reklama

Raz napisana aplikacja teraz już na niemal wszystkich ważnych platformach: Qt 5.1 działa na Androidzie i iOS-ie

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Od wydania frameworka Qt w wersji 5.0 minęło niespełna pół roku, a deweloperzy z firmy Digia (która w 2011 roku odkupiła Qt od Nokii), pochwalili się wydaniem kolejnej wersji – 5.1. Choć numeracja na to nie wskazuje, nowa wersja jest czymś znacznie większym, niż drobną aktualizacją, wprowadza bowiem ten framework na najważniejsze platformy mobilne – iOS i Android.

Oprócz zwiększających wydajność i stabilność poprawek, ten umożliwiający pisanie działających na wielu systemach operacyjnych aplikacji framework wprowadza nowe moduły – Qt Quick Controls, czyli zbiór gotowych komponentów interfejsu użytkownika, przygotowanych głównie z myślą o desktopach, Qt Quick Layouts i Quick Dialogs, wprowadzające odpowiednio obsługę skalowalnych layoutów i okien dialogowych dla modułu Qt Quick, Qt Serial Port, dzięki któremu aplikacje Qt mogą mieć dostęp do portów szeregowych, tak sprzętowych jak i wirtualnych, na każdym obsługiwanym systemie operacyjnym, Qt Sensors, dający aplikacjom dostęp do rozpoznawania gestów i czujników urządzeń mobilnych, oraz Qt X11 Extras – dodatkowe interfejsy programowania dla serwera grafiki X.

Co najważniejsze, nowa wersja Qt działa już na systemach Android i iOS, choć według Digii należy te wersje traktować wciąż jako Technology Preview. Nie obsługują one jeszcze Qt WebKitu, niektórych elementów Qt Multimedia i QtSerialPorts, a na wersja na iOS-a dodatkowo pozbawiona jest Qt Quick 2, ze względu na to, że zawiera obcy silnik skryptowy V8, zakazany na mobilnym sprzęcie Apple'a. Jednak już wspomniany moduł Qt Sensors otrzymał pełne wsparcie dla urządzeń z Androidem i iOS-em, a Digia deklaruje, że w wersji 5.2 frameworka urządzenia Google'a i Apple'a będą w pełni obsługiwane. Dzięki temu w przyszłości aplikacje Qt będzie można uruchomić na praktycznie wszystkich ważnych platformach mobilnych oprócz Windows Phone – wcześniej już dostępne były wersje dla QNX/BlackBerry OS, Tizena i Sailfish OS-a.

Qt 5.1 zostało wydane wraz ze środowiskiem deweloperskim Qt Creator 2.7.2 – to wydanie w większości poprawkowe, z kilkoma zmianami wprowadzonymi z myślą o wsparciu programowania na Androida i ulepszoną edycją kodu C++11. Jeśli ktoś nie lubi Qt Creatora, to może np. wykorzystać Visual Studio 2012 – dostępna jest dla IDE Microsoftu wtyczka, która zapewnia pełne wsparcie dla Qt 5.1.

Dla użytkowników Windows Qt 5.1 przynosi jeszcze jedną ciekawą rzecz, teraz mogą wybierać pomiędzy standardowym silnikiem grafiki OpenGL oraz ANGLE, czyli implementacją OpenGL, która korzysta ze sprzętowej akceleracji Direct3D. Z kolei użytkownicy desktopowego Linuksa powinni ucieszyć się z licznych poprawek w module Qt Wayland, dzięki którym Qt powinno działać na Waylandzie równie dobrze, co na X.org.

Nową wersję frameworka, na licencji LGPLv2/GPLv3, w wersjach dla Linuksa, Windows, OS-a X i Androida pobrać można tutaj. Dostępna jest też licencja komercyjna, zwalniająca z obowiązków towarzyszących wolnym licencjom i zapewniająca dodatkowe wsparcie techniczne, jej ceny zaczynają się od trzech tysięcy euro.

Na koniec jeszcze jedna, ale za to bardzo zaskakująca informacja: deweloperzy lekkiego środowiska graficznego LXDE poinformowali o wydaniu jego wersji zbudowanej właśnie na Qt. Wygląda bardzo podobnie do standardowej wersji na Gtk, zapewnia porównywalną wydajność, i będzie rozwijana równolegle z wersją oficjalną. W ten sposób, oprócz KDE i razor-qt, na Linuksie debiutuje kolejne środowisko korzystające z frameworka Digii. Teraz pozostaje nam czekać tylko na moment, gdy twórcy GIMP-a ogłoszą, że rezygnują z Gtk (GIMP Toolkit) i przechodzą na Qt.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama