Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Recenzja tabletu(?) Asus VivoTab Smart

Ponieważ mam ten dość egzotyczny tablet z Windowsem 8, to myślę, że będzie dla wielu przydatne, jeśli podzielę się swoimi opiniami o nim. Chciałbym tylko dodać, że dla mnie to głównie urządzenie do pracy, więc np. gier nie będę sprawdzał.

Dlaczego ten tablet?

No cóż, odpowiedź jest prosta. Miałem wcześniej tablet z Androidem (Modecom 9701 IPS), ale nie odpowiadała mi jego bardzo słaba wydajność np. w przeglądaniu internetu, a bardzo spodobała się idea tabletu. Ponieważ uznałem, że w takim razie na tablet trzeba wydać więcej niż te 700 zł, zacząłem się rozglądać za tabletami bardziej markowymi w cenach 1200-1500 zł. Zauważyłem, że za takie pieniądze pojawiają się już tablety z Windowsem 8 x86, które - jak mi się wydawało i okazało się słusznie - wydajność mają nadającą się do zastosowań zawodowych. Asus VivoTab Smart jest po prostu najtańszym z nich (1700 zł).

Najważniejsze cechy:

 • Windows 8 x86
 • Ekran 10" 1333x768 (16:9)
 • 64(?) GB
 • Procesor Intel Atom
 • Wyjście USB i HDMI
 • 10 godzin pracy na baterii

System operacyjny

Tablet (?) posiada system operacyjny Windows 8 i procesor Intel x86. Można więc uruchamiać te same programy, co na PC (prawie...). Windows 8 to właściwie dwa, niezależne interfejsy, więc opiszę je po kolei. To wręcz nie do końca jest tablet - bardziej przypomina netbooka z dotykową obsługą.

Windows x86

Pulpit w proporcjach 16:9 z szerokim paskiem na dole, to dla mnie za dużo - ekran jest dwa razy dłuższy niż wysoki! Przesunięcie paska na lewą stronę przynosi ulgę. Dla tych, który myślą, że będą używać tablet ten sposób chciałbym powiedzieć, że to raczej nie ma sensu - ekran jest mały i do tego panoramiczny, więc nie zastępuje powierzchni roboczej PC, ale myślę, że mniejszego laptopa spokojnie. W każdym razie można edytować nawet skomplikowane dokumenty w Office.

Klawiatura ekranowa jest bardzo wygodna - znacznie lepiej mi się pisze niż na androidowej. Częściowo pomaga tu szerokość dachówki. Są też łatwo dostępne skróty z Ctrl i strzałki, i Shift do zaznaczania. Układów klawiatur standardowo jest trzy - klasyczna tabletowa (chyba najbardziej użyteczna), podzielona na dwie części (pomysł fajny, ale niestety klawisze są malutkie) i klasyczna QWERTY (raczej tylko do korzystania z egzotycznych klawiszy typu f12). Można też pisać odręcznie, ale tego nie testowałem. Polskie znaki wprowadza się inaczej (szybciej i lepiej :) ) niż na Androidzie, ale gest jak tak dziwny, że trudno mi go opisać :). Szczerze mówiąc nie widzę potrzeby dokupywać klawiatury sprzętowej. Trochę może denerwować, że klawiatura nie wyskakuje automatycznie, ale czasem jednak dobrze, że nie wyskakuje.

Windows 8 jest dostosowany do dotyku (np. nowy Explorer i Office), ale nie zawsze to działa dobrze. Warto nosić przy sobie rysik (kilka zł), bo czasem się przydaje. Operacje na plikach i przeglądanie korzystanie z programów jest generalnie w porządku. Chciałbym natomiast dodać, że są pewne sytuacje - na szczęście rzadkie - gdzie po prostu dotyk nie zadziała - część gier i stron internetowych (np. Asusa). Mam na myśli nie zadziała na amen, trzeba mieć komputer z myszką lub podłączyć ją do tabletu. Jednak bardzo dobrze, że jest, bo - jak zaraz opiszę - nie wszystko da się zrobić w interfejsie Metro.

Windows Metro

Jeśli chodzi o mobilne systemy operacyjne, to Windows 8 jest chyba najgorszym. W tym tablecie trzeba się podpierać czasem trybem klasycznym. Nie zrozumcie mnie źle - dzięki Windows x86 + Metro użyteczność Asusa jest na pewno wyższa niż iPada, ale nie jest tak, że "na wszystko jest apka". Z niektórymi rzeczami trzeba podłubać.

W Metro jest problem z brakiem aplikacji i w ogóle jakiś problem. W sklepie jest mało aplikacji, a jeszcze mniej pożytecznych. Zamiast odtwarzacza filmów z obsługą napisów jest np. Cute Pics of Cats of the Day. W ogóle system robi problemy. Ja naprawdę nie wymagam dużo, ale Windows sprawa mi same problemy. Jestem użytkownikiem kilku usług i postaram się opisać moją walkę z nimi.

Na pewno denerwującą rzeczą są powiadomienia. Zrealizowane są gorzej niż w Androidzie, no ale czasem się przydają. Jedną z zalet tabletu jest moim zdaniem otrzymywanie powiadomień - dzięki czemu działa on trochę jak telefon: sam zwraca uwagę, gdy ktoś czegoś od nas chce. Dlatego nie trzeba sprawdzać maila lub wiadomości Facebooka, bo tablet "dzwoni" lub wystarczy jedno spojrzenie, by je sprawdzić. Na Windows 8, może i jedno spojrzenie wystarczy (jak sobie ustawimy), no ale nie dzwoni i już, z powodu braku obsługi tych protokołów przez aplikacje Windowsa i brak konkurencji w sklepie.

 • GMail: aplikacja Poczta niby obsługuje GMail, a niby nie. E-maile można odbierać, ale wysyłać już nie bardzo. Pojawiają się powiadomienia na kafelku, ale wyskakujące już nie. W Sklepie jest mniej więcej 10 aplikacji do obsługi GMail, ale żadna nie działa tak, jak andoidowa. W tej chwili udało mi się uzyskać powiadomienia, ale żeby dłużej popracować otwieram... stronę GMail (btw. świetne jest to, że stronę można przypiąć jak kafelek)
 • Kalendarz Google: W ogóle nie jest wspierany, ale jest od tego aplikacja. Niestety znowu bez powiadomień i rzadko się synchronizująca.
 • Wiadomości Facebook: Tu jest bardzo słabo. Aplikacja Wiadomości w ogóle odmawia współpracy, chociaż kilka wiadomości udało mi się niż wysłać. Nie odbiera w ogóle. Popularny IM+ niby działa, ale zawodnie. Po pierwsze nie odbiera wiadomości od użytkowników niewidocznych, a po drugie powiadomienia (tu się nazywa to Push) raz działa, a raz nie. A poza tym trzeba być zawsze "zielonym" na czacie Facebooka - niby nic strasznego, ale wolałbym jednak decydować o widoczności na czacie.
 • Facebook: Facebook to raczej najmniejszy problem, bo tam powiadomienia są bardziej denerwujące niż niezbędne. Aplikacja Kontakty niby Facebooka obsługuje, a niby nie. Czasami zmieni się live tile, a czasem nie. Ale jak się przyzwyczaić, to interfejs aplikacji (jak wszystko się przewija w bok, a nie w dół) jest całkiem sympatyczny. Ja korzystam przez stronę. Ale odkąd pracuję jako tzw. "social media ninja" Facebook dla mnie to już nie tylko fanaberia.
 • Tapatalk: Aplikacji obsługującej protokół Tapatalk (fora) w ogóle nie ma. No może jest. Jedna i wszyscy mówią, że w ogóle nie działa. Tu niestety wychodzi to, że czasem trzeba korzystać z Asusa jak z komputera, tylko że nawigowanie między tematami trudniejsze, bo trudniej otworzyć wątek w nowej stronie (vBulletin). Warto dodać, że taki Tapatalk HD jest właściwie ideałem do obsługi forum i działa lepiej niż w komputerze.
 • Przeglądarka internetowa: Z jednej strony działa świetnie (najlepsza obsługa gestów ever), z drugiej - to Internet Explorer, więc robił jakieś problemy: normalna strona, a mu się nie zgadzają jakieś certyfikaty i wyświetli resztę strony dopiero, jak kliknę okienko.
 • Obsługa RSS: Działa, choć nie łatwo ją skonfigurować.
 • YouTube: Działa dobrze.
 • Allegro: Działa dobrze.
 • Radia internetowe: Działa dobrze.
 • Evernote: Działa dobrze.
 • Mapy: Działa dobrze.
 • Warto też wymienić pewne unikatowe funkcje Metro. Świetnie rozwiązany pasek boczny, który np. z każdego miejsca pozwala wyszukiwać w Wikipedii, Internecie, Poczcie, Sklepie, itd. Ciekawe są też wbudowane aplikacje - od razu dostajemy skonfigurowane Wiadomości Bing, które pozwalają zapoznać się z najważniejszymi informacjami np. z Wyborczej lub PAP. Pliki, linki i aplikacje w kafelkach sprawiają, że wszystko jest na swoim miejscu i jest szybko dostępne.

  Prawda jest taka, że Windows 8 na tabletach to dość świeża historia. Dopiero teraz pojawiają się one w rozsądnych cenach, więc powinno być coraz lepiej. Mam też spore nadzieję w aktualizacji Windows 8.1.

  Ekran

  Ekran jest świetnie podświetlany i obrazek jest bardzo ładny (zdjęcia są ładniejsze niż w rzeczywistości :) ), dzięki matrycy IPS. Nie wiem czemu, ale ekrany w tabletach są często o niebo lepsze niż w laptopach. Ekran jest również bardzo jasny i nie ma problemów z obsługą nawet, gdy na tablet świeci słoneczko - niestety często świruje automatyczne ustawianie ostrości, co potrafi denerwować.

  Tablet ma standardową rozdzielczość dla tabletów z Windows 8 - nietypowe 1366x768. Rozdzielczość jest niska w porwaniu do konkurencji - domyślam się, że to przez nieskalowalność interfejsu klasycznego: na tej rozdzielności ikonki i tak są małe. Choć nie ma problemów z ich obsługą, to jeszcze mniejsze byłyby mało użyteczne. Niestety interfejs klasyczny powiększa się bardzo słabo - owszem, są jakieś opcje, ale efekty są niezadowalające.

  Ekran ma proporcje 16:9, co - moim zdaniem - jest mało przydatne. Owszem, filmy i YouTube wyglądają świetnie, ale wszystko inne już słabo. Osobiście najczęściej korzystam z tabletu do przeglądania internetu i pisania. Przeglądanie internetu w poziomie sprawia, że rozdzielczość jest dla większości stron za duża, i tak są marginesy, ale w pionie jest dla odmiany za wąsko. Kaflowy interfejs też wygląda nienaturalne - na brzegu pojawia się kolejna grupa kafelków, jednak za mała, by była użyteczna, a menu (np. w ustawieniach) lewy panel z menu zajmuje bez sensu prawie pół ekranu.

  Wydajność

  Wydajność tabletu do zastosować tabletowych jest wspaniała. Strony ładują się tak samo szybko jak na moim PC z i7, nie ma problemu z Flashem, Javą Scrtip ani bardziej egzotycznymi skryptami. Interfejs w większość programów również szybko odpowiada i ładuje się. Nie ma bardzo wymagających programów po interfejs Metro, więc można uznać, że obsłuży on wszystkie.

  Jeśli chodzi o programy klasyczne, to faktycznie, tablet ma bebechy netbooka. Trzeba o tym pamiętać, jeśli ktoś by się rozpędził i chciał instalować gry - to raczej nie zadziała. Wydajność nie będzie nawet największym problemem, ale mało które gry działają bez klawiatury lub myszki. Natomiast spokojnie można pograć w gry "klasyczne", bez wymagającej grafiki - np. Heroes of Might and Magic III.

  Ja jestem fotografem i choć Adobe Lightroom obsłuży nawet obsługę 20-megabajtowych RAWów, to nie ma sensu. Poważniejsze programy będą działać tak sobie ze względu na małą wydajność, a przez ich niedostosowane do interfejsu dotykowego nasza produktywność będzie słaba. Tablet to jednak wciąż głównie narzędzie do konsumpcji treści. No, i do pisania, jeśli ktoś nie ma problemów z klawiaturą dotykową :)

  Pamięć

  Dysk w tablecie ma 64 GB, ale system zajmuje 16, a partycja recovery 10 GB, więc na pliki zostaje połowa. Warto wspomnieć, że można z tej standardowo zajętej pamięci kilka GB uszczknąć, bo np. standardowo jest zainstalowane sporo programów, a część najmniej użytecznych zajmuje po 200 MB. Jeśli wymyśli się sposób na sklonowanie dysku, to można sobie wyobrazić, że partycję recovery też można skasować. Tablet obsługuje też karty pamięć microSD - z powodu łatwego aktualizowania sterowników i BIOSu, można zgadywać, że bez żadnych ograniczeń co do pamięci.

  Jeśli mamy w domu router, bardzo łatwo połączymy go do sieci lokalnej. Dzięki temu można np. oglądać filmy przechowywane na PC (oczywiście włączonym) lub dysku przypiętym do sieci.

  Tablet posiada łatwe połączenie do dwóch chmur na dane. Obsługa SkyDrive przez aplikacje jest sympatyczniejsza niż przez stronę - aby zrobić back-up dokumentu, wystarczy kilka "macnięć". Asus daje nam miejsce w swojej chmurze - 32 GB na 3 lata i aplikacje do automatycznego backupu. Przestrzeń wystarczy, by zrobić kopię zapasową... wszystkich danych użytkownika na tablecie i łatwo można taką operację ustawić

  Interfejsy

  Wyjścia USB i HDMI są niestety w wersji mikro, więc trzeba korzystać z dość chybotliwych przejściówek. Szkoda, że nie jest pełnowymiarowe, gdy konkurencja ma. USB obsługuje oczywiście wszystko to, co na PC - USB, klawiaturę, myszkę itp.

  Tablet obsługuje też karty pamięć microSD - z powodu łatwego aktualizowania sterowników i BIOSu, można zgadywać, że bez żadnych ograniczeń co do pamięci.

  Bateria

  Nie ma co gadać, ale chciałem dodać, że bateria jest wręcz absurdalnie pojemna. Nie ma problemu z całodzienną pracą na tablecie, przynajmniej biurową. Ładuję go rzadziej niż telefon, raz na kilka dni. Ładowarka jest na wejście microUSB, więc: zajmuje jedyne wejście USB w czasie ładowania, ale może zastąpić ładowarkę do smartfona. Ładowarka ma natężenie 3A, więc tablet ładuje się ok 2,5 godz. Można z niego w tym czasie korzystać (pobiera większy prąd niż wymaga działanie). Mój tablet z Androidem miał ładowarkę 1A i ładowanie trwało niestety całą noc.

  Myślę, że to dopiero początek tabletów z Windowsem, więc chętnie odpowiem na pytania. 

windows sprzęt urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
xomo_pl   24 #1 15.05.2013 14:40

fajna recenzja ;)

ostatnio przyglądałem się temu tabletowi (z czego "relację" zdałem na blogu) i nie powiem, ciekawa konstrukcja ale nie bez wad ;).


co do "

Wyjścia USB i HDMI są niestety w wersji mikro, więc trzeba korzystać z dość chybotliwych przejściówek. Szkoda, że nie jest pełnowymiarowe, gdy konkurencja ma."

konkurencja z Windows'ami ma co najwyżej pełne USB, HDMI jest zawsze w wersji mikro.
tablety z androidem w większości mają przez MHL i autorskie adaptery producenta takiego tabletu są potrzebne by mieć HDMI normalne. Te adaptery zwykle kosztują ok 100zł.
W przypadku mini HDMI na HDMI kupuje się dowolny adapter mini HDMI->HDMI i po problemie. Koszt? zwykle kilka zł w sklepie komputerowym.

sgj   12 #2 15.05.2013 15:06

@"GMail: aplikacja Poczta niby obsługuje GMail, a niby nie. E-maile można odbierać, ale wysyłać już nie bardzo. "

Można wysyłać i to bardzo, w zasadzie nie ma z tym, jakichkolwiek problemów.

@"Rozdzielczość jest niska w porwaniu do konkurencji - domyślam się, że to przez nieskalowalność interfejsu klasycznego: na tej rozdzielności ikonki i tak są małe"

Interfejs "klasyczny" w Windows skaluje się bardzo dobrze od czasów Visty.

warszawiak   3 #3 15.05.2013 15:21

"konkurencja z Windows'ami ma co najwyżej pełne USB, HDMI jest zawsze w wersji mikro.
tablety z androidem w większości mają przez MHL i autorskie adaptery producenta takiego tabletu są potrzebne by mieć HDMI normalne. Te adaptery zwykle kosztują ok 100zł.
W przypadku mini HDMI na HDMI kupuje się dowolny adapter mini HDMI->HDMI i po problemie. Koszt? zwykle kilka zł w sklepie komputerowym."

tak, chodziło mi raczej od duże USB. znaczy teraz też nie jest koniec świata, ale pełny USB w Surface (chyba najbliższa konkurencja) jakoś się dało.
zgadzam się, że HDMI to nie problem, bo są od razu kable z mikro do pełnego. tak będzie też stabilnie :)

"Można wysyłać i to bardzo, w zasadzie nie ma z tym, jakichkolwiek problemów."

u mnie są same problemy, właśnie z wysyłaniem, ale też np. pobieraniem załączników i powiadomieniami. nie wiem, od czego to zależy.

"Interfejs "klasyczny" w Windows skaluje się bardzo dobrze od czasów Visty."

moim zdaniem tragicznie. nawet na monitorze PC, który ma nietypową rozdzielczość, efekt powiększenia jest np. taki, że niektóre elementy wciąż są małe, a powiększone te, który były ok. a tu i tak paluchem nie trzeba trafiać :)

xomo_pl   24 #4 15.05.2013 16:26

jeśli chodzi o ten tablet to akurat tryb pulpitu w 1366x768 jest można powiedzieć idealny- w przypadku laptopów z tą rozdzielczością elementy pulpitu jak pasek zadań są zbyt duże a na 10-11" ta wielkość pozwala na komfort obsługi pulpitu bez rysika. Gdyby zastodowano fullHD to o obsłudze bez rysika można by pomarzyć tylko...

brak pełnego usb można tłumaczyć tym, że coś musieli wyciąć na rzecz vivo tab (bez 'smart') aby jakoś uzasadnić sprzedaż tego samego niemal technicznie modelu za niemal 4k...

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #5 15.05.2013 20:53

Niezła recka, tylko szkoda, że fotek zabrakło.

mktos   11 #6 15.05.2013 21:00

> GMail: aplikacja Poczta niby obsługuje GMail, a niby nie. E-maile można odbierać, ale wysyłać już nie bardzo. Pojawiają się powiadomienia na kafelku, ale wyskakujące już nie.

U mnie działa, odbiera, wysyła. Powiadomienia wyskakujące trzeba oddzielnie włączyć w ustawieniach.

warszawiak   3 #7 16.05.2013 00:38

no dobra, może źle tego GMaila skonfiguowałem :) sorki

warszawiak   3 #8 16.05.2013 00:46

mała literówka, rozdzielczość to 1366x768

Mechanik kwantowy   2 #9 19.05.2013 06:31

Witam. Tablet z windows 8 do tego klawiatura przenośny twardy dysk bo 64 to zdecydowanie za mało dvd i inne brakujące dodatki które w laptopie są standardowe. Przyznam tablety są bardziej poręczne niż laptopy nadają się w podróży do przeglądania internetu, portali społecznościowych i dla zabawy dla dzieci i tyle. Nie nadają się do pracy i hardkorowych gier. Pozdrowienia.

warszawiak   3 #10 19.05.2013 21:35

witaj,
tak, tablet to nie laptop, nawet z Windows 8, ale to już wiemy :)

Mechanik kwantowy   2 #11 20.05.2013 05:44

Witam. Ciekawa recenzja. Tablety zdobyły bardzo dużą popularność i już pewnie tak zostanie że w sprzedaży różnica pomiędzy nimi a laptopami będzie jakieś 70% do 30%. W moim poprzednim komentarzu nie sprecyzowałem dokładnie mojej myśli. Producenci jak i tabletów tak i laptopów zacierają granice jakie do niedawna jeszcze dzieliły oba te urządzenia. Różnego rodzaju hybrydy jakie się tworzy aby połączyć oba te urządzenia w jedno. Do tabletów dodawane są klawiatury system operacyjny z pecetów windows 8 natomiast do laptopów dotykowe ekrany, chromebooki system android w netbookach. Według mnie to jednak tablety powinne pozostać przy androidzie dobrym przykładem jest tu Asus Nexus a laptopy ewoluować w kierunku ultra. Większa różnorodność dwóch urządzeń do różnych typów zadań niż w niedalekiej przyszłości jedna hybryda łącząca oba te urządzenia, takie jest moje subiektywne zdanie na ten temat. Pozdrowienia.

loopingdude   1 #12 20.05.2013 22:14

Świetna recenzja, jednak bardzo chciałbym dowiedzieć się więcej na temat tego tabletu gdyż planuje kupno. Jakbyś mógł - napisz do mnie na loopingdude at o2 dot pl. Z góry dzieki!

warszawiak   3 #13 21.05.2013 11:08

a co jeszcze chciałbyś widzieć?

Autor edytował komentarz.
loopingdude   1 #14 21.05.2013 11:32

Interesuje mnie zastosowanie do produkcji muzycznej. Najchętniej ustawiłbym się z Tobą na mieście na testa. Stawiam bowar czy na co będziesz miał ochotę, zainstalujemy wersje demo Ableton Live. Jeśli chodzi o CPU myślę, że da rade (mam porównanie z Atomem 1core z netbooka). Bardziej interesuje mnie na ile wygodnie będzie się operować aplikacją dotykowo albo stylusem. Bardzo mi zależy, bo obawiam się wydać 1700zł by okazało się, że nie sprawdzi się do moich zastosowań. Daj znać.

warszawiak   3 #15 21.05.2013 15:56

Nie wydaje mi się, żeby tak skompilowany program dało się sensownie obsługiwać palcem. Poza tym ekran malutki.

loopingdude   1 #16 21.05.2013 16:01

Rozdzielczość ekranu mam identyczna na laptopie. Pomógłbyś człowiekowi :) mało kto ma coś takiego dlatego w ogóle pytam obcą osobę.

loopingdude   1 #17 21.05.2013 16:06

Też wątpię czy palcem da radę. Rozważam coś takiego: http://adonit.net/jot/pro/

warszawiak   3 #18 21.05.2013 16:30

Ale może być tak, że czasem trzeba kliknięcia prawym klawiszem, przytrzymania klawisza lub przesunięcia, a to na dotyku działa albo źle, albo w ogóle.

loopingdude   1 #19 21.05.2013 16:42

No ale nic mi nie da dywagacja czy może działać czy nie. Napisz mi telefon na maila i pomóż mi sprawdzić albo napisz, że nie.

warszawiak   3 #20 21.05.2013 21:51

Spróbuję to u siebie zainstalować. Pasuje?

loopingdude   1 #21 22.05.2013 13:01

Wiem ze program się zainstaluje bo niby czemu nie. Luz, pozdro.

loopingdude   1 #22 22.05.2013 13:02

Jakbyś mógł - usuń moje komentarze a szczególnie ten z mailem.

  #23 05.08.2013 18:16

Mam wersję z LTE ale przypadkowo wykasowałem aplikację do SMS-ów o nazwie ASUS SMS . Za Boga nie mogę nigdzie znaleźć skąd ściągnąć tą aplikację . Pomocyyyyyyy!!!!!

  #24 05.01.2014 00:26

Jedno pytanie zakupiłem ten tablet i mam słaba baterie 4% chce go naładować lecz nie idze bo pisze cutyje "Kabel zasilania podłączony..nie ładuje czy to jest normalne ???? czy muszę go wyłączyć aby się naładował ???