Linuchologia cz.17

100 tysięcy pobrań Apricity OS

Jesteście znudzeniu Ubuntu? Tak, to świetnie bo właśnie Apricity OS wchodzi na salony z mianem dystrybucji w której użytkownik ceni swój czas i chce już po instalacji używać nowego systemu, bez zbędnego doinstalowywania aplikacji.
Co oferuje nam nowy system? Najnowsze pakiety programów, AUR, stylowe środowiska graficzne Cinnamon 3.0 oraz GNOME 3.18, najnowsze kernele ze wsparciem najnowszych komputerów.


System jest do bólu prosty dla nowych użytkowników, co stanowi atrakcyjne rozwiązanie w przeciwieństwie do kosmicznego Unity z Ubuntu. Dodatkowo, z racji bazowania na ArchLinux, można zapomnieć o cyklu wsparcia dla kolejnych wydań, wszystkie pakiety zawsze będą świeże a ewentualne problemy znajdziemy rozpisane w forach dyskusyjnych Manjaro, Antergos, ArchLinux itd.
Cóż ja mogę więcej powiedzieć...nic tylko zachęcam do pobierania obrazów ISO i testowania nowego systemu.

OS X dla "biednych"? Nie, to elementary OS 0.4 "Loki"

Tak jak można było się spodziewać, po wydaniu Ubuntu 16.04, ruszył proces zbierania koncepcji do kolejnego wydania elementary OS. W nowym wydaniu pewne jest środowisko Pantheon, które wciąż musi ewoluować by móc zaspokoić pieszczoty wzrokowe użytkowników, stabilna baza oprogramowania Ubuntu, nowoczesny kernel 4.4 LTS (lub nowszy).

System cechuje minimalizm, relatywnie niskie zużycie zasobów RAM, a w przyszłym wydaniu można oczekiwać większej bazy aplikacji scalonym ze środowiskiem graficznym. Pracę nad nowym wydanie możemy doglądać na oficjalnym blogu projektu.

Dobre, bo polskie! SparkyLinux 4.3

Korea Północna ma Redstar OS, Rosja ROSA OS, Chiny Ubuntu Kylin a Polska ma swojego linuksa- SparkyLinux.

SparkyLinux to nowoczesny system operacyjny zbudowany na niestabilnej gałęzi Debiana z dodatkiem pakietów experimental. I ta szalona mieszkanka zostaje obudowana przez deweloperów w system z którego można być dumny. W przeciwieństwie do Ubuntu i Debiana stabilnego, mamy do czynienia z dystrybucją ciągłą, czyli zawsze świeże pakiety, najnowsze wersje środowiska graficznego, kernele itd. Co jakiś czas system może miewać problemy ze stabilnością, ale można mu tu wybaczyć bo w końcu mamy tutaj nieokrzesane pakiety, które na serwerze nie mogłyby mieć zastosowania.

SparkyLinux oferuje bogatą liczbę domyślnych środowisk graficznych, a z głównych należy wymienić: LxQt, Xfce, Enlightenment, Plasma KDE 5.x, MATE, Cinnamon, Fluxbox oraz Budgie.
Najnowsze wydanie 4.3 przynosi nowy kernel 4.5.x, odświeżone wersje środowisk graficznych, zastąpienie przez Firefox, dotychczasowego forka Iceweasel oraz wiele innych zmian, które znajdziecie pod tym linkiem.

Kontakt z Autorem 59587363 GG
Za wszelkie dostrzeżone błędy, serdecznie dziękuję. Błędy, są ludzką rzeczą.