Kernel panic! Gdzie szukać pomocy? Polskie fora i Discord

Oczarowany doskonałością i stabilnością systemów Linux instalujesz swoją pierwszą dystrybucję na dysku twardym. Jesteś zadowolony, bo od teraz komputer jest wolny od oprogramowania Microsoftu. Instalujesz kolejne programy, nawet zaczynasz robić to z poziomu konsoli będąc pewnym, że już tyle umiesz to zapanujesz nad systemem. Restartujesz komputer i....

...o kurcze. Aghhhh! Co mam zrobić teraz?!

Problem kernel panic jak i inne trudności najlepiej rozwiązywać z fachowym wsparciem technicznym. No a gdzie tej pomocy mam szukać? Dystrybucje Linuxa, to nie MS czy Apple, który posiada swoją infolinie.

Ubuntu/Linux Mint

Najpopularniejszym system zdaje się być Ubuntu (i jego odmiany) choć tutaj wszelkie problemy z działaniem systemu możemy nie tylko rozwiązywać na forum Ubuntu ale także na forum Linux Mint Polska. Jak wiadomo, oba systemy są bliźniaczymi konstrukcjami i często takie same problemy, można rozwiązywać na oby dystrybucjach. 

Debian/Linux Mint Debian Edition

Pewnie wiele osób już zapomniało o LMDE, które jest niczym, jak Debianem z środowiskiem Cinnamon wraz z całym oprogramowaniem, które znajdziemy w wersji bazującej na Ubuntu. Zarówno Debianowe problemy jak i LMDE możemy rozwiązywać na dwóch podstawowych forach:

- Linux Mint Polska dział LMDE https://forum.linuxmint.pl/

- Debian Polska https://www.debian.pl/

ArchLinux/Manjaro/Antergos

Ktoś zaraz powie, że Manjaro tutaj nie pasuje do tej kategorii, bo ma własne repozytoria. Tak, ale przy rozwiązywaniu problemów tego systemu, zazwyczaj stosuje się poradniki Archa. Zatem gdzie możemy szukać pomocy? 

- ArchLinux https://forum.archlinux.org.pl/

- Manjaro https://forum.manjaro.pl/

- Antergos https://forum.antergos.com/category/24/polish 

Sparky

Polski wytwór społeczności bazującej na niestabilnej linii Debiana. Osobiście nie jestem fanem tego systemu, bo na mojej konfiguracji sprzetowej system zachowywał się niestabilnie. No ale kto co woli a pomocy znajdziecie na forum Linuxiarze.pl 

Podsumowanie

Wymienione powyżej fora to tylko część z wielu dystrybucji, które używają polscy użytkownicy. Zdaje sobie sprawę, że są osoby, które używają PCLinuxOS, Deepin i innych niszowych już dystrybucji. Fora wciąż żyją i tryskają życiem ale czy nie warto by w celu popularyzacji systemów linuksowych pójść krok dalej i zapewnić wsparcie w postaci innej drogi komunikacji takiej jak Discord?

Discord Linux Polska

Wychodzę z ideą powstania "zjednoczonego" i skonsolidowanego forum w postaci Discorda, gdzie każdy nowy jak i stary użytkownik Linuxa, będzie mógł otrzymać niezbędną pomoc. Być może z Waszą pomocą, uda się stworzyć ciekawą społeczność. Discord Linux Polska jest niemal gotowy i posiada oddzielne kanały pisane dla każdej dystrybucji oraz w razie potrzeby kanały głosowe. A w razie potrzeby wszystko można dodać w zależności od potrzeby

Link zaproszeniowy na Discord Linux Polska: https://discord.gg/SMjY3U4