Relacja z Software Development GigaCon 2007

Relacja z Software Development GigaCon 2007

Redakcja
01.01.1999 02:17

W dniach 22-23 marca w Warszawie odbyła się ósma już edycjakonferencji Software DevelopmentGigaCon 2007, kierowana do twórców rozwiązań informatycznych.Imprezy z cyklu GigaCon, organizowane przez firmęSoftware-Konferencje, każdego roku gromadzą około 16 tysięcyuczestników i są największymi na polskim rynku konferencjami otematyce IT. Sponsorami imprezy były firmy CodeGear, IBM, QuestSoftware oraz Javart, a vortal dobreprogramy obok magazynu SoftwareDeveloper's Journal był głównym partnerem medialnym.

W tegorocznej edycji Software Development GigaCon, która odbyłasię w warszawskim hotelu Marriott, uczestniczyło ponad 500 osób.Słuchacze mogli wybierać spośród 22 wykładów w sesjachtematycznych. Odbyły się zarówno sesje typowo merytoryczne, któreprowadzili Paul Ruizendaal, Krzysztof Rychlicki-Kicior, JacekLaskowski, Krzysztof Kawa, Piotr Nazimek, Jacek Hełka oraz PiotrKochański jak i prezentacje mające na celu promocję konkretnychrozwiązań.

Kolejka do stanowiska, na którym rejestrowano uczestników i takokazała się krótsza od tej do szatni po zakończeniu wykładów;-)

Tematyka sesji obejmowała szeroko pojęte technologie, znajdującezastosowanie przy projektowaniu, budowie, wdrażaniu orazużytkowaniu oprogramowania. Dużo czasu poświęcono Javie,środowiskom programistycznym, technologiom komponentowym i serweromaplikacyjnym, a także zagadnieniom związanym z testowaniemoprogramowania. Konferencja rozpoczęła się, zwyczajowo już, sesją plenarnąpołączoną z rozstrzygnięciem plebiscytu "Produkt Roku 2006",organizowanego przez magazyn Software Developer's Journal. W 14kategoriach czytelnicy SDJ wyłonili najlepsze rozwiązania,znajdujące zastosowanie w praktyce programistycznej.

Sesja plenarna.

W dalszej części sesji plenarnej miały miejsce prezentacje firmtakich jak Quest Software, Codegear czy Telelogic. JarosławJackowiak, Software IT Architect z IBM, przedstawił koncepcję"Business Driven Development" w oparciu o architekturę SOA, wewdrażaniu której IBM jest liderem (posiadającym ponad 300patentów), czego prelegent nie omieszkał podkreślić ;-)Interesujący był wykład przedstawiciela firmy Telelogic, RudolfaStokara, prowadzony w języku angielskim i dotyczący planowaniaprojektów IT z zastosowaniem produktów DOORS i Focal Point. Rozwójtechnologii umożliwiających zwiększenie komfortu i wydajnościprzedstawiony został na slajdzie opisującym... najnowszy modelMercedesa.

Podczas przerw można było odwiedzić stanowiskaproducentów...

... oraz zasięgnąć porady eksperta.

Po obiedzie największą z sal konferencyjnych Marriottupodzielono na 3 mniejsze pomieszczenia, w których równocześnieodbywały się dalsze wykłady. Na szczególną uwagę zasługiwały przytym zajęcia merytoryczne. W odróżnieniu od tych prowadzonych przezprzedstawicieli firm i skierowanych głównie od aktualnych ipotencjalnych klientów, wykłady merytoryczne były zdecydowaniebardziej interdyscyplinarne. Niestety jeden z nich, dotyczącyprotokołu Jingle wykorzystywanego w sieci Jabbera, który miał byćpoprowadzony przez Macieja Zawadzińskiego, został odwołany wostatniej chwili. Dla zainteresowanych tematem mamy jednak dobrąinformację - prelekcja ta ma zostać wygłoszona na konferencji FreeCON 2007,która odbędzie się w dniach 21-22 kwietnia we Wrocławiu.

Wszystkie sesje cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Drugi dzień rozpoczął się od rejestracji uczestników, trwającejw godzinach 8.30-9.30 (przy zgłaszaniu uczestnictwa online trzebabyło określić, w którym dniu konferencji zamierza się wziąć udział,można było oczywiście zaznaczyć dwa dni), natomiast salakonferencyjna została podzielona na dwie mniejsze. Na szczególnąuwagę zasłużył wykład prowadzony przez Marcina Gosiewskiego z WORLDIT SYSTEMS, który odbywał się w sali numer 1. Dotyczył on serweraAZUL, sprzętowej realizacji maszyny wirtualnej Javy. Co ciekawe, wjednostce mniejszej niż jedna szafa serwerowa może być zawarte do768 rdzeni CPU oraz do 768 GB RAM-u. Urządzenie przetwarzające otakiej mocy zapewnia nieporównywalnie większą w stosunku do innychserwerów moc obliczeniową, umożliwiając niemalże całkowitąeliminację przestojów.

Prezentacja serwera AZUL.

W tym samym czasie w sali numer 2 odbywał się wykładmerytoryczny w języku angielskim, prowadzony przez twórcęFirebirda, Paula Ruizendaala. Opowiadał on o swoim projekcie,jednocześnie poruszając tematykę aplikacji Web 2.0 tworzonych woparciu