reklama

Reddit uruchomił weryfikację dwustopniową. Jak zacząć z niej korzystać?

Strona główna Aktualności

O autorze

Konsekwentnie trzyma się lewego pasa autostrady. Lubi szybki chód chodnikiem, narowisty jazz oraz infradźwiękowy metal. Nie przeszkadza mu wolne oprogramowanie.

Po wielu miesiącach testów dwuetapowe uwierzytelnienie wreszcie trafiło do Reddita. Użytkownik może zostać poproszony o podanie sześciocyfrowego kodu generowanego przez telefon. Co ważne, dodatkowe zabezpieczenie działa zarówno na desktopach, jak i w aplikacjach mobilnych. Żeby zacząć korzystać, niezbędna będzie aplikacja do weryfikacji, która wspiera protokół Czasowego jednorazowego hasła (TOTP) – użyć można np. Google Authenticatora .

Dwuetapowe uwierzytelnienie jest opcjonalne i by je uruchomić, po zalogowaniu się do usługi należy wejść w preferencje, a następnie pozycję hasła/e-mail. Na samym dole okna po lewej stronie znajduje się sekcja dwuetapowej weryfikacji. Po kliknięciu click to enable użytkownik zostanie poproszony o potwierdzenie prawidłowości adresu e-mail.

Kolejnym krokiem będzie uruchomienie aplikacji Google Authenticator i zeskanowanie smartfonem kodu QR, który pojawi się na ekranie monitora. Pozwoli to na wygenerowanie 6-cyfrowego jednorazowego kodu, który następnie w ciągu 20 sekund należy wpisać w okno umieszczone pod kodem QR. Od tego momentu każdorazowo do zalogowania do konta po wpisaniu hasła oraz loginu użytkownik dodatkowo proszony będzie o podanie 6-cyfrowego kodu, który zostanie wygenerowany przy pomocy aplikacji na smartfonie.

Warto zawczasu pomyśleć też o sytuacji, gdy użytkownik z jakichś względów akurat nie będzie posiadał smartfonu. Na wszelki wypadek Reddit umożliwia wygenerowanie 10 kodów zapasowych, które awaryjnie umożliwiają zalogowanie się do konta. By to zrobić, w sekcji dwuetapowe uwierzytelnienie należy kliknąć przycisk generate.

Oczywiście dodatkowe zabezpieczenie w każdym momencie można wyłączyć — wystarczy kliknąć disable, a następnie podać kod. Reddit informuje również, że w przypadku dodania nowego smartfonu, konieczna będzie dezaktywacja oraz ponowne uruchomienie dwuetapowego uwierzytelnienia.

Weryfikacja 2FA nie jest nowością. Do zabezpieczenia oferowana jest m.in. przez Facebooka czy Google. W przypadku tej ostatniej usługi, inżynierowie na początku tygodnia ujawnili, że z dwuetapowego uwierzytelnienia korzysta zaledwie 10 procent użytkowników. Aplikacje Google Authenticator na iOS-a oraz Androida, jak i Reddit w wersji na Andorida znajdziecie w naszej bazie porgramów.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama