Pozdr :)

  #3 11.12.2011 21:29

Kiedy przypomniano mi że TVP ma MISJĘ w stosunku do polskiego społeczeństwa ogarnął mnie taki śmiech że mój rozmówca zapytał się czy nic mi nie jest ;)

Oczywiście się otrząsnąłem z ogromnej radości jaką mi dostarczono i wyjaśniłem że ta misja to chyba tylko na papierze istnieje, bowiem co to za misja puszczać marne seriale z nudną fabułą i jeszcze gorszymi dialogami, albo modę na sukces.
Reklam jest tyle że telewizja publiczna może z Polsatem(który IMO jest niedoścignionym królem jeżeli chodzi o reklamę, ale inni nie są lepsi).

Nie znam dokładnych założeń jak ta misja ma wyglądać, ale pewnie nie polega ona na tym czym nas teraz TVP karmi.


Można wiele TVP zarzucić, lecz jedno jest pewne, gdy wyłączą nadajniki analogowe i przejdą na przekaz cyfrowy to co z tego że emitują krótką reklamę o wkroczeniu w nową erę, gdy duża część społeczeństwa niewiele wiedząca o technologii i mało się nią interesująca,dowie się że trzeba zmieniać TV, lub kupować dekodery, powinni poświęcić tej kwestii WIĘCEJ czasu antenowego zamiast np. kolejnego odcinka niekończącej się opowieści zaczynającej się na "M" i wyjaśnić co i jak z tym sygnałem cyfrowym i co trzeba zrobić aby nie zostać bez telewizji za 1.5 roku.

  #4 11.12.2011 21:30

@M@ster
" To tak jakby pobierali Ci opłatę na rzecz Microsoftu za każdego kompa mimo że masz na nim Linuxa"

MS już pewnie coś szykuje w tej sprawie :)

Radek68   21 #5 11.12.2011 21:40

A widzisz, nie do końca, bo gdy nie masz odbiornika, to też nie płacisz. Oglądanie lub nie nie ma nic do rzeczy.
Odwracając trochę kota ogonem ;) mogę powiedzieć, że gdy nie masz Windowsa, to za niego też nie płacisz, a gdy masz, choć nie używasz, to też musiałeś zapłacić.
Ale sprawa jest poważniejsza, gdyż chodzi mi raczej o podejście do prawa (w przypadku abonamentu - ustawy, w przypadku Windowsa - licencji).

M@ster   17 #6 11.12.2011 21:51

>> Odwracając trochę kota ogonem ;) mogę powiedzieć, że gdy nie masz Windowsa, to za niego też nie płacisz, a gdy masz, choć nie używasz, to też musiałeś zapłacić.

Rzeczywiście odwracanie kota ogonem ;) ale chyba sam wiesz gdzie tkwi błąd tego rozumowania.

Prawo jak prawo, jest złe i pewnego rodzaju bunt społeczeństwa w nie płaceniu jest wyrazem sprzeciwu - bo co innego mają zrobić?

el-mike   3 #7 11.12.2011 21:54

Ludzie nie płacą też dlatego, że ciężko im to udowodnić. Kiedyś, jak listonosz ściągał kasę z abonamentów, więcej osób płaciło..

Frankfurterium   10 #8 11.12.2011 22:01

Zmienić prawo tak, żeby odbiornikiem była antena - niech urzędnicy chodzą po ulicach i liczą anteny, a osobom, które TV mają tylko do konsoli, niech dadzą spokój...

  #9 11.12.2011 22:26

A jak nie mam pradu a mam auto a wśrodku radioodbiornik?? W wypadku doliczania do rachunku za prad nie bede miał możliwości zalegalizowania odbiornika :)

Ardziej   5 #10 11.12.2011 22:40

Dobry rzutnik drogi aż tak nie jest, a rozrywka zdecydowanie lepszy niż na TV.
Nie dość, że większy obraz jak mamy miejsce, to i abonamentu płacić nie trzeba :D

  #11 11.12.2011 22:55

"Po pierwsze uściślijmy - bo prawie wszyscy się pytają - za co mamy płacić abonament.

Otóż - czy się to podoba, czy nie - za POSIADANIE odbiornika."

Trochę się to kłóci z tym:

"Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym jest urządzenie techniczne dostosowane do
odbioru programu. Charakteru odbiornika nie mają: magnetofon, magnetowid i odtwarzacz
CD lub DVD, pozwalające na odtworzenie nagranej wcześniej audycji lub filmu, a także
telewizor nie podłączony trwale ani czasowo do żadnej instalacji umożliwiającej odbiór
programu, pełniący rolę monitora lub wykorzystywany wyłącznie do celów produkcyjnych."

kubut   19 #12 11.12.2011 23:02

@szczepaniak5315 - problem w tym, ze abonament powinien iść nie na nowe filmy, lecz na "misję". Więc brak nowych filmów to nie powód by nie płacić. Powodem,by nie płacić może być brak realizacji misji.

@Radek68 - M@sterowi (chyba) chodziło o to, ze musiałbyś płacić Microsoftowi za komputer, nie za system. Nawet za kompa z linuksem. Analogicznie do tego, ze mając TV możesz oglądać tylko Polsat, lub tylko grać na konsoli.

M@ster   17 #13 11.12.2011 23:04

@kubut
Dokładnie, ale chyba Radek wie co miałem na myśli :)

Eyeofstorm   4 #14 11.12.2011 23:27

Odpowiadając na pytanie czy płacić abonament ja mówię NIE. Zaraz pewnie wszyscy powiedzą że w takim wypadku grożą mi kary pieniężne z tytułu zaległości z opłat tylko pojawia się pytanie kto wyegzekwuje ode mnie te należności i jakim prawem. Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych kontrolę rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych oraz obowiązku opłacenia abonamentu prowadzi operator publiczny czyli Poczta Polska. Nadzór na pocztą sprawuje minister jeśli się nie mylę infrastruktury w przypadku stwierdzenia niezarejestrowanego telewizora lub radia naczelnik urzędu pocztowego wydaje decyzję. Decyzja taka nakazuje rejestrację i ustala wysokość opłaty za używanie. W przypadku opóźnienia w uiszczaniu opłaty abonamentowej naliczane są odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych. Naczelnik urzędu może skierować sprawę do postępowania egzekucyjnego. Od decyzji naczelnika przysługuje obywatelowi odwołanie do ministra infrastruktury. Przepisy nie wskazują jednak terminu, w którym powinna zostać uiszczona opłata należności wymierzona decyzją naczelnika poczty. Uniemożliwia to stwierdzenie upływu terminu do zapłaty. Co więcej blokuje to wierzyciela(pocztę)do podejmowania dalszych działań niezbędnych do wszczęcia egzekucji administracyjnej. Egzekucja administracyjna nie może być przeprowadzona. Ponadto powierzenie obowiązku ściągania opłat prze pocztę jest niewykonalne, gdyż jako sprywatyzowana spółka prawa handlowego nie może podejmować decyzji administracyjnych. Ustanowiony więc nieskuteczny mechanizm poboru i egzekucji abonamentu stoi w sprzeczności z zasadą powszechności obciążeń publicznych (wyrok TK z 2009).

Wolfgar   7 #15 11.12.2011 23:58

Przychylam się do opinii, że powinny zostać wprowadzone dekodery dla osób które chciałby płacić za gniot jakim jest TVP.

G.Gn7Ex   6 #16 12.12.2011 00:52

Nie czytałem komentarzy ale napiszę coś.

@Radek68
["Po pierwsze uściślijmy - bo prawie wszyscy się pytają - za co mamy płacić abonament.

Otóż - czy się to podoba, czy nie - za POSIADANIE odbiornika."]

I tu mam wrażenie, że mylisz chyba pojęcia abonamentu z posiadaniem czegoś.
To że płacisz abonament, to jest to jak najbardziej logiczne i zrozumiałe - płacisz za sygnał/fale radiowe itp. pochodzące ze stacji telewizyjnych/radiowych, czyli krótko mówiąc, płaci się za programy(na razie nie wnikajmy w ich jakoś) które dane stacje nadawcze oferują. Czyli płacisz za sygnał, który pobierasz(za pomocą danego odbiornika) z w/w stacji a nie za posiadanie samego odbiornika. To jest właśnie Abonament a przynajmniej tak powinno być.

Jeśli jednak dochodzi do sytuacji, gdy trzeba płacić jakiś idiotyczny podatek za samo posiadanie odbiornika - który jest Twoją własnością za który już zapłaciłeś pełną jego równowartość(+ VAT) to mamy tu do czynienia z podłym, zalegalizowanym złodziejstwem zwanym "prawem" które ściśle mówiąc w zadem sposób nam nie służy.

To samo za komputer. Ci patologiczni idioci uważają że mamy płacić jakiś idiotyzm za posiadanie sprzętu komputerowego mimo iż za niego(jak i za oprogramowanie) zapłaciliśmy przy zakupie, płacimy za prąd oraz internet. A z jakiej paki?! Jak to dochodzi do tego, że ta mafia jeszcze będzie groziła wpisaniem na listę dłużników z racji nie zapłacenia jej HARACZU? Bo co oni nam w zamian za to dadzą?

Co do programów telewizyjnych jestem za tym, aby tym, którzy nie płacą i nie chcą ich - po prostu je odłączali a nie sprawdzali czy ma odbiornik telewizyjny.
Tak samo elektryczność - jeśli ktoś nie płaci - to po prostu odłączają mu prąd, a nie rekwirują żarówki oraz wszelkie inne urządzenia korzystające z prądu elektrycznego.

Nie wiem, czy zauważyliście, ale ten czubek z KRRiT samą tą propozycją też debilskiej ustawy, subtelnie dał do zrozumienia, że najzwyczajniej w świecie uważa nas wszystkich za idiotów!
I co? Mając opinie/łatkę idioty chcielibyście oddawać pieniądze osobie która tą opinię wyraża??

