Rekordowa ilość pamięci w jednym systemie, dla jednej linuksowej instancji

Strona główna Aktualności

O autorze

Ile pamięci operacyjnej może obsłużyć maksymalnie Twój komputer? Interesujący rekord w tej kwestii pobiła właśnie norweska firma NumaScale, ujawniając podczas konferencji Super Computing '14, że dostarczyła swojemu klientowi maszynę o największej jak dotąd ilości dostępnego RAM.

Numascale znane jest przede wszystkim z rozwiązania NumaConnect, pozwalającego na relatywnie łatwe budowanie superkomputerów ze standardowych serwerów z procesorami AMD Opteron, komunikujących się poprzez jej opatentowany interfejs dla połączeń wzajemnych. W teorii NumaConnect jest w stanie obsłużyć do 4096 serwerów-węzłów i 256 terabajtów pamięci.

Firma chwali się, że jej rozwiązanie wyróżnia się na tle innych interfejsów interconnect mechanizmami współdzielonej pamięci operacyjnej i spójności pamięci podręcznej. Pozwalają one programom uruchomionym na wieloprocesorowych maszynach uzyskać z wysoką efektywnością dostęp do dowolnego obszaru pamięci i dowolnego urządzenia odwzorowanego w pamięci. Programiści nie muszą się niczym przejmować – widzą ujednolicony obszar RAM, skalujący się od niewielkich laptopów z kilkoma rdzeniami CPU po ogromne klastry obliczeniowe z tysiącami procesorów.

Wykorzystując nową wersję NumaConnect, Norwedzy zbudowali rekordową maszynę ze 108 serwerów Supermicro 1U, z których każdy miał po trzy procesory Opteron 6386 i 192 GB RAM. Powstały w ten sposób system dysponuje 5184 rdzeni procesorowych i współdzieli pamięć operacyjną o wielkości 20,7 terabajtów. Całość działa oczywiście pod kontrolą Linuksa i niewątpliwie nadaje się do poważnej pracy™ – klient Numascale jest operatorem dużej chmury. Wykorzystuje ją przede wszystkim do analizy Big Data pochodzących ze zbieranych na bieżąco danych sensorycznych, w kontekście danych archiwalnych.

© dobreprogramy
s