Konfiguracja Manjaro Linux na Lenovo ThinkPad T430s

Nareszcie udało mi się ogarnąć na podstawie wielu poradników swój laptop, czyli całkiem nowy nabytek Lenovo ThinkPad T430s. Ów poradnik skierowany jest do osób, które chcą wygodnie pracować na komputerze z dowolnym systemem Linux przez jak najdłuższy czas na baterii. Zastosowane tutaj ustawienia raczej niczego w waszych komputerach nie rozwali, ale za to brać odpowiedzialności nie mogę.

Na początek jaki komputer posiadam wraz z podzespołami. Otóż jest to wspomniany wyżej ThinkPad z dyskiem SSD 256 GB, modem wbudowanym WWAN (3G) Ericsson, do tego procesor to poczciwy ale wydajny i5-3320M z 8 GB RAM DDR3. System jaki mam tutaj na komputerze to Manjaro Linux z powłoką graficzną (im mniej efektów tym mi lepiej). Dodatkowo na dysku muszę jeszcze mieć Windows 10 ze względu, że jestem długoletnim graczem gry World of Warships i póki co tam sobie pogrywam w długie zimowe wieczory. W przyszłości, planuję całkowite pozbycie się Windowsa (mimo, że mam na to licencję Windows 7 Professional) gdyż nic po za grą nie mam powodu go używać. Tak czy siak przejdę do meritum sprawy.

1. Redukcja swappiness, czyli odciążamy dysk SSD

...o ile mamy więcej RAMu niż 2 GB, ale to myślę, że większości z Was nie dotyczy.

Sprawdzamy jakie mamy ustawienie swappiness tym poleceniem

cat /proc/sys/vm/swappiness

Z reguły mamy ustawienie 60, więc kolejnym poleceniem zmniejszymy go 

sudo nano /etc/sysctl.d/100-manjaro.conf

I ustawiamy wartości na 10

vm.swappiness=10

Po co to robimy? Cytuję tu źródło fachowe czyli Linux Magazine "parametr swappiness pozwala nam zarządzać poziomem, od którego jądro Linuksa, ma przenosić dane do przestrzeni wymiany na dysku, co z kolei wpływa na całkowitą liczbę operacji zapisu" a, że na dysku SSD liczba zapisu/odczytu jest ograniczona, to chcemy ją maksymalnie zredukować.

2. Polecenie TRIM

" Pamięci NAND (flash) mogą prowadzić efektywny zapis tylko do komórek, które są już puste. Jeśli więc dana komórka nie jest pusta, a dane zawarte w niej są „widziane” przez system jako usunięte, wtedy przed zapisem do tej komórki zawartość musi być usunięta. Dla tradycyjnych dysków talerzowych nie ma wielkiej różnicy, czy zapisuje namagnesowaną już część talerza, czy nienamagnesowaną." 

Polecenie TRIM uruchamiamy w Terminalu

sudo systemctl enable fstrim.timer

3. Oszczędzanie energii w laptopie

Większość poradników poleca program TLP jako program idealny do zarządzania energią w komputerze, ale ja używam Laptop Mode Tools, gdyż ten posiada swój graficzny interfejs a przy ty według moich testów, bardziej wydłuża czas działania na baterii. Program jest w repozytoriach każdego systemu, ale wcześniej pamiętajcie o usunięciu pakietu TLP, w którym pozostaje w konflikcie.

4. Używasz Lenovo? Używaj thinkfan

Tutaj polecę Wam wpis użytkownika Magnum44, więc przejdźcie pod akapit z "pływającym" wiatrakiem.

Chciałoby się powiedzieć, że Manjaro Linux to system, który idealnie działa i każdy powinien go sobie zainstalować nawet na ThinkPadzie, ale patrząc na umiejętności typowego Użyszkodnika komputera, to taka nawet tak "łopatologiczna" instrukcja, może ich przerosnąć. 

Ten wpis to powrót mój do opisywania Linuksa na moim blogu, po bardzo długiej przerwie, wiec mam nadzieje, że nie zabraknie mi pomysłów na kolejne wpisy.

Poniżej moja tapeta :)