Red Hat kupił KVMa

Strona główna Aktualności

O autorze

W czerwcu informowaliśmy o pracach Red Hata nad wbudowanym linuksowym hypervisorem, który ma być uzupełnieniem, a nie konkurencją dla istniejącego już rozwiązania Xen. Fundament nowego hypervisora miał stanowił projekt Kernel-based Virtual Machine. Tymczasem korporacja oficjalnie poinformowała o kupnie, za kwotę 107 milionów USD jego producenta - firmy Qumranet.

Zdaniem Paula Cormiera, jednego z prezesów Red Hata, fuzja obu przedsiębiorstw ma wprowadzić niespotykane dotąd możliwości wirtualizacyjne w produktach spółki. Ich połączenie może się bowiem przyczynić do eliminacji kilku problemów. Przede wszystkim, stworzenia własnego silnika wirtualizacyjnego, czego korporacja wcześniej nie była w stanie zrobić z Xenem, ze względu na XenSource, który niedawno wykupiony został Citriksa. Uzyska za to gotową platformę, cechującą się przede wszystkim elastycznością pozwalającą na jej wdrożenie na różnego rodzaju serwerach, komputerach stacjonarnych, urządzeniach wbudowanych oraz jakichkolwiek innych pracujących pod kontrolą Linuksa. Może to również pomóc w umocnieniu pozycji na rynku wirtualizacyjnym, a także lepszej konkurencji z Novellem, krytykowanego za współpracę z Microsoftem.

Jednym z ciekawszych rozwiązań opracowanych przez Qumranet jest oprogramowanie o nazwie Virtual Desktop Interface (VDI) - połączenie brokera z nową wersję protokołu Remote Desktop. Inną, wartą uwagi technologią jest SolidICE. Pozwala ona - przy wykorzystaniu techniki wirtualizacji pulpitów - uruchomienie dowolnej liczby maszyn wirtualnych, zarówno z Windows, jak i Linuksem pod kontrolą KVM, pracującego na centralnym serwerze.

Red Hat już teraz zapowiedział wdrożenie w swojej sztandarowej dystrybucji - Red Hat Enterprise Linux - KVM w zastępstwie do tej pory wykorzystywanego Xena oraz otwarcie źródeł SPICE (Simple Protocol for Independent Computing Enviromentns), z kolei opracowywany przez Red Hata hypervisor ma ujrzeć światło dzienne na początku przyszłego roku.

© dobreprogramy