["W tym kontekście oczywiście rozumiem (i sam jestem w pierwszym szeregu!) oburzonych abonamentem, ale - na koniec zapytam - to mamy łamać prawo? "]
Odpowiem: Są 2 rodzaje prawa - prawo, które jest ustanowione słusznie, dbające o nasze bezpieczeństwo/interesy, które nam służy oraz prawo durne, które jest debilskie i wręcz absurdalne, które w żadnym stopniu nie służy naszym interesom, a wręcz nam szkodzi.
Zatem TAK - te drugie prawo, w przypadku gdy nie da się zmienić, powinna łamać każda osoba która ma w sobie choć odrobinę honoru oraz instynktu samozachowawczego!
To co napisałem, może jest podłe, ale nic na to nie poradzę - zwłaszcza ze ci którzy ustanawiają i rządzą też są podli i robią to bez najmniejszego wyrzutu sumienia.

pilarek   5 #17 12.12.2011 06:39

Nie będę utrzymywał tego gniota TVP tylko dlatego, że mam telewizor.

roobal   16 #18 12.12.2011 08:33

Coś czuję, że ten ich pomyśł w ogóle przejdzie. W pierwszej kolejności musi się wyjaśnić jeszcze, czy te działania są w ogóle zgodne z prawem ----> http://www.tvn24.pl/1,1726494,druk.html

Pozdrawiam!

roobal   16 #19 12.12.2011 08:34

Poprawka: Coś czuję, że ten ich pomyśł w ogóle nie przejdzie.

Pozdrawiam!

przemek1234   7 #20 12.12.2011 08:56

"to nie rozumiem, czemu tu nagle prawie wszyscy popierają krętactwo i łamanie prawa"
Bo prawo pod tym względem jest nienormalne (łagodnie mówiąc).

  #21 12.12.2011 09:10

Najlepiej doliczyć abonament RTV do abonamentu za TV kablową/satelitarną.

underface   14 #22 12.12.2011 09:24

jedyny abonament jaki mogłbym płacić to na radio polskie a dokładnie Trójkę i Czwórkę. Reszta a w szczególności TVP 1 oraz 2 to totalne gnioty

M@ster   17 #23 12.12.2011 09:41

@kawka78
To porównanie do banku jest nietrafione. Gdyby TVP faktycznie zależało na abonamencie od tych którzy korzystają z TV (a nie na kolejnym haraczu) to zrealizowali by to tak jak telewizje cyfrowe, karta i dekoder - ogląda ten kto używa, zwłaszcza przy okazji uruchamiania naziemnej telewizji cyfrowej jest ku temu okazja. Dobrze wiedzą że wtedy wszyscy (no prawie) by się na nich wypięli.

Maxi_S   5 #24 12.12.2011 09:49

W tym przypadku raczej powinno mówić się o obywatelskim nieposłuszeństwie niż łamaniu prawa w znaczeniu codziennym. Samo płacenie lub odmowa płacenia abonamentu nie jest tu niczym szczególnym, gdyż nawet przy zadowalającym poziomie programów tv publicznej część nie płaciłaby z zasady, tak jak nie płaci za mieszkanie, prąd czy przejazd komunikacją miejską. Problemem są raczej rozpaczliwe starania zmierzające do poprawy ściągalności tego podatku przy zerowych działaniach o podniesienie jakości oferty. Porównywanie tej sytuacji do licencji oprogramowania nie ma sensu, gdyż o ile w przypadku software'u obywatel ma możliwość wyboru pomiędzy ofertami, o tyle w przypadku abonamentu już nie - możesz sobie do woli oglądać śródziemnomorskie programy z satelity, ale i tak zapłacisz podatek od pseudogwiazdeczki śmigającej po lodzie czy drapiącej się z trudem na szczyty elokwencji w programach dla "utalentowanych inaczej".

JanStefan   6 #25 12.12.2011 13:48

Jak słusznie zauważyłeś, każdy ma być uczciwy w stosunku do nich i płacić abonament, jednakże oni mają prawo gdzieś. Omijają przepisy wciskając reklamy gdzie się tylko da, czy też jak wspomniałeś czyniąc reklamy głośniejszymi.

Tu nie chodzi o prawo, tu chodzi o ukazanie buntu społecznego. Bo jeżeli w stosunku do nas ktoś jest nieuczciwy, a tym bardziej telewizja publiczna, która ma szerzyć kulturę. Tym samym jest swojego rodzaju wyznacznikiem kultury, a i w tym dobrych obyczajów. To dlaczego nie ukazać tego problemu szerszej opinii poprzez niepłacenie abonamentu RTV. Bawi mnie to jak przedstawiają siebie jako takich biednych, bezradnych, a osób które nie płacą odpowiedzialnych za ich byt.

Tylko że są sami sobie winni, że nie potrafią się zmodernizować, no i że stosują powyższe praktyki.


Pozdrawiam

JanStefan   6 #26 12.12.2011 13:50

Aha, media to nie tylko telewizja i nie wszędzie te złe praktyki przez media publiczne są stosowane, no ale niestety rzutuje to na całość.

Pozdrawiam

Frankfurterium   10 #27 12.12.2011 14:44

Rokrocznie dokonuję przelewów na radiową Trójkę. Może całkiem mnie to nie rozgrzesza, ale płacę na to, z czego korzystam.

floyd   15 #28 12.12.2011 15:27

Telewizja: Nadajemy reklamy bo ściągalność abonamentu jest bardzo niska.
Odbiorcy TV: Nie płacimy abonamentu bo nadawane są reklamy.
Najzabawniejsi są ci którzy nie chcą płacić abonamentu bo im się nadawane programy nie podobają.
Wyjaśniam: NIGDY nie będzie takiej sytuacji aby nadawane programy podobały się wszystkim bo jest to po prostu nie możliwe.
Programy misyjne, to też takie słowo klucz których rzekomy brak ma usprawiedliwiać wszystko.
Obawiam się jednak, że program który dla jednego będzie będzie programem misyjnym , to dla kogoś innego będzie zaprzeczeniem programu misyjnego i co wówczas?
Z większości tu komentarzy można wyciągnąć jedynie wniosek, że mało kto rozumie albo nie chce rozumieć co leży u podstaw idei powszechnego abonamentu lub po prostu nie akceptuje tej idei.

  #29 12.12.2011 18:06

@floyd
Przepraszam ale nikt mi nie wmówi że ktokolwiek może uważać "Gwiazdy tańczące na lodzie" i inną tego typu medialną kaszankę za program misyjny. Problemem jest że tzw. "misji" nie ma nigdzie zdefiniowanej w ustawodawstwie, tak jak np. w Wielkiej Brytanii gdzie obowiązuje dla BBC "Karta Królewska. A jak przedstawia jeden z medioznawców to działalność misyjna w TVP1 i TVP2 zajęła średnio kilka procent czasu antenowego i kosztowała zawrotne sto kilkadziesiąt milionów złotych. Prawdziwą misją TVP jest zapewnienie utrzymania krewnym i znajomym królika jak i rezydentom z aktualnie rządzącej opcji politycznej. Bo wiemy ile osób jest tam teraz zatrudnionych ? Jeszcze niedawno mówiło się o liczbach 2 lub 3 krotnie większych niż zatrudnienie w grupie TVN i Polsat łącznie.
I po to jest im potrzebny "abonament" czytaj "podatek od posiadania dobra luksusowego jakim jest telewizor". A jest z nim jak z podatkiem dochodowym od osób fizycznych w USA, tylko naiwni i zastraszeni go płacą.

gavron   5 #30 12.12.2011 18:25

Ależ sprawa jest banalnie prosta, jest to próba zmuszenia nas do płacenia w myśl zasady "jak nie kijem go, to pałą"

JanStefan   6 #31 13.12.2011 12:10

@floyd
Tu nie chodzi o ideę... A skoro tak, to czemu nie wyjaśniłeś o co chodzi w tej całej idei płacenia abonamentu - zapewne sam nie wiesz.

Z tego co napisałeś, telewizja publiczna nie musi się wcale różnić od telewizji komercyjnej, a jeżeli tak to odbierasz, to czemu z abonamentu RTV kasa nie idzie także do telewizji komercyjnych?

Pozdrawiam

  #32 13.12.2011 14:45

Przestańcie mi pieprzyć o jakiejś misji. Telewizor z założenia ma służyć jako rozrywka. A jaką rozrywkę chcę oglądać to już jest moja sprawa i dzielnicowego, a wam g... do tego. Wykupuję pakiet programowy u wybranego operatora i mu płacę co w/g mnie jest to normalne. Jeśli przestanę płacić to odetnie mi program, a jeżeli nie spodoba mi się jego oferta to ja przestanę płacić i kółko się zamyka. Nie zamierzam utrzymywać etatów dla polityków i pseudo gwiazd, o których nikt poza tym krajem nie słyszał. Żyjemy w XXI wieku i czas wreszcie skończyć z tą głupotą. A jak będę miał ochotę na misję to wykupię sobie wycieczkę do Czadu, Somali lub innego tego typu kraju i nie zmierzam z nikim tego konsultować. Idzie kryzys i może wreszcie nadszedł już czas zaprzestać żerować na grzbiecie tego narodu.

dhor   9 #33 13.12.2011 16:05

Stare, słowiańskie przysłowie mówi:

"Nie potrafisz przekonać klienta do swojej oferty - naślij na niego prawnika z odpowiednimi artykułami prawa w ręce'.

Radek68   21 #34 13.12.2011 22:30

I w zasadzie każdy ma trochę racji. Oczywiście z punktu widzenia danej osoby to tylko ona ma rację (no i ci co myślą podobnie) a inni nie, ale sprawa oczywiście nie jest tak jednoznaczna.
Bo nie można mieć racji jednocześnie jej nie mając.

Cały mój ten wpis na blogu jest mocno ambiwalentny. Pierwsza część - de iure (zgodnie z prawem) - oskarża niepłacących o "krętactwo i łamanie prawa", by za chwilę - trochę contra legem (niezgodnie z prawem) - całkowicie rozumieć "oburzonych abonamentem".

Dlaczego? Bo tak to właśnie wygląda. Chciałoby się może nawet płacić abonament, ale na takie media jakie być powinny (porównajmy sobie BBC, ich filmy popularno - naukowe, edukację z naszą - pożal się TVP).
A jak mamy to co mamy, to pozostaje tylko płacić i kląć, albo... nie płacić i być w konflikcie z prawem.

Wybór należy do każdego z nas.

  #35 14.12.2011 08:18

@kawka78
Kupując licencję na oprogramowanie (czy cokolwiek) zawierasz umowę handlową z jej sprzedawcą. Kupując telewizor nie zawierasz żadnej umowy z TVP.
Kupujesz samochód i nie używasz go to nie płacisz podatków na drogi. Dopiero jak chcesz gdzieś pojechać to tankując paliwo płacisz "abonament"

  #36 14.12.2011 11:08

O jakim wy ludzie mówicie prawie. Z chwilą wyrejestrowania telewizora i oddania książeczki wypowiedziałem umowę (o ile tak to można nazwać, bo książeczka nie jest żadną umową) i przestałem płacić bo moim zdaniem jest to normalne. Za wszystkie media tj; wodę, gaz, energię elektryczną uiszczam opłaty na podstawie zawartej umowy. Z TVP nie zawierałem i nie zawrę żadnej umowy, a to jest równoznaczne z tym że nie zamierzam na to płacić. I co mi kto może zrobić? Co, naślą mi kontrolę do domu, a jeśli tak to na jakiej podstawie? Aby wejść na czyjąś posesję trzeba mieć nakaz wydany też na jakiejś podstawie. Poza tym zawsze mogę ich nie wpuścić. Pomijając te wszystkie śmieszne rozważania, gdyby nawet znaleźli na to sposób (w tym kraju jest wszystko możliwe gdy chodzi o koryto) i udowodnili mi że mam z nimi coś wspólnego to na jakiej podstawie mnie obciążą? A gdyby nawet udało im się i to załatwić, to należności i tak nie zapłacę. Wtedy pozostanie im tylko mnie zamknąć za długi. Tym sposobem wrócimy do punktu wyjścia, bo pierwsze co zrobię, to każę sobie przydzielić celę z telewizorem zgodnie z prawem Unijnym.

kargi4   1 #37 15.12.2011 15:27

Moim zdaniem nie powinno być abonamentu RTV. To operatorzy powinni płacić za każdego klienta z którym podpisali umowę na przesłanie TV. Wtedy ten kto odbiera przekaz RTV opłacał by abonament RTV za pośrednictwem operatora, a ten kto używa telewizor do grania na konsoli płaciłby tylko za prąd. Uważam że to by było sprawiedliwe.

LonngerM   12 #38 16.12.2011 11:26

Szczerze?
Abonament mam gdzieś - trzeba, płacę, bo odbieram tylko telewizje analogową, ale mam wiele "ale".

Dużo osób korzysta z satelity/kablówki - nie korzystając z analogowej transmisji - dlaczego podatek nie jest ściągany od dostawcy?... No tak... gdyby był to dostawca podniesie ceny:/


Gorzej jest jeśli dadzą komputer jako "odbiornik" i za niego też będzie trzeba płacić... osoba prywatna? Dla niej cena się nie zmieni. Ale tak naprawdę wszystkie firmy, korporacje i urzędy będą musiały zacząć płacić abonament za każdy posiadany odbiornik (komputer) - cóż... założę się, że w redakcji dobrychprogramów wszyscy oglądają tv na komputerach na potęgę...

powolniak   2 #39 19.12.2011 10:00

Zgadzam się w pełni z autorem - sam fakt, że uważamy abonament RTV za przeżytek nie usprawiedliwia łamania prawa w formie niepłacenia abonamentu. Można (a nawet trzeba) znaleźć sposób, aby, nie przekraczając obowiązującego prawa, zmusić parlamentarzystów do jego zmiany. Teoretycznie, mieszkając w kraju demokratycznym, dysponujemy różnymi narzędziami perswazji wobec rządzących.

Niestety przyznaję, że pomysł obciążenia opłatą każdego, kto płaci za prąd jest co najmniej chybiony. Rozumiem, że odsetek ludzi nieposiadających radia i/lub TV jest bardzo mały ale nadal istnieje. W sytuacji opisanej w powyższym tekście, gdzie autor ze względu na Program 3 Polskiego Radia opłaca abonament (rozumiem i w 100% popieram - "Trójka" zasługuje na takie wsparcie) problem można rozwiązać płacąc jedynie abonament radiofoniczny (jeśli posiadasz tylko radio). Co jednak, jeśli nie posiadasz nawet radia?

kriters64   7 #40 19.12.2011 12:18

Zdecydowanie jestem przeciw płaceniu abonamentu i do tego namawiam innych, ponieważ TVP obecnie nie spełnia misji do której jest powołana i zdecydowanie konkuruje z innymi kanałami na rynku komercyjnym poprzez reklamy, seriale i filmy, typu gwiazdy na lodzie itp. programy
Od telewizji publicznej oczekuję w 100% czasu przeznaczonego na informację, oświatę, kulturę, naukę, edukację, sport, środowisko, programy agro, oraz promująca regiony itp.
Jeżeli warunki zawarte w ostatnim zdaniu będą spełnione to zmienię zdanie i sam będę płacił i promował płacenie.
Obecne propozycje płacenia za gniazdko i PC to tylko próba wymuszenia płacenia za to czego prawie nikt nie oczekuje od telewizji publicznej i temu należy się sprzeciwiać, telewizja publiczna może być nudna może mieć małą oglądalność ale ma wypełniać misję do której jest powołana bo jeśli ktoś takiej misji potrzebuje będzie wiedział na jakim kanale ona jest i o której godzinie.
Do prowadzenia takiej misji wystarczyło by wprowadzić drobną opłatę potrącaną przy pensji, na coś co nazywało by się np. licencja media-multimedia.

  #41 19.12.2011 15:15

Tzw. abonament - relikt z czasów komunistycznych, został wprowadzony jako podatek od luksusu, a żeby społeczeństwo się nie buntowało - nazwano go "abonamentem". Niestety, z różnymi poprawkami ta ustawa obowiązuje do dnia dzisiejszego - dlatego jak czytam te Wasze wypowiedzi to mnie cholera bierze - temu się film nie podoba, tamtemu reklamy, brak tzw misji. Ludzie ustawa nakłada abonament na posiadanie urządzenia podłączonego do sieci.
Przestańmy dyskutować o jakości programów, bo ta dyskusja schodzi na boczne tory. Powinna być zmieniona ustawa - i to jest sens całej tej dyskusji.


O jakości programów piszcie sobie do dyrektorów programowych - to nie jest tematem ustawy.

  #42 19.12.2011 21:10

To niezgodne z prawem. umowę na prąd zawieram z zakładem energetycznym. a nie z telewizją.

  #43 22.12.2011 14:41

Nie pamiętam dokładnie ale 17 lub 18 grudnia tego roku w głównym wydaniu Wiadomości TVP, p. Wyszyńska podała że, w/g przeprowadzonych badań w Polsce ponad 30 % ludności jest zagrożone życiem w nędzy. Ta grupa była podzielona procentowo na trzy podgrupy tj: skrajna nędza i jakieś dwie podgrupy których dokładnie nie pamiętam. Gdyby udało się tę hołotę obciążyć jeszcze podwójnym abonamentem to warunki ich życia powinny znacznie się poprawić. Celowo nazywam to podwójnym ponieważ większość tych ludzi opłaca już abonament prywatnym operatorom. Lecz w tym kraju mamy tyle gwiazd, że nawet potrójny abonament by nie wystarczył. Dlatego uważam, że najwyższa już pora rozpędzić te bandę i dać ludziom święty spokój. Po krótkim czasie ludzie się przyzwyczają , a "misję" przejmą inni i jeszcze na niej zarobią. Tej instytucji jaką jest TVP w tym wymiarze nie uratują żadne pieniądze więc szkoda sobie zawracać głowy.

  #44 22.12.2011 18:23

Powinien być kanał bezpłatnej telewizji państwowej czy też rządowej, gdzie moglibyśmy dowiedzieć się o Polsce, jej prawie, jej misjach itp. W niej występował by prezydent, premier,posłowie. Prywatne telewizje za materiał tej telewizji powinny płacić jak chcą retransmitować. Wiadomości tej telewizji byłyby wiarygodne, oparte o to co ustanowiono.

  #45 25.12.2011 17:57

W początkowym akapicie jest drobny błąd.
Według naszego prawa nie trzeba płacić abonamentu za posiadanie odbiornika, trzeba go płacić za posiadanie odbiornika ZDOLNEGO DO NATYCHMIASTOWEGO ODBIORU, czyli:
jeśli masz telewizor i odtwarzacz DVD, ale nie masz MOŻLIWOŚCI NATYCHMIASTOWEGO ODBIORU SYGNAŁU TELEWIZYJNEGO, czyli nie masz podłączonej anteny TV - nie musisz płacić abonamentu RTV, a sam radiowy,
chyba, że nie masz żadnego odbiornika radiowego, wtedy nie płacisz żadnego abonamentu.
Dowód na stronie 351 Telegazety TVP - http://www.telegazeta.tvp.pl/sync/ncexp/TG1/300/351_0001.png .

  #46 29.12.2011 13:30

Jedynym rozwiązaniem na niepłacenie abonamentu to kupienie sobie wielkiego monitora (drogie i trudne w realizacji przedsięwzięcie) wtedy taki monitor nie posiada wejścia AV i nie jest telewizorem, wszelkie podłączone do niego urządzenia są przez HDMI lub D/V czyli np konsole do gier czy tuner telewizji cyfrowej. I to chyba jedyne rozwiązanie aby ominąć w tym kraju haraczu za posiadanie odbiornika TV to chyba, że znajdzie się ktoś cwany który zalegalizuje możliwość plombowania wejść AV w nowych telewizorach i wystawiania jakiegoś papierka, dzięki któremu będzie można wyrejestrować w urzędzie pocztowym odbiornik telewizyjny lub na podstawie którego nie będzie trzeba go rejestrować w ogóle!

  #47 30.12.2011 12:45

Ależ oczywiście, że mamy łamać prawo. Każde prawo, które da się obejść bez negatywnych skutków należy obejść. Akurat abonament jest daniną, której nie trzeba płacić w ogóle. Teoretycznie powinienem zarejestrować kilka odbiorników i płacić ten durny abonament od co najmniej 15 lat, ale tego nie robię i tak długo jak będzie to możliwe nie zrobię. Trzeba być skończonym idiotą, aby z własnej woli nakładać na siebie podatki. Prowadząc firmę przez lata nie płaciłem podatków teoretycznie w świetle prawa, choć sztuczne koszty działalności legalne de facto nie są. Dopiero kiedy bardziej mi się opłacało mieć dochody zacząłem w ogóle je wykazywać. Ślepe przestrzeganie prawa, którego prawodawca nie jest w stanie wyegzekwować, jest absurdalną postawą przez lata wykreowaną i uznawaną za "zdobycz cywilizacyjną". Wracając jeszcze do kwestii rejestracji odbiorników, w obecnej sytuacji nie istnieją narzędzia, które pozwoliły by skutecznie kontrolować rejestrację. Parę lat temu przyszedł do mnie pracownik poczty skontrolować czy nie posiadam odbiornika, po prostu go nie wpuściłem, bo mogę i nikt mnie do tego nie może zmusić, bo w polskim prawie nie ma zapisów, które by tą kwestię regulowały.

  #48 04.01.2012 20:05

Jak płacić? Kiedy nie ma za co. Mam odtwarzacz i ogromną wideotekę. Co chwilę kupuję jakieś filmy. Jestem na bieżąco z każdą nowością. Ale co z przeciętnym Kowalskim, który cały rok czeka na świąteczny program,a tu D... !!! WSTYD I HAŃBA ! Serwują nam widzą szmirę i chłam. Przetworzony i powtórzony tysiąc razy i to ma być coś za co warto płacić? A gdzie misja telewizji? Gdzie programy dla dzieci, młodzieży itd? Kręcą seriale,za które celebryci budują domy. Serwują show-y,w których uczestnikami są oni sami. To nie TELEWIZJA,to IGRZYSKA dla głupich i ubogich. Do jasnej cholery dajcie nam jeszcze chleba! K... jego mać. (skoro kabaretowym celebrytą można kląć,to mi też :) ) HEJ

  #49 04.01.2012 20:17

Dzisiaj w wiadomościach podali, że 65 % polskich obywateli nie płaci abonamentu. Ja zawsze płaciłem i płacę abonament. Codziennie oglądam telewizję TVP i nie ostrzegam aby to odbijało się brakiem wpływów abonamentu. Nigdy nie zauważyłem aby występowały z tego tytułu jakieś przerwy w dostawie programu. Dotychczasowa oferta programowa mnie osobiście zadowala i nie dostrzegam aby zwiększenie wpływów za abonamentu miałoby cokolwiek zmienić w ofercie programowej. Można tylko podejrzewać, że większe do nich wpływy przełożyły by się na powiększenie dla nich gaży o których niejednokrotnie się słyszało, że nie należą do głodowych i często przekładających się do kosmicznych sum. Zapewne zwiększone wpływy nie przełożyłyby się także na zrezygnowanie z nadawania reklam, które dla większości telewidzów należą do znienawidzonych .

  #50 05.01.2012 18:18

Skoro abonament RTV płacimy za posiadanie to dlaczego do tej pory nie był on rejestrowany od razu przy zakupie takiego odbiornika tyle czasu się juz o tym krzyczy, a kto wie ile sprzedano takich odbiorników przez cały ten okres. Jestem płatnikiem tego abonamentu i czuję się pokrzywdzona, za swoją uczciwość mam obowiązkowy wydatek.

  #51 07.01.2012 18:57

Też czuję się pokrzywdzona jak Li, kupując telewizor od razu zarejestrowałam go.Moi sąsiedzi mają po dwa telewizory, ale ich nie zarejestrowali i nie płacą.Ja też jakiś czas nie płaciłam, ale dostawałam wtedy wezwania. Mój znajomy dostał wezwanie z Urzędu Skarbowego za niepłacenie abonamentu. I tak musiał zapłacić, bo z US się nie zadziera. A wyrejestrować się po prostu nie da.

  #52 11.01.2012 19:15

gdybym miał 5 Tv Sat to pięciokrotnie bede wspierał mnóstwo niepotrzebnych programów ( Taniec z Gwiazdami,Czar Par ,itp.? Proszę o pomniejszenie o kwotę abonamentu TV w Cyfra +,Polsat, itd.

  #53 13.01.2012 18:40

Następne robienie ludzi na czarno.Mamy nowa erę,mamy demokracje i wolność wyboru ,ponoć.Tu stawiane jest nam ultimatum,albo oglądasz i słuchasz nas, albo cofasz się do średniowiecza.Telewizja przechodzi na nadawanie cyfrowe,można już pomału zacząć robić pakiet odbioru telewizji dla chętnych oglądania programów publicznych.Ale po co?W tedy zmaleją jeszcze bardziej wpływy do kasy, bo 90% procent ludzi nie wykupi takiego pakietu,będą woleli mieć cyfrę+,polsat itd.Wiec najlepiej trzymać się płacenia za odbiornik,i skupić się na tym, jak od narodu wyrwać więcej kasy.Czy to nie przypomina byłej epoki?Gdzie tu demokracja i wolność wyboru.Jak pisałem wyżej ,wolność wyboru polega na tym,ze albo nas oglądasz i płacisz albo nas nie oglądasz i płacisz.Do tego doszły w tej chwili reklamy obrażające polaków,gdzie niemcy ,francuzi w tych reklamach śmieją się z nas ze nie płacimy abonamentu.Czyja wina?
Oczywiście nasza każdy prawie się wypowiada krzyczy,ale i tak patrzy na siebie.Wystarczyło by raz porządnie pokazać naszemu rządowi gdzie jego miejsce,ale to nie nastąpi,taka mentalność polaka.Są podatki i inne opłaty z którymi mogę się zgodzić,i które nie ograniczają mojej swobody i i wolności wyboru,ale ta akurat oplata łamie na dzisiejsze czasy bardzo dużo.Porównywanie jej do oc itd.Niema prawa istnienia.Ale co może zrobić pojedynczy człowiek?Jak znać życie charować,i siedzieć cicho.

  #54 18.01.2012 11:32

Będę płacił abonament za posiadanie odbiornika TV pod jednym warunkiem. Jak TVP udowodni mi że posiada patent na odbiornik TV. O ile pamiętam nie wymyślili nawet kabla do niego

  #55 18.01.2012 19:12

A czemu ma służyć opłata abonamentu, skoro jak już wiele osób słusznie zauważyło nic ciekawego wtelewizja nam nie oferuje, jedynie same powtórki? Co roku na święta ten sam repertuar? Miesięczne wynagrodzienie niektórych dziennikarzy jakiego ja w całym swoim życiu nie udziergam. Pytam się więc płacimy za jakość telewizji, czy płacimy haracz na poczet wypłat dla Pysia, Misia czy Fisia i ich innych ziomali, co zgarniają dziesiątki lub setki tysięcy złotych miesięcznie? Płać bo warto! Głosi reklama, więc niech "bo warto" zaistnieje wreszcie w TVP!

  #56 18.01.2012 23:10

DLACZEGO PŁACIMY? PONIEWAŻ WMÓWILI NAM ŻE TAK TRZEBA,MASOCHIŚCI PŁACĄ I BIADOLĄ,NP W ROSJI NIE MA ' ABONAMENTU' A PŁACĄ ZA KABEL,NO ALE MY POLACY ZA BARDZO SIĘ BOIMY ABY POWIEDZIEĆ NIE

  #57 22.01.2012 11:12

A ja nie będę płacił i koniec. Płacę za TV, płacę za prąd i płacę za kablówkę. To że posiadam odbiornik G..o ich powinno obchodzić, chcą utrzymać TVP to niech sobie zaczną puszczać reklamy miedzy swoimi zaj..mi filmami.

A jak już nie będzie wyboru bo wprowadzą jakieś genialne rozwiązanie które nas zmusi do płacenia to po porostu wywale ten TV i mam to w D..e. Chory jest ten kraj i ten system, wszędzie atakują nas podwyżkami a ci mi z jakimś abonamentem wyskakują.

  #58 22.01.2012 12:20

Nie płacimy abonamentu TVP, ponieważ płacimy za kablówkę do UPC, która oferuje główne kanały. Moim zdani em TVP powinnazawrzeć stosowną umowę z UPC i problem byłby rozwiązany
1.

  #59 22.01.2012 12:21

Ja, jak większość z Was, jestem przeciw abonamentowi z kilku powodów:

- brak misji

- brak możliwości odbioru kanałów TVP, podają taki dobry przykład Niemców, ale nie pochwalą ich za to, że ARD czy ZDF oraz wszystkie pokrewne kanały niemcy mogą golądac za darmo z nadajników naziemnych i wielu satelitów. Nie potrzebują żadnych dekoderów, dodatkowych platform itp. TVP serwuje nam klika kanałów, ale za tak zwane darmo czyt. abonament, można zobaczyć 1,2,3 polonię i to tyle. A gnie sport, historia, kultura, kanały HD i inne kanały tematyczne? Jak chcę je oglądać to muszę ekstra zapłacić za jakąś platoformę. Mało tego zakładając, że już się na jakąś zdecyduję to i tak, żeby oglądać kanały TVP należy zapłacić ekstra za jakiś dodatkowy pakiet. Więc na co ten abonament ma iść?

- abonament jest im potrzebny nie na tworzenie nowych tak zwanych programów misyjnych, ale na podwyrzszenie sobie pensji. Przecież to jest towarzystwo wzajemnej adoracji! Wystarczy spojrzeć, kto się bawi w tych ich wspaniałych programach dla elity. Przecież żadne TVgwiazdeczka za darmo tam nie przychodzi!

- za dużo reklam - ostatnio oglądałem transmisję ze skoków w Zakopanem. W przerwie miał być nadany Teleexpress, no i go nadali. Siedziałem z zegarkiem na ręku i mierzyłem czas:
- przerwa trwała 14 min (prawie tyle co zwykle Teleexpress)
- przed Teleexpress'em bloczek reklam trwał 3,5 minuty
- Teleexpress trwał 6 minut
- po Teleexpress'ie bloczek reklam trwał 5,5 minuty
nie liczyłem reklam tak zwanych sponsorów transmisji. Więc na co im więcej pieniędzy? Przecież nie zaniechają z tego powodu emisji reklam. W przerwie zmieściłby się cały Teleexpress, ale po co? Przecież on im nie przyniesie kaski...

- A chęć ściągania abonamentu za KAŻDY odbiornik jaki firma posiada to już mega złodziejstwo. Przecież przy założeniu, że każda rodzina płaci abonament za odbiornik w domu, to będąc w pracy ma prawo do np. słuchania radia. Przecież jak jest w pracy to nie w domu, raz zapłaciła, to co ma płacić drugi raz bo jest w pracy i też chce sobie posłuchać radia? A jak w biurze siedzi 5 osób to każdy z nich zapłacić abonament...

Dla mnie abonament to okradanie obywateli. Jestem wstanie zapłacić za abonament radiowy, bo słucham Trójki i uważam, że jest tego warta. Zatem płacę abonament radiowy jako firma. Na TVP nie zapłacę bo nie ma za co. Nadają tyle reklam, jak już ktoś zauważył głośniej niż audycje, że więcej im nie trzeba. Myślę, że powinni pójść w ślady ojca Rydzyka gdzie na radio z ryjem słuchacze płacą dobrowolnie i to spore kwoty. Jeśli zrobią coś takiego to na Trójkę mogę rocznie płacić więcej niż obecnie obowiązuje abonament. Ale to jest dobrowolność, słucham - płacę, oglądam - płacę, ale sam oceniam jakość i jej poziom.

Ale się rozpisałem...

  #60 22.01.2012 18:45

Jak TVP chce żeby mieć pieniądze z abonamentu to niech zakoduje swoje programy jak to zrobili Francuzi. Telewizja przechodzi n sygnał cyfrowy to jest okazja do kodowanych programów. Tylko jedno pytanie kto będzie chciał oglądać same powtórki. Abonament to jest haracz za posiadanie telewizora, niedługo będziemy płacić abonament za pralkę,lodówkę lub odkurzacz.

  #61 23.01.2012 03:37

A co powiecie na to--------Haracz na TVP! Obowiązkowy podatek audiowizualny zamiast abonamentu?
Marek Bienkowski »

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zapowiedziała ostrą walkę o wprowadzenie nowego podatku audiowizualnego. Instytucja, na której czele stoi obecnie Jan Dworak (były członek Unii Demokratycznej, Unii Wolności oraz Platformy Obywatelskiej) ma zgodnie z Ustawą o Radiofonii i Telewizji stać „na straży wolności słowa (…), samodzielności nadawców i interesów odbiorców oraz zapewniać otwarty i pluralistyczny charakter radiofonii i telewizji”. O tym, jak bardzo zamknięta na pewne treści i politycznie hermetyczna jest polska telewizja publiczna wiedzą Ci z państwa, którzy wciąż jeszcze nie pozbyli się telewizorów. Ponieważ jednak do zadań Rady należy również „projektowanie w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów kierunków polityki państwa w dziedzinie radiofonii i telewizji” oraz „ustalanie wysokości opłat abonamentowych” bardzo możliwe, że po wyborach wszyscy Polacy zostaną zobligowani do płacenia haraczu na „misję z Woronicza” (siedziba TVP SA).

Według gazety „Polska The Times” w projekcie nowej ustawy medialnej znalazł się pomysł zastąpienia abonamentu tzn. opłatą audiowizualną, której pobieraniem zajęłyby się urzędy skarbowe (przy okazji rozliczania podatku dochodowego). Podjęcie prac nad zmianą finansowania mediów publicznych Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wpisała do “Strategii regulacyjnej na lata 2011-2013”. Według Jana Dworaka finalny projekt zmian mógłby przedstawić Sejmowi prezydent Bronisław Komorowski w ramach przysługującej mu inicjatywy ustawodawczej (prezydent podobno już złożył w tej kwestii ogólną deklarację). Pomysł podoba się także PO, która już wcześniej proponowała zastąpienie abonamentu „dotacją budżetową”, na którą pieniądze skądś przecież wziąć trzeba. – Zmiany w telewizji są konieczne. Płacenie na media publiczne przez podatek PIT na pewno uszczelniłoby system – podkreślił w „Polska The Times” Wojciech Saługa. Chociaż według posła PO „najpierw trzeba uporządkować telewizję” ponieważ „upodabnia się ona do programów komercyjnych” to można zakładać, że przed/po wyborcze poparcie „ludzi kultury i sztuki” jest warte kolejnej daniny. Zwłaszcza, że abonament w obecnej formie to też podatek, tyle że ławy do uniknięcia!

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem abonament powinien płacić każdy kto posiada radio lub telewizor. Odbiornik powinien zostać zarejestrowany na poczcie w ciągu 14 dni od daty zakupu. W 2011 miesięczna opłata za korzystanie z telewizora (lub telewizora i radia równocześnie; samo używanie radia jest tańsze) wynosi 17,15 zł. Płacąc haracz za cały rok z góry, posiadacz telewizora zapłaci 188,30 zł. W przyszłym roku – jeśli nowy sejm nie przeforsuje podatku audiowizualnego – haracz za posiadanie odbiornika wyniesie 199,80 zł. Jednak obecnie płacenia abonamentu można bardzo łatwo uniknąć! Poszukiwaniem niezarejestrowanych więc i nieopłaconych odbiorników zajmuje się Poczta Polska, której pracownicy (np. listonosze) mają upoważniona do przeprowadzania kontroli w domach i firmach! Nie ma jednak przepisu, który pozwalałby pracownikowi poczty wejść do naszego mieszkania / firmy bez naszej zgody. Nie ma także obowiązku odpowiadania na pytania o posiadanie / nieposiadanie odbiornika. Dopóki więc listonosza trzymamy „na dystans” ryzyko zapłacenie kary (trzydziestokrotność miesięcznego abonamentu) jest symboliczne. Jeśli jednak podatek audiowizualny zyska przychylność większości parlamentarnej (np. „wrażliwej” na ludzi kultury koalicji PO-SLD) to haraczu nie unikniemy…

  #62 24.01.2012 08:45

JEŚLI ZREZYGNUJĄ Z REKLAM CAŁKOWICIE TO SIĘ ZASTANOWIĘ'..!

  #63 24.01.2012 10:22

Abonament od TV, czyli od dóbr luksusowych.
Ludzie oglądają tv, bo nie mają kasy na kino i restauracje. Już nie wspomnę o tych, którzy słuchają radyjka na M, często już starych i schorowanych.
Oto jak w Polsce traktuje się 90% obywateli, czyli tą biedną część. Przez całe życie masz płacić podatki, które najczęściej wyrzucane są w błoto. W zamian, otrzymujesz ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej. Na fachowe badania czeka się kilka miesięcy, przez ten czas choroba może dojść do stadium nie uleczalności lub po prostu zabić. No i abonament do opłacenia.
Oglądają tv, bo wogóle na mało co jest w tym kraju, czynsz prąd i woda. Na jedzenie z jednej pensji 1500 na rękę, już nie starczy!!
A te hieny, uważają to za dobro luksusowe. Taki podatek, właśnie powinien być wliczony do cen za teatr, itp. czyli za to gdzie spotyka się elita (Tak nie będzie bo ta pseudo elita tworzy to prawo)

W Polsce prawo ustawia się pod konkretne grupy i ludzi, które są mniejszością (czyli bogaci) teraz chcą wprowadzić ACTA, ale o likwidacji podatku od Radioodbiornika i TV nikt nie myśli. TV, może dobrem luksusowym był kilkadziesiąt lat temu, teraz to rozrywka biedaków.

I tu kolejne pytanie, gdzie jest ta wspaniała Unia, jak trzeba podatki i przepisy dostosować pod Niemcy, to wiedzą jak. Jak trzeba dostosować do biednych Polaków to jej nie ma. Nasz Rząd też zasłania się Unią, bo Unia karze to podnosimy akcyzę na ropę. A ja pytam: Unia kazała aby znów działały samochody z kratką (tylko u nas taki wymysł- w Niemczech, każdy przedsiębiorca od każdego auta odlicza podatek) mimo, że Unia uchyliła prawo zakazujące odliczania podatku od samochodów z kratką. To po kilku miesiącach Polski tak niby bezradny Rząd wobec Uni znów zakazał odliczania podatku od tych aut!
Chory system + chory Rząd = chore Państwo, widać po kursie złotówki, w którą stronę idziemy.

  #64 24.01.2012 10:25

Polski kraj jest szykowany, pod gospodarkę Zachodu, czyli jeśli masz kasę możesz robić bznes. Tylko, że oni mają kasę i są bardziej rozwinięci niż my.

To chyba jest niezgodne z konstytucją, gdyż przede wszsytkim powinniśmy mieć na uwadze dobro polskich przedsiębiorstw.

  #65 25.01.2012 14:30

Każde społeczeństwo opłaca POWSZECHNIE UZNANE potrzeby zbiorowe. Jak widać 65% Polaków nie uznaje oferty TVP za rzecz powszechnie oczekiwaną. Jeżeli zatem rząd widzi potrzebę utrzymywania tej "tuby" do prezentacji bełkotu polityków oraz mądrości sformatowanych przez Wołomin celebrytów, niech znajdzie neutralny sposób na ściągnięcie tego haraczu, na pewno nie może to być opłata zindywidualizowana.

  #66 31.01.2012 11:57

To może niech wprowadzą abonament pralkowo-zmywarkowy lub lodówkowy? Przecież ludzie takie urządzenia "posiadają". Bzdura - moim zdaniem powinno się płacić operatorowi telewizji czy to publicznej, satelitarnej, kablowej ... itp. za odbiór sygnału a nie za "posiadanie" odbiornika.

  #67 03.02.2012 14:45

@kawka78
"Ale to ciągle nie tłumaczy, dlaczego prawidłowością ma być działanie wbrew prawu."

Dobrze. Wyobraźmy sobie całkowicie absurdalną sytuację. Parlament, w drodze uchwalenia stosownej ustawy, ustanawia podatek od użycia powietrza. Oddychasz... masz płacić. Nie płacisz, masz dwie opcje: przestajesz oddychać i umierasz albo oddychasz dalej i łamiesz prawo. Prawo, które od początku było przeciw obywatelowi.

Powyższy przykład dobrze ilustruje sytuację, w której obywatel ma prawo, powiedzmy osobiste, do zignorowania prawa formalnego. Natomiast Władza ustanawiając takie, a nie inne prawo powinna kierować się przede wszystkim dobrem obywatela, nie zaś innymi przesłankami np. chęcią utrzymania telewizji nierentownej, niechcianej i w gruncie rzeczy takiej, która jest na bakier z jakąkolwiek misją.

Natomiast śmieszne wydaje się być pisanie rzeczy w stylu: zamiast łamać prawo, powinniśmy je zmienić. Czy wiesz, Szanowny Internauto, jak trudną rzeczą jest wymuszenie przez obywatela czegokolwiek na Władzy.

Przykładem może być chociażby cała ta batalia o "obalenie" ACTA. Ludzie demonstrują, zbierają podpisy, urządzają różne akcje w Internecie, a Władza i tak robi swoje. Czy dobro szarego człowieka ich w ogóle interesuje, skoro podpisują umowę międzynarodową, która jest wielce niekorzystna dla krajów rozwijających się, takich jak Polska (por. ACTA i kwestie związane z patentami)?

Nie od dzisiaj wiadomo, że złe ustawodawstwo może prowadzić do pojawiania się szarej strefy np. w gospodarce. I nie mam nic przeciwko temu. Obowiązek stosowania się do wszystkiego, w tym do absurdalnego prawa, sprowadza obywatela (który ma przecież swoją godność) do roli bezmyślnej owieczki w stadku zarządzanym bandą bezczelnych rzeźników, którzy sądzą, że wszystko, co zrobią zejdzie im z rąk.

  #68 05.02.2012 18:23

Wprowadzają odbiór cyfrowy, niech kodują te gnioty tvp1-2 bo mają szansę to zrobić, ja płacę cyfre+ prawie100zł i mam jeszcze płacić abonament tvp za te same programy,czysty absurd [jeżeli nie zapłace cyfry + to po prostu wyłączą mi dekoder i finito.

  #69 07.02.2012 23:21

Jeżeli w Twoim telewizorze dzieją się dziwne rzeczy to wiedz, że coś się dzieje...., a tak na poważnie to ja przecież już podatek i to wcale nie mały zapłaciłem przy zakupie telewizora i znowu mam płacić za jego posiadanie? Na każdym kroku z czegoś chcą wyciągnąć od nas kasę. A może od posiadania umywalki albo muszli klozetowej też wprowadzą podatek bo to też jest luksus? Proponuję jeżeli chcą jakiś podatek albo opłaty to ja propnuję zrobić to na zasadzie abonamentów telefonicznych, podpisuję umowę dostaje odbiornik za symboliczną złotówkę i poźniej miesięcznie płace i po 2 latach wymieniam sobie na nowszy model, w takim przypadku mogę płacić nie widzę problemu, a nie w sytuacji gdy ja kupując w sklepie telewizor płacąc 23% podatku VAT to jeszcze później mam płacić- paranoja i nie zamierzam tej paranoi popierać i niech nikt mi nie mówi, że w związku z tym jestem przestępcą bo ja już podatek zapłaciłem, koniec i kropka

  #70 12.02.2012 09:47

płaciłem abonament do końca czerwca 2008r czyli do momentu w którym TVP wyrolowało mnie Jak wiadomo były w tym czasie ME piłki nożnej a jestem kibicem sportu nie polityków .Obiecane były wszystkie tranmisje w TVP a obeszło się tylko obiecankami.Więc za co płacic skoro i tak trzeba kupywać dekodery od innych stacji by coś obejrzeć.TYP jak iinne istytucje publiczne tylko wyciągają pieniądze a wzamian to figa.

  #71 12.02.2012 23:09

banda zlodziei i tyle tylko biedakow trzepia po d*pie

  #72 15.02.2012 08:49

W ramach walki z systemem polecam nie chodzić do kina, nie kupować płyt, nie używać ms windows, nie oglądać TV a jeśli już to nie płacić abonamentu.

  #73 23.02.2012 15:04

30 lat bez szemrania płaciłem abonament. Do momentu kiedy dowiedziałem sie od Danuty Waniek, że jestem jednym z 50% głupców, którzy go płacą. Pozostałe 50% nie płaci i ma się dobrze. Zacznę płacić, kiedy z owych 50% nie płacących przez 30 lat zostaną ściągnięte zaległe należności wraz z odsetkami.

pzdr

  #74 28.02.2012 19:32

Jakie to proste kodowane programy i po wrzasku kto bedzie chcial ogladac bedzie placil ja mam to gdzies ile bede razy placil za stare filmy i programy wkolo pokazywane na mordy politykow

  #75 02.03.2012 21:58

Rodzina na swoim - nie - na naszym! Na co (kogo) płacimy abonament?
Barbara Trzeciak-Pietkiewicz (ur. 1945) – dziennikarka radiowa i telewizyjna. Jest matką Moniki Richardson[4][5] i ciotką Piotra Kraśki[4].
Biografia

Ukończyła prawo na Uniwersytecie Wrocławskim, podczas wydarzeń Marca 1968 w kierownictwie strajku studenckiego. W stanie wojennym była przez prawie półtora roku (od 14 grudnia 1981 do 23 marca 1983) internowana (we Wrocławiu, Gołdapi i Darłówku), potem bezrobotna; przed wyborami do Sejmu kontraktowego w czerwcu 1989 we wrocławskim Komitecie Obywatelskim "Solidarność".

Była dyrektor (1990-1993) Radia i Telewizji Wrocław (w PR Wrocław pracowała wcześniej w latach 1969-1977, a w Telewizji Wrocław od 1977 do 1981), potem dyrektor TVP2, następnie od 2003 r. dyrektor programowa w Polsacie, później prezes zarządu TV 4, wreszcie członkini Rady Fundacji Polsat[1][2][3].

Jest matką Moniki Richardson[4][5] i ciotką Piotra Kraśki[4].
Takich koligacji rodzinnych czy partnerskich jest bez liku w NASZEJ (ICH) TV

  #76 14.03.2012 15:46

W naszym kraju obowiązuje prawo, politycy na szczytach władzy zapowiadali, że je zmienią, gdyż nie jest dostosowane do realiów współczesności.
Wszysty słuchaliśmy przed laty debat telewizyjnych na temat abonamentu, który ustami posłanki PO p. Katarsińskiej uznany był za przeżytek, który ONI zmienią. Efekt od tego czasu posłuszni obywatele przestali płacić.
Pan premier wspomniał, że nie będzie obowiązku meldunkowego ( prawo sprzed II wojny), efekt nie meldujemy się, tam gdzie mieszkamy, bo po co ponosić koszty i niepotrzebny kłopot z wymianą dokumentów.
6-cio latki do szkół, przesunięta decyzja na 2014r (może i dobrze) ale co zamieszano rodzicom to już ICH nie obchodzi.
Dlatego niech się Ci Wielcy zastanowią nad tym co mówią i przyjmą na "klatę" swoje winy, bo naród posłuszny ale i wygłupiony.

Radek68   21 #77 18.03.2012 21:36

Myślę, że cały ten temat dobrze ilustruje ten demotywator:

http://demotywatory.pl/3731627/A-ty-zaplaciles-abonament

  #78 29.03.2012 09:18

Posiadam stary telewizor, w związku z czym od 1 sierpnia przyszłego roku, bez dekodera nie będę mógł odbierać cyfrowej telewizji naziemnej. Mam w związku z tym kilka pytań:
-czy będę musiał płacić abonament (czyli opłatę za posiadanie telewizora umożliwiającego odbiór TVP)
- jeśli będę musiał płacić abonament to czy TVP dostarczy mi niezbędny dekoder - oczywiście bezpłatnie;
- jeśli zainstaluję antenę satelitarną i podpiszę umowę np. z Polsatem czy też TV n, czy będę musiał wnosić dodatkowe opłaty na rzecz TV.

  #79 04.04.2012 08:17

Z tym płaceniem za abonament, to jedno oszustwo w prawie, bo po pierwsze za co mają płacić - za bzdury i reklamy, które są nadawane bez żadnych reguł czy regulaminów!!!!!
Jeśli ktoś kupuje telewizor, to sam fakt utrzymania poprzez opłaty za prąd i inne naprawy lub koszta modernizacji są dowodem jego posiadania!
A abonament nie przewiduje oczekiwanych rezultatów nadawania programów przez abonenta, tylko jest nieuczciwym zarabianiem na nieświadomych obywatelach.
Każdy kto ma telewizję satelitarną już płaci abonament i żyje w tej zakłamanej Polsce!
Gdzie te pieniądze idą, jeśli już płacimy podatki od akcyzy!
Kto tylko dojdzie do władzy, tylko nabić sobie kasę i w długą!
Jak pamiętam, to 30 lat temu miałem większą wiedzę merytoryczną niż dzisiejsza fikcja!

  #80 24.04.2012 09:40

Zgadzam śię z poprzednikiem że mając enkę lub cyfrowy polsat nie powinniśmy płacic za abonament

  #81 08.05.2012 11:16

jeśli już zapłaciłeś za tv np. kablówkę, cyfrę, Polsat, to z jakiej racji masz płacić za ten pieprzony abonament? darmozjady chcą się tylko dorobić na nas. mało mają płacone. abonament jest tylko za radio 3, za polską TVP. czyli jak ktoś nie ogląda to nie płaci. niech się odczepią. bo oni myślą że to jest tak jak w czasach gdy dopiero weszła tv to wtedy ludzie płacili za to bo nie mieli nic innego, tj. kablówki itp... nie zamierzam zapłacić za coś absurdalnego. i niech sobie nie myślą że zarobią na ludziach myślących, takich jak ja.

  #82 15.05.2012 00:08

Samo życie.
Abonament RTV to nic innego jak kolejny haracz jaki zafundowało nam nasze kochane Państwo czyli rządzący. Podobny haracz płacimy za niezapięte pasy w samochodzie, nie włączenie świateł mijania w słoneczny dzień czy przekroczenie prędkości w miejscu gdzie zupełnie bezpiecznie możnaby jechać o wiele szybciej. Wszystko to niby dla naszego dobra, lub z powodu innego szczytnego celu, ale przede wszystkim w majestacie prawa, żeby wyciągnąć od nas pieniądze. Co głupszy powie, no przecież prawo trzeba przestrzegać. Poniekąd to i racja, bo bez prawa życie byłoby jeszcze gorsze, ale po co nam złe prawo? No tak, ale skoro już jest i nie możemy go w żaden sposób zmienić, to pozostaje nam partyzantka. Czyli nie dać się złapać, a jeździć z głową i rozsądnie, nie płacić abonamentu RTV aż sami nas do tego nie zmuszą. Pewnie jeden wyjdzie na tym lepiej, bo kara będzie mniejsza od korzyści jakie udało się uzyskaći, a inny zaś gorzej, bo dopadną go szybciej niż innych. Ale jakoś trzeba się opierać tej tyrani, a nie dać się wykorzystać i jeszcze cieszyć się, że jestem w zgodzie z durnym prawem.

  #83 17.05.2012 22:00

Ciekawy jestem jak ma się do tego wszystkiego slogan reklamowy DVB-T: "naziemna bezpłatna telewizja cyfrowa".
No jak bezpłatna, to jaki abonament?

Radek68   21 #84 18.05.2012 19:06

No właśnie o to chodzi, ze telewizja jest bezpłatna, a my płacimy za... posiadanie odbiornika. Możemy nic nie oglądać - posiadamy = płacimy.

  #85 30.05.2012 20:44

Opłacam telewizję cyfrową która jest w abonamencie /dlaczego mam płacić podwójnie/

  #86 21.06.2012 10:26

A tak ogólnie pisząc to cały nasz kraj jest chory. Wszystko upada, ludzie nie maja pracy a świnie w urzędzie ściagaja z ludzi którzy zarabiają najniższą krajową/

  #87 21.06.2012 17:40

Nie płaciłem,nie płacę i płacić nie zamierzam . Sednem sprawy powinna być dyskusja co robić tzw "know how" aby się bronić przed tym aby tego haraczu nie płacić w ogóle bo i po co?! (Argument o łamaniu TAKIEGO prawa do mnie nie przemawia) Rynek powinien wreszcie zweryfikować tę luksusowy pałacyk z jaśnie panami prezesami wraz tzw rzeszą "utalentowanych i uświadomionych kulturowo aktorów" którym to My ciemni ludzie aż tak wiele zawdzięczamy ! Wyobrażacie sobie moi Szanowni przedmówcy wieczór bez TVP !? Łezka mi się w oku zakręciła. :-) (Pewnie Kryśka Janda by się zaraz żachnęła wypluwając z siebie stek jakże bzdurnych frazesów o kulturze i jakże to ta ...tfuu!!! TVP narodowi jest potrzebna ) Nie dla haraczu dla TVP i nie dla ACTA az łell.....

  #88 21.06.2012 17:49

Nie płaciłem,nie płacę i płacić nie zamierzam . Sednem sprawy powinna być dyskusja co robić tzw "know how" aby się bronić przed tym aby tego haraczu nie płacić w ogóle bo i po co?! (Argument o łamaniu TAKIEGO prawa do mnie nie przemawia) Rynek powinien wreszcie zweryfikować tę luksusowy pałacyk z jaśnie panami prezesami wraz tzw rzeszą "utalentowanych i uświadomionych kulturowo aktorów" którym to My ciemni ludzie aż tak wiele zawdzięczamy ! Wyobrażacie sobie moi Szanowni przedmówcy wieczór bez TVP !? Łezka mi się w oku zakręciła. :-) (Pewnie Kryśka Janda by się zaraz żachnęła wypluwając z siebie stek jakże bzdurnych frazesów o kulturze i jakże to ta ...tfuu!!! TVP narodowi jest potrzebna ) Nie dla haraczu dla TVP i nie dla ACTA az łell.....

  #89 26.06.2012 19:18

Poczta Polska niech lepiej pilnuje przesyłek które niedocierają do adresatów . Wysłałem do córki za granicę 3 paczki i żadna do Niej nie dotarła.

  #90 28.06.2012 09:24

za niepłacenie abonamentu karę powinien poniesć rząd a przedewszystkim platforma emerytobywatelska ,która oszukuje obywateli na każdym kroku.biedni obywatele nie muszą płacić haraczu aby utrzymywać kolesi platformyobywatelskiej .-emerytka

  #91 28.06.2012 10:13

dostałam upomnienie i jednoczesnie wezwanie do zapłaty należności w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania i jeśli nie zapłacę to straszą mnie wszczęciem egzekucji. Może ktoś mi podpowie jak się przed tym obronić?

  #92 14.07.2012 21:02

proponuje nie płacić i używać adskipa http://www.youtube.com/watch?v=-6hWbuDUwkU

  #93 22.07.2012 15:50

nie będe płacił za cos co narzucone jest odgórnie za tak zwany prąd latający w powietrzu czyli jakieś tam pasmo częstotliwość czy mpeg4 / korzystam z telewizji kablowej więc moim zdaniem dostawca tej sieci powinien uiścić opłatę za kanały np TVP 1 I 2 wliczając to w cene pakietu , pasma i nadawanie tzw ogulnie dostępne powinny być kodowane a nie tak że płace bo musze chce czy nie jestem zmuszony na odbieranie tego dziadostwa ogulnie dostępnego a tera z innej beczki jak to państwo nas ładnie kroi podatek drogowy wliczony w paliwo tankuje auto motor traktor ok płace ten podatek wliczony w paliwo tankuje kosiarke piłe łudke skuter wodny też płace podatek drogowy mimo że to po drogach nie jeżdę tymi sprzętami mistrzostwo świata co? ale to jest Polska PIĘKNY KRAJ [ k..wy i złodzieja ] sory za pisownie ale tak na szybko,

  #94 03.09.2012 22:46

what a bullshit, fking shitty shit 1600PLN do zapłacenia, bo nie udalo sie wyrejestrować odbionika bo już usuneli taką możliwość...

  #95 05.09.2012 23:11

zostałam ukarana za to że zarejestrowałam telewizor i płaciłam haracz przez 25 lat, za to że nie wyrejestrowałam go na czas, za to że posłuchałam rząd aby nie płacic abonamentu bo zostanie zlikwidowany, teraz dostałam upomnienie za 5 lat z odsetkami do zapłacenia w terminie 7 dni, dlaczego nie egzekwowano wcześniej ,czekano aby urosły większe odsetki, a pro po odsetek poczta zawyżyła mi odsetki o 129,00 zł., źle naliczono , przed wpłatą przelicz albo poproś kogoś kto to umie wyliczyc, ja wyliczyłam sama bo umiem to zrobic.

  #96 06.09.2012 13:46

ja też dostałam do zapłaty aż tysiąc pięćset zł ,po siedmiu dniach będą wyciągać za nie uregulowanie konsekwencje ja się pytam dlaczego moja sąsiadka pracująca na poczcie mogła wyrejestrować telewizor a ja mam płacić rząd namieszał pan premier obiecywał gruszki na wierzbie a ja mam płacić odsetki dlaczego pan premier nie załatwi teraz umorzenia długu wszystkim to na pewno to większość zaczęła by płacić na przykład od pierwszego pazdziernika

  #97 08.09.2012 14:16

telewizja kablowa osiedlowa,jak niewykupi danego programu to zablokowany dostep.to znaczy ze płaci też abonament,tym bardziej że jest jawna.czy może ktość to skomentować.

  #98 09.09.2012 12:27

Witam^ ciekawe jest to,że naliczono mi 5 lat??? nikt nie sprawdził czy w tym okresie pracowałem??? jako bezrobotny powinienem być zwolniony z opłat! nikt nie sprawdził czy mam tv mimo, iż od 2005 roku takiego nie posiadam))) o czym informowałem krrit i nikt nie raczył zapytać o moje zdrowie jestem inwalidą i mam upośledzony obustronnie słuch..... czyli to jakaś bzdura z tymi (rachunkami ) po za tym nie poinformowano mnie gdzie mam się odwołać a może nie bzdura tylko komedia ja juz tego nie ogarniam

  #99 10.09.2012 22:50

I co mam zrobić jak listonosz przyniesie poleconym żądanie zapłaty?
nie zapłacę to mi komornika naślą.

  #100 30.09.2012 20:50

a przypomni mi ktos jaka jest podstawa prawna zmuszająca mnie do płacenia tego abonamentu ?

  #101 31.10.2012 17:49

Jeżeli płacę za telewizję kablową to dlaczego mam płacić abonament to jest nie słuszne ściaganie pieniędzy od ludzi naciąganie na koszty.

  #102 06.11.2012 10:29

Nie płacimy abonamentu w takiej ilości to wyraz woli ludu,którego sejm,senat i rząd nie szanuje i nie słucha.Jest to sprzeciw przeciwko TVP,której sobie naród nie życzy w takiej formie ,lub nie życzy sobie wogóle.

  #103 06.11.2012 13:07

cóz z tym zrobic plaic czy nie??

  #104 07.11.2012 12:22

a zwolnienie z opłat rtv to niestety bujda! lista osób zwolnionych z opłat jest tu: http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/abonament-rtv-2012-kolejna-podwyzka.html - obok pisze, że trzeba złożyć wniosek i już będzie ok. Otóż nie - oni te wnioski odrzucają z byle powodu, każą donosić kolejne pisma, zaświadczenia etc, a to trwa i trwa a w tym czasie płacić trzeba, bo jak nie to już dług naliczają!!

  #105 13.11.2012 18:46

To kpina ,płaciłem ten haracz do tv .choć cala wioska nigdy nie zarejestrowała odbiornika i nigdy nie płaciła i nikt ich nie ściga do zapłaty ,a ten co zarejestrował musi płacić komu ,do TVP żeby mieli jeszcze większe kosmiczne wypłaty paranoja

  #106 13.11.2012 19:13

wszyscy albo nikt

  #107 16.12.2012 10:58

Już pędzę czym prędzej na pocztę zapłacić rtv żeby nie zabrakło na gaże dla pseudo aktorów i wszystkich innych pseudo dyrektorów i innych frajerów. Niech sobie nieroby prawdziwą pracę znajdą skoro nie potrafią stworzyć dochodowej telewizji i dla własnych zysków chcą pobierać podatek od posiadania telewizora. A teraz z grubej rury:) PO WPROWADZENIU TV CYFROWEJ TELEWIZORY BEZ TUNERA DVBT PRZESTAJĄ BYĆ ODBIORNIKAMI TELEWIZYJNYMI I ŻADEN SKURWYS...N NIE ROZDAJE TUNERÓW ZEWNĘTRZNYCH WIĘC WYSTARCZY PÓJŚĆ NA POCZTĘ I WYREJESTROWAĆ BEZUŻYTECZNY JUŻ TELEWIZOR:)

  #108 03.02.2013 19:35

W niektórych krajach obowiązek placenia abonamentu powstaje z chwilą zakupu telewizora to sklep ma obowiązek zglosić dane kupującego.

  #109 07.02.2013 10:23

Właśnie wczoraj listonosz dostarczył mi wezwanie do zapłaty na kwotę 1500 zł. z terminem płatności 7 dni oczywiście z adnotacją, że jeśli ta należność nie zostanie zrealizowana w tym terminie, to zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne w celu przymusowego jej ściągnięcia .
Jestem wściekły i oburzony na to co wyprawiają nasi rządzący z tym biednym narodem. To przecież nikt inny tylko P. premier Tusk namawiał wyborców do niepłacenia tego haraczu, a teraz wypiął się na nich i po kryjomu nabija już i tak grube portfele kolesi z tzw. mediów publicznych.
Niestety pojedynczy uczciwy obywatel nic nie jest w stanie zrobić, apeluję więc do Was kochani internauci o próbę zorganizowania się i pokazania tej złodziejskiej szajce że zostali powołani do służby narodowi, a nie dla swoich partykularnych interesów..
Podobno jest to kraj wolny i demokratyczny.

  #110 07.02.2013 10:34

to jest wolny internet

  #111 03.08.2013 17:56

Ja NIE POSIADAM TELEWIZORA od ośmiu lat. Po prostu doszedłem kiedyś do wniosku że nie bawi mnie ta sieczka plotkarsko-reklamowa. Ba, nawet nie oglądam telewizji internetowej. Wolę pograć w szachy. A wiadomości mam w newsletterach Pulsu Biznesu. Reasumując: NIE MAM NIC WSPÓLNEGO z tą instytucją. Dlaczego więc miałbym im cokolwiek płacić?

  #112 16.01.2014 17:17

niedługo a każą nam oglądać telewizję pod groźbą i że to będzie jakieś rządy albo reżim , nie mam telewizora 8 lat i nie mam radia z braku czasu ale przyszedł racuhek na ponad 1000 czy 1300 zł złotych do zapłacenia zaległych rat? przecież ja nie mam telewizora bo nam ukradli i nie mam czasu na ogladanie tego co pokazują i nie chcę tego ogladać Z jednej strony to niby w porządku bo jak sie gdzieś posłucha radia to trzeba zapłacić ale to można zrobić oddzielnie radio i telewizja - bo nie każdy lubi i chce to oglądać a to ma być wymuszone? Moja teściowa powtarza niektóre głupoty ktore tam puszczają zwiedzionych ludzi , których się napiętnuje z racji zwiedzenia i pokazuje sie tam wszystko nie to co potrzeba - zatem potrzebna jest modlitwa o to wszystko bo albo ludzie nie te albo cos nie tendy
w sumie podatki trzeba płacić, jeśli jest tak źle to trzeba sie modlic o rządzących aby Bog zmienił rząd albo aby się oni nawrócili bo to co sie dzieje ostatnio to jest wywracanie wszystkiego do góry nogami , jeśli z kolei to nie przejdzie to będą zwracać pieniądze? u nas jest jeden żywiciel nie mamy telewizora, nie mamy w domu też radia i mamy zapłacić 1300 złotych czyli tyle ile nie możemy z jednej pensjii, więc co ja mam zrobić jak ja nie posiadam a mam do zapłaty? jak powiedzieć i przemówić że nie mogę zapłacić za coś z czego w domu wogóle nie korzstam.

  #113 16.01.2014 17:18

zresztą może proszę nie wklejać mojego komentarza, trzeba będzie to i tak pozałatwiać w punkcie skąd pocztę otrzymaliśmy czyli wiza wi twarzą w twarz jak to jest i o co tutaj chodzi bo naprawdę ciągle po kieszeniach nam dają

  #114 16.01.2014 17:20

p.s dobrze będziemy płacić i będziemy się modlić za rządzących bo innej możliwości nie widzę

  #115 09.02.2014 19:59

wkurza mnie powiedzenie ze placimy za posiadanie odbiornika z jakiej racji pytam skoro kupujac odbiornik czy to telewizor czy radio place za nie
mam placic abonament nie ma sprawy panstwo da mi telewizor za 1zl i umowe na 2 lata wiec ok
osobiscie mam dekoder polsatu za ktory place abonamen jestem zdania ze to juz oni miedzy soba powinni sie rozliczac tym bardziej ze nadaja programy tvp
ja place do polsatu a on czesc przesyla do tvp mysle ze to bylo by w miare fer w stosunku do nas jako klientow roznego rodzaju platform

  #116 10.02.2015 14:35

banda skur wy sy nów na tych stołkach siedzi

  #117 24.06.2015 19:35

Abonament płaciłam 38 lat / 1969-2007/więc nie należałam do osób niepłacących, chociaż czasem nie posiadałam odbiorników. Chciałam wyrejestrować telewizor z powodu utraty słuchu , ale nie mogłam ponieważ jeszcze widzę i zostałam w nagrodę ukarana zaległą opłatą za abonament 1,600 zł. Emerytom szybko zabierają pieniądze z emerytury, ale najważniejsze to jest, że radioodbiorniki zarejestrowałam w dniu 1.05.1994 r.Jak żyję ponad 60 lat to 1-szy maja jest zawsze dniem wolnym od pracy......chyba że był jakiś wyjątek o którym nie wiedziałam . Już dwa razy napisałam do KRRiT, że chcę dowiedzieć się w którym Urzędzie Pocztowym dokonałam rejestracji, przecież istnieją jakieś dokumenty wpłat przez tyle lat.... ale chyba się nie dowiem ponieważ " z uporem maniaka " otrzymuję odpowiedz, że moim obowiązkiem było płacenie abonamentu .....ale ja tak szybko się nie poddam.Może nasz abonament wpłacany jest na prywatne konta pracowników??? ...radzę sprawdzić

  #118 12.07.2015 14:26

Orientuje się ktoś czy sklep w którym zakupie tv lub bank w którym spłacam raty, podaje tą informacje do władz?