reklama

Raspberry Pi czeka na w pełni otwarty sterownik grafiki. Nagroda – 10 tys. USD

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Choć Raspberry Pi jest oczkiem w głowie opensource'owej społeczności, to sterowniki konieczne do uruchomienia edukacyjnego komputerka już nie są takie otwarte. Serce urządzenia to bowiem układ SoC Broadcoma BCM2835, zawierający procesor główny ARM1176JZF-S i procesor graficzny VideoCore IV. Jedynym sposobem na wykorzystanie możliwości oferowanych przez GPU VideoCore jest wywołanie przez OpenGL ES otwartego sterownika w jądrze Linuksa, który komunikuje się z zamkniętym, binarnym blobem od Broadcoma. Co prawda jesienią 2012 roku Fundacja Raspberry Pi dumnie ogłosiła, że cały kod sterownika dla VideoCore został udostępniony na GitHubie, na licencji BSD, czyniąc z czipu BCM2835 pierwszy ARM-owy SoC z całkowicie otwartymi sterownikami, ale deklaracja ta nie przekonała tych, którzy do udostępnionego kodu faktycznie zajrzeli.

Udostępniony w 2012 roku kod odpowiadał po prostu za przekazywanie danych tam i z powrotem pomiędzy jądrem systemu a rzeczywistym sterownikiem, odpowiedzialnym za takie rzeczy jak np. obsługa shaderów – i zaimplementowanym bezpośrednio w sprzęcie. Oznaczało to, że nikt poza Broadcomem nie mógł przygotować np. implementacji OpenCL dla VideoCore. Nie jest to nic niezwykłego w świecie producentów czipów SoC – z takich wbudowanych w sprzęt sterowników regularnie korzysta np. Texas Instruments.

Kilkanaście miesięcy później Broadcom dokonał jednak faktycznego uwolnienia kodu dla VideoCore IV. Dyrektor techniczny firmy (a zarazem współzałożyciel Fundacji Raspberry Pi) Eben Upton w opublikowanym w ostatni piątek na korporacyjnym blogu wpisie ponarzekał na zamknięte sterowniki, a następnie z dumą ogłosił, że jego firma oddaje programistom klucze do całego królestwa VideoCore – publikując kompletny kod sterowników dla Androida wraz z ich dokumentacją.

Co prawda opublikowany kod dotyczy układu SoC BCM21553, wykorzystywanego w smartfonach (m.in. Samsung Galaxy S2), a nie BCM2835 z Raspberry Pi. Upton zapewnił jednak, że doświadczeni programiści będą mogli na jego podstawie stworzyć w pełni otwarty sterownik dla innych urządzeń z VideoCore, w tym czipu Raspberry Pi.

Aby zachęcić do pracy nad takim sterownikiem, sama Fundacja odpowiedzialna za rozwój Malinki ogłosiła nagrodę w wysokości 10 tysięcy dolarów dla tego programisty, który pierwszy zdoła go opracować. Otwarty sterownik musi spełniać pewien wymóg: uruchomić demo gry Quake III w rozdzielczości 1080p@20 FPS (to częstotliwość określona przez Fundację jako grywalna).

Szczegółowe zasady konkursu można znaleźć tutaj.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama