ReactOS 0.4.3 już wydany – teraz to gratka dla fanów klasycznych gier

Strona główna Aktualności

O autorze

Deweloperzy ReactOS-a od 20 lat nie ustają w syzyfowej pracy stworzenia otwartego i wolnego systemu operacyjnego, który będzie binarnie kompatybilny z Windowsem. Wydana właśnie wersja 0.4.3 tego systemu powinna spodobać się przede wszystkim fanom klasycznych gier, takich jak np. Age of Empires. Sporo nowości, ponad 300 poprawek – to wszystko sprawia, że warto wypróbować ReactOS-a na starszych pecetach czy w maszynach wirtualnych.

Najważniejsza ze zmian wprowadzonych w tej wersji to debiut nowej biblioteki winsock, obsługujące wszystkie operacje sieciowe. Jest ona nie tylko tylko znacznie stabilniejsza od pamiętającej minione stulecie poprzedniczki, ale też znacznie bardziej kompatybilna, pozwala m.in. uruchomić nowsze wersje Pythona dla Windows oraz klienta sklepu GoG.

Wraz z możliwością uruchomienia sklepu dla świetnych, klasycznych gier, przychodzi możliwość uruchomienia wielu z nich. Poprawki w implementacji wirtualnej maszyny DOS (NTVDM) pozwalają na bezpośrednie odpalanie innych klasycznych tytułów, takich jak wspomniany Age of Empires czy Command & Conquer.

Od strony backendu widać, że sporo pracy włożono w rozwój pakietu testów ReactOS-a, pozwalających wychwycić usterki i niekompatybilności w podsystemie win32. Sporo poprawek wprowadzono w systemie plików, TCP/IP i ładowanych w trybie kernela bibliotek DLL. Coraz bliżej jest też wprowadzenia nowego menedżera pamięci.

Obrazy ISO, zarówno instalacyjne, jak i LiveCD, można pobrać już ze strony ReactOS-a. Lista oficjalnie wspieranego sprzętu znajduje się tutaj. Jeśli nie znajdziecie u siebie niczego takiego, pozostaje maszyna wirtualna – polecane są hiperwizory VirtualBox, VMware Player oraz QEMU.

© dobreprogramy