reklama

Raspberry Pi skrojone na miarę: Element14 będzie robić zmutowane Maliny

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Dwa tygodnie temu Intel pokazał płytkę deweloperską Arduino/Genuino 101, wykorzystującą moduł Intel Curie i kosztującą raptem 30 dolarów. Od razu pojawiły się opinie, że nowy komputerek może odebrać użytkowników słynnej Malinie, przynajmniej w zastosowaniach związanych ze sterowaniem robotami i innym sprzętem elektronicznym. Coś w tym może być, gdyż Eben Upton, twórca Raspberry Pi, ogłosił właśnie coś zaskakującego – „Malina” będzie teraz mogła mutować, póki co w warsztatach firmy Element14.

W ramach umowy zawartej z Raspberry Pi Foundation, Element14 będzie mógł niemal dowolnie przerabiać Malinki, oferując wersje w rozmaitych kształtach, z różnymi zestawami interfejsów, typami zastosowanej pamięci i wbudowanymi dodatkowymi modułami, takimi np. jak moduł Wi-Fi/Bluetooth. Oficjalnie oferta przeznaczona jest przede wszystkim dla biznesowych klientów, gdzie Raspberry Pi miałoby znaleźć zastosowanie w takich dziedzinach jak telekomunikacja, Internet Rzeczy oraz napędzane przez Malinę urządzenia elektroniki konsumenckiej.

Eben Upton podkreślił, że transformacja Raspberry Pi w platformę przemysłową nie zaszkodzi edukacyjnej misji jego Fundacji, a wręcz przeciwnie, gdyż umowa z Element14 przyniesie trochę pieniędzy, które wykorzystane zostaną na realizację celów statutowych. Co więcej, pojawienie się takich skrojonych pod odbiorcę komputerków pomoże w rywalizowaniu z konkurencyjnymi platformami, tak by Raspberry Pi, dziś chętnie wykorzystywane jako platforma mediów, stało się równie chętnie wykorzystywane w centrach sterowania bystrymi domami.

Jak na razie Element14 twierdzi, że poziom zamówień spersonalizowanych Malin powinien osiągnąć od 3 do 5 tysięcy sztuk miesięcznie. Ich produkcją zajmie się zespół 200 inżynierów, gotowych zmontować takie Pi, jakie sobie użytkownik wymarzy.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić