Recenzja wybranych programów do pracy online

Udało mi się w niedalekim czasie stworzyć kolejny wpis. Dzisiaj o oprogramowaniu, a wszystko jako recenzja kilku programów online. Wybrałem te bardzo dobrze znane i kilka nowinek. Wszystko miałem okazję testować samodzielnie.

Dziennik elektroniczny Librus

Na pierwszy rzut beretem idzie dziennik elektroniczny. Jest kilka możliwości zdecydowania się dla szkół z tego udogodnienia, ale ja miałem "największą okazję" pracować na Librusie i o nim napiszę kilka słów. Po pierwsze program, który wkroczył do szkół i rozprzestrzenił się jak błyskawica, a wiadomo, że jak coś wejdzie do szkoły, to wyjść nie może. Oczywiście mam nadzieję, że nie dotyczy to uczniów.

Wracając do tematu, kupując Librusa dla szkoły, ktoś musi wprowadzić wszystkich uczniów. Trochę uciążliwe, bo kto przepisze teraz z wersji papierowej wszystkie dane. No, ale kiedyś trzeba zacząć. Powiedzmy, że każdy się spiął i już posiada wszystkie dane. Teraz czas zacząć pracę. Stworzenie kont nauczycieli, wszystkie ustawienia, no i plany lekcji. Trochę jednak pracy zanim zaczniemy swobodnie pracować. Nie jest to do końca praca jednorazowa, ale w następnym roku powinno być jej mniej.

Zacznijmy w końcu pracować na tym programie. Wybrane udogodnienia i problemy, które zauważyłem:
- Idę na lekcję i sprawdzam obecność w sposób taki, że zaznaczam wszystkim obecność i odznaczam tylko tych, których nie ma. Bo jak większość zauważyła przy sprawdzaniu obecności każdego ucznia muszę odhaczyć oddzielnie. No, ale szybciej sprawdzam obecność, bo nie muszę obliczać ilu uczniów mam w klasie, ilu jest nieobecnych.
- Tematy lekcji mogę wybierać z dostępnych, oczywiście minus, że muszę podpiąć program nauczania z danego podręcznika, a bywa, że baza w Librusie nie posiada wszystkich podręczników. W takim przypadku zostaje mi samemu tworzyć tematy, tylko wtedy nie podpina mi się do tematu podstawa programowa, którą zrealizowałem. Ręcznie uwierzcie boli takie wpisywanie.
- Plusy, które każdy widzi, to takie, że podejrzę oceny swojego dziecka i sprawdzę czy był na lekcji. Wielu rodziców wypowiadało się, że nie zagląda na Librusa. No, ale może chociaż część osób skorzysta z tej okazji.

Powyższe trzy podpunkty wybrałem, bo najbardziej były dla mnie zauważalne. Librus Synergia łączy nie tylko dziennik elektroniczny, ale również programy typu plagiator, wsparcie pracy sekretariatu czy chociażby dokumentacji. Zatem szkoła ma do wyboru dziennik elektroniczny lub cały pakiet Librus Synergia.

Program do kolaży PhotoFancy

Ze względu na to, że często spotykam się na portalach społecznościowych z kolażami zdjęć, dlatego wybrałem program PhotoFancy online do krótkiej recenzji. Program tworzy fotokolaże online. Minusem jest, że posiada on jak dla mnie trochę mało motywów, ale można spokojnie wybrać coś dla siebie. Prosty programik, wpisujemy tekst, wgrywamy zdjęcie i gotowe. Zanim zapiszemy zdjęcie na swoim komputerze zgadzamy się wykorzystywać je tylko do celów osobistych, bez możliwości sprzedawania motywów. Zapisany projekt możemy wydrukować na koszulce, kubku itp. albo zostawiamy sobie np. żeby wrzucić na swój profil na portalu. Strona PhotoFancy pokazuje, jak zdjęcie wyglądałoby na kubku, bluzce czy innych gadżetach, dlatego fajnie widać projekt. Najbardziej cieszy mnie fakt, że po prostu jak coś wymyślę, to na koniec mogę zapisać na swoim komputerze, a nie otrzymuje komunikat, że tylko mogę kupić.

Program OneIN

Program, który przydał mi się w mojej branży. Niepozorny program online dla salonów fryzjerskich i gabinetów kosmetycznych. Jak pisze producent po prostu dla salonów i gabinetów obsługi klienta. Moim zdaniem prawda, bo ja wykorzystałem go do swojego salonu tatuaży. Męczące wpisywanie do zeszytu klientów, to udręka. Z drugiej strony męczą programy, które mają obok mnóstwo funkcji i są drogie. OneIN jest prosty i tani. Konto zakładam w minutę i już wszystko gotowe. 21 dni pracuję za darmo, a potem tanio. Posiadam bazę klientów, wizyt, moich zasobów, no i terminarz. Chciałbym, żeby program miał edytowane kolory aplikacji, bo mój salon jest w kolorze czerń, niebieski. No, ale wydaje mi się, że to już mój wymysł.

I już podsumowanie. Na każdym programie pracowało mi się bardzo dobrze. Wszystkie mimo pewnych wad, ułatwiają lub upiększają życie, a nic nie jest idealne.

Na koniec strony, które prezentują powyższe recenzje programów:

https://synergia.librus.pl/informacje/o-synergii

http://www.photofancy.pl/editor/collage

http://forcode.pl/onein.html

Zdjęcia pochodzą z powyższych stron (zrzuty ekranów).