ReactOS 0.4.4 uruchomi już Microsoft Office 2007 – i obsłuży stare drukarki Centronics

Strona główna Aktualności

O autorze

ReactOS 0.4.4 został udostępniony na serwerach projektu w ostatni czwartek. Ten opensource’owy zamiennik Windowsa stabilnie się więc rozwija, to już piąte wydanie z serii 0.4.x – ale zarazem coraz trudniej jest deweloperom wytłumaczyć, jaka przyszłość czeka ReactOS-a, skoro za największą nowość w tej wersji wskazano obsługę wydruku, i to tylko dla drukarek podłączonych starożytnym złączem Centronics.

Nie ma co jednak narzekać. Od poprzedniej wersji poprawiono 124 usterki, dodano kilkanaście ulepszeń, w tym wsparcie dla funkcji wykorzystywanych przez narzędzie NetShell oraz co chyba najistotniejsze, uruchamianie okien pulpitu jako niezależnych procesów – jeśli jedno się zawiesi, to nie załatwi w ten sposób całej powłoki.

Te wszystkie zmiany pod spodem przełożyły się na dwa widoczne dla użytkowników ulepszenia, tj. wsparcie dla drukarek podłączanych przez port równoległy… oraz możliwość uruchomienia Microsoft Office 2007. To pierwsze dziś przydać się może tylko użytkownikom jakichś przemysłowych plotterów, ale stanowi konieczny krok w stronę odtworzenia jakże skomplikowanego podsystemu wydruku Windowsa.

Pierwsze podejście do druku w ReactOS-ie, jeszcze z 2015 roku

To drugie jest oznaką rosnącej dojrzałości React OS-a w uruchamianiu skomplikowanego oprogramowania – nie tylko się uruchamia, ale i dobrze rysuje, przyciski i paski narzędziowe są tam, gdzie być powinny i wyglądają poprawnie. Coraz bliżej momentu, w którym ReactOS zacznie się nadawać do użytku jako otwarta platforma uruchomieniowa dla aplikacji win32.

„Bliżej” nie oznacza jednak ani jutro, ani w przyszłym roku. Jeśli w 2020 roku zobaczymy ReactOS-a 1.0, będącego kompletnym odpowiednikiem Windowsa XP – będziemy raczej zdziwieni. Jeśli chcecie zainstalować wersję 0.4.4 tego systemu, to dostępne są obrazy ISO – instalacyjny oraz LiveCD. Z tej wersji Live nie da się jednak systemu zainstalować. Lista wspieranego sprzętu znajduje się na wiki projektu – jeśli nie macie pod ręką starego peceta, pozostaje wirtualizacja, najlepiej w VirtualBoksie lub VMware Playerze.

© dobreprogramy