Raport Linux Kernel Development

Strona główna Aktualności

O autorze

Na stronach Linux Foundation ukazała się kolejna wersja dokumentu "Linux Kernel Development". Dokument odpowiada m. in. na pytania jak szybko przebiegają prace nad kolejnymi wersjami jądra Linuksa, jakie firmy i w jakim zakresie wspierają prace oraz jakie postaci najbardziej wyróżniają się wśród programistów pracujących nad projektem.

W stosunku do danych z raportu opublikowanego w kwietniu ubiegłego roku podstawowe zmiany to wzrost liczby programistów zaangażowanych w prace nad kolejnymi wersjami kernela o 10%. Dzienna ilość dodawanych linii kodu wzrosła niemal trzykrotnie, baza kodu kernela powiększyła się o 2,7 mln linii.

Największy wkład w rozwój kodu spośród firm angażujących swoje zasoby włożyły: Red Hat, IBM, Novell i Intel. Wśród programistów liderem jest David S. Miller, który wprowadził 2239 zmian, wśród 30 najaktywniejszych nie znalazł się Linus Torvalds, na 6 miejscu natomiast uplasował się nasz rodak Bartłomiej Żołnierkiewicz (1651 zmian).

Dokument zawiera szereg innych interesujących zestawień i informacji poświęconych procesowi tworzenia kolejnych wersji jądra linuksa. Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z pełną wersją dokumentu Linux Kernel Development (dokument .pdf w języku ang.).

© dobreprogramy