Reaktywacja C64 już w tym roku

Strona główna Aktualności

O autorze

Zasadniczo o nowinkach sprzętowych w vortalu nie piszemy ale ten przypadek jest specyficzny. O nadchodzącej reaktywacji kultowego Commodore 64 pisaliśmy już w lipcu ubiegłego roku. Warto w tym miejscu nadmienić, że C64 nadal chwalić się może nie pobitym rekordem odnotowanym w Księdze Rekordów Guinessa jako najlepiej sprzedający się komputer w historii (30 mln sztuk).

Debiut tej budzącej niegdyś pożądanie milionów osób maszyny miał miejsce już przeszło 20 lat temu, firma Commodore nie istnieje od 10 ale rzesza fanów tego 8-bitowego "cacka", a zwłasza niepowtarzalnych gier z C64 nadal jest ogromna. W 1997 roku prawa do marki Commodore przejęła firma Tulip Computers NV i zamierza z nich skorzystać. O wciąż olbrzymim zainteresowaniu pełnymi niepowtarzalnego klimatu grami z C64 świadczy fakt, iż z portalu www.c64.com pobierano pliki już kilkanaście milionów razy (nawet my nie możemy poszczycić się takim wynikiem ;-))))

Tulip przygotował więc rozwiązanie dla miłośników C64, dotychczas mogli oni jedynie korzystać z wszelkiej maści emulatorów, które dostępne są na mnóstwo różnego rodzaju platform (nawet na palmtopy PocketPC) teraz jednak pojawiło się rozwiązanie sprzętowe. Nowe C64 wygląda jak zwykły joystick, maszynkę podłącza się wprost do telewizora i od razu można grać w 30 standardowo zaimplementowanych gier. W zestawie znajduje się m. in. legendarna seria olimpijska wydana przez nie istniejącą od 15 lat firmę Epyx.

Niestety na razie nie wiemy w jaki sposób będzie można zwiększać ilość gier w mini konsolce. Maszynka pojawi się na rynku w drugiej połowie roku i kosztować będzie 30 euro. Warto dodać, że koncepcja nie jest całkowitą nowością, miłośnicy Atari mogą cieszyć się z podobnego joysticka już od kilku miesięcy.

© dobreprogramy
s