Raspberry Pi dostało oficjalny, pomysłowy wyświetlacz dotykowy

Strona główna Aktualności

O autorze

Popularne jednopłytkowe mikrokomputerki Raspberry Pi będzie można teraz łatwo przerobić w tablety czy kioski internetowe, a ich kreatywni posiadacze wymyślą pewnie jeszcze lepsze zastosowania. Raspberry Pi Foundation ogłosiło dostępność oficjalnego dotykowego wyświetlacza dla Maliny. Niestety cena nie jest niska – to 60 dolarów, więcej niż niejeden chiński tablet.

Za te 60 dolarów (plus podatki i koszty wysyłki) dostaniemy pomysłowo zaprojektowany wyświetlacz z dotykowym, 10-punktowym ekranem pojemnościowym, o przekątnej 7”, rozdzielczości 800×480 pikseli, odświeżaniu 60 FPS i 24-bitowej głębi koloru. Wraz z ramką rozmiary całości wynoszą 194×110×20 mm. Z tyłu widać punkty mocowania, dzięki którym łatwo zamocować Raspberry Pi, oraz wyprowadzoną taśmę sygnałową z konwerterem sygnału, którą podłącza się do złącza DSI.

Czemu nie wykorzystano HDMI? Autorzy tego rozwiązania tłumaczą, że elektronika wykorzystywana do tłumaczenia sygnału z HDMI na sygnał dla panelu wyświetlacza jest zbyt kosztowna. Z kolei pomysł na wykorzystanie często stosowanego w tabletach i smartfonach sygnału DPI (Display Parallel Interface) przez złącze GPIO zająłby wszystkie jego piny i uczynił niemożliwym podpięcie innych rozszerzeń.

Zdecydowano się więc wykorzystać złącze DSI, charakteryzujące się niskim szumem i niskim zużyciem energii. Jego wadą jest brak dostępnych na rynku wyświetlaczy – zdecydowano się więc zbudować konwerter DSI-DPI, łącząc najlepsze cechy obu rozwiązań. A co z zasilaniem? Możliwości są trzy: zewnętrzny zasilacz, podpięcie do portu USB, albo wykorzystanie wyjścia GPIO i podpięcie się do pinów +5V i GND na płytce Maliny.

Gotowy jest już oficjalny linuksowy sterownik, dzięki któremu Raspberry Pi tak podłączony wyświetlacz wykryje i użyje zamiast HDMI, jak również obsłuży zdarzenia dotykowe. Raspberry Pi Foundation poleca stosowanie pythonowego frameworka Kivy do budowy aplikacji działających na oficjalnym wyświetlaczu. Sądząc po przedstawionych klipach wideo, sprawdza się to bardzo dobrze.

Pierwszym sklepem, który wprowadził wyświetlacz do sprzedaży, jest brytyjski Swag. Cena wynosi tam 48 funtów. Uwaga: sprzęt nie jest kompatybilny ze starszymi wersjami Maliny, jedynie z modelami Raspberry PI Model A+, Raspberry Pi Model B+, oraz Raspberry Pi 2 Model B.

© dobreprogramy
s