Reforma w licencjach

Strona główna Aktualności

O autorze

Duża liczba licencji typu Open Source często wprawia w zakłopotanie użytkowników i twórców otwartego oprogramowania. Organizacja Open Source Initiative (OSI) postanowiła zrobić z tym porządek.

Rynkiem Open Source coraz częściej interesują się duże firmy, a mnogość licencji z pewnością nie ułatwia im wyboru. Także użytkownicy są często zdezorientowani, gdyż podczas instalacji każdego programu muszą dokładnie czytać treść licencji, aby dowiedzieć się, czy na przykład zezwala ona na komercyjne wykorzystanie aplikacji. Wiele licencji różni się jedynie kosmetycznymi szczegółami.

OSI proponuje uporządkowanie tego bałaganu i stworzenie trzech kategorii: polecane, zbędne i istotne tylko dla autorów. Do pierwszej z nich trafią klasyczne, najczęściej używane licencje takie jak GPL czy BSD, a także te powiązane ze znaczącymi projektami - Apache Licence i Mozilla Public Licence). Pozostałe, które trafią do jednej z pozostałych kategorii powinny być z czasem porzucone, a oparte na nich projekty powinny zmienić licencję. Dodatkowo, OSI będzie wymagało, aby nowo tworzone umowy były pisane przejrzystym językiem i nie duplikowały już istniejących.

© dobreprogramy
s