Raport na temat bezpieczeństwa w firmach

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Damballa przy okazji premiery nowej wersji oprogramowania Failsafe, opublikowała raport na temat stanu zabezpieczeń komputerów w firmach.

Z raportu wynika, że od trzech do pięciu procent firmowych komputerów zarażonych jest złośliwym oprogramowaniem. Czas pomiędzy pojawieniem się szkodnika do wykrycia przez program antywirusowy to około 54 dni. Badania obejmowały ponad dwieście tysięcy próbek ze złośliwym oprogramowaniem, które poddawane były skanowaniu przez wiodące aplikacje antywirusowe na przestrzeni pół roku. Prawie połowa nie została zidentyfikowana w dniu otrzymania próbek, z kolei 15% pozostało niewykrytych po 180 dniach.

Winą za taki stan rzeczy, autorzy raportu obarczają niedoskonałość oprogramowania antywirusowego oraz systemów wykrywania włamań (IDS) i zapobiegania włamaniom (IPS), które nie chronią przed połową nowych zagrożeń. Tezy te potwierdza również Gartner, zdaniem którego działanie oprogramowania zabezpieczającego odnosi się do detekcji jedynie znanych zagrożeń. Nie chronią z kolei przed niestandardowymi aplikacjami typu malware.

Pełna treść raportu jest dostępna na stronach Damballa (format PDF).

© dobreprogramy