Red Hat pracuje nad linuksowym hypervisorem

Strona główna Aktualności

O autorze

Red Hat ogłosił, że pracuje nad wbudowanym linuksowym hypervisorem, który według producenta ma być uzupełnieniem, a nie konkurencją dla istniejącego już rozwiązania Xen. Aktualnie Embedded LInux Hypervisor znajduje się w fazie beta i nie ma jeszcze informacji co do planowanego terminu ukończenia prac i metody dystrybucji.

To będzie pierwszy linuksowy hypervisor open-source - mówił Paul Cormier, jeden z szefów działów Red Hat. To system operacyjny następnej generacji - dodaje tłumacząc, że mówiąc o wirtualizacji i systemach operacyjnych powinno się myśleć o nich jak o całości. Fundamentem nowego hypervisora będzie projekt Kernel-based Virtual Machine, już zintegrowany z jądrem Linuksa od 2006 roku. KVM umożliwia m.in. migrację wirtualnych maszyn on-line i oferuje rozbudowane funkcje wysokiej dostępności.

Wysiłek Red Hata w dziedzinie wirtualizacji skupiony był jak dotąd na projekcie Xen. Teraz jest to produkt Citrixa. Na pytanie, czy podjęcie prac nad nowym hypervisorem oznacza, że firma widzi dla siebie mizerne perspektywy w technologii Xen, Red Hat wymijająco odpowiada, że chciałby udostępnić klientom obie platformy i wybór najlepszego dla nich rozwiązania. Niejasny jest też sposób dystrybycji nowego hypervisora - być może będzie zintegrowany z Red Hat Enterprise Linux (tak jak w tej chwili w wersji 5 zintegrowano Xen). Póki co wersję beta Embedded Linux Hypervisor można pobrać z witryny oVirt.

© dobreprogramy