reklama

Raspberry Pi z nowym pulpitem PIXEL. Malina nabrała kolorów, jest przyjemniejsza w użyciu

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Słynny minikomputerek Raspberry Pi doczekał się zupełnie nowego pulpitu o nazwie PIXEL. No może nie tak zupełnie nowego – powstał on na bazie wcześniej już stosowanego LXDE, jednak wprowadzone w nim upiększenia i ulepszenia sprawiają, że mamy wrażenie obcowania z czymś naprawdę nowym. Raspbian z PIXEL-em stają się nagle całkiem przyjemnym środowiskiem pracy. A to wszystko zasługa jednego człowieka, projektanta Simona Longa, pracującego dla Raspberry Pi Foundation.

Na wysoki połysk

Akronim PIXEL łatwo rozszyfrować: Pi Improved Xwindows Environment, Lightweight. Wymienimy po kolei wprowadzone ulepszenia:

- Zamiast wyświetlać niezrozumiałe dla większości użytkowników komunikaty procesu rozruchowego, system wyświetla teraz ekran startowy: Welcome to PIXEL, z numerem wersji w prawym dolnym rogu. Działa to szybko, w żadnym wypadku nie zwalnia startu systemu.

- Zestaw banalnych obrazków na tło Raspbiana został zastąpione przez galerię 16 spektakularnych fotografii jednego z członków Fundacji, Grega Annadale. Co tu mówić, świetne zdjęcia, musicie zobaczyć je sami.

- Bylejakie ikony LXDE zastąpiły zupełnie nowe, kolorowe ikonki autorstwa Aldera i Alexa Cartera, projektantów zajmujących się m.in. stroną Fundacji. Wyglądają one całkiem profesjonalnie, ale mają w sobie swoisty zabawowy urok. Zastąpiono w ten sposób ikonki pulpitu, paska zadań i menu startowego. Podmieniono także ikonki alarmujące o niewystarczającym natężeniu prądu zasilania i nadmiernej temperaturze – piorun i termometr są bardziej zrozumiałe, niż jakieś kolorowe kwadraciki.

- PIXEL przynosi także nowe obramowania okien, subtelniejsze i przyjemniejsze dla oka, z wygodniejszymi uchwytami skalowania i zaokrąglonymi rogami.

- Fonty pozostały takie jak były, tzn. systemowym fontem jest Roboto, ale wygląda to wszystko znacznie lepiej dzięki zastosowaniu biblioteki Infinality do renderowania fontów.

- Okno dialogowe logowania zostało przeprojektowane tak, by pasować do reszty systemu.

- Widżety do zarządzania Wi-Fi i Bluetoothem pozwalają teraz na wyłączenie tych modułów. Działa to bezbłędnie na Raspberry Pi 3 z wbudowanym układem radiowym, ale także na większości popularnych modułów podłączanych przez USB do starszych wersji Malinek.

Malinowe Chromium

Kilka zmian dotyczy systemowego oprogramowania. Warto wspomnieć o debiucie serwera i klienta RealVNC na Raspberry Pi, łatwiej teraz będzie zdalnie zarządzać tymi komputerkami, jak i je wykorzystywać do zarządzania innymi systemami (w tym oczywiście innymi Pi).

Pojawił się także software’owy emulator popularnej nakładki na Pi, SenseHAT: będzie przydatny wszystkim tym, którzy przygotowują oprogramowanie działające z tym rozszerzeniem do Maliny, a nie chcą wydawać pieniędzy na sprzętową nakładkę.

Na koniec jedna z najważniejszych zmian. Epiphany przestało być domyślną przeglądarką. Uznano ją za zbyt przestarzałą. Jej rolę przejęła najnowsza wersja Chromium, zoptymalizowana pod kątem Maliny. Najważniejszą zmianą jest możliwość wykorzystania sprzętowej akceleracji dla wideo zakodowanego w H.264. Ta odmiana Chromium zawiera domyślnie rozszerzenia µBlock Origin do blokowania obciążających reklam oraz h264ify, zmuszające YouTube do wysyłania wideo w formacie, którego odtwarzanie może być sprzętowo przyspieszone.

Raspberry Pi 2 i 3 radzą sobie z Chromium bardzo dobrze. Prawdopodobnie pierwsze Maliny jak i wersja Zero mogą mieć problemy (nie mieliśmy jednak ich już w redakcji, by to sprawdzić).

Co ważne, istniejące instalacje systemu można zaktualizować do PIXEL-a bez reinstalowania całości. Więcej informacji na ten temat (oraz oczywiście zaktualizowane obrazy Raspbiana) znajdziecie na blogu Raspberry Pi.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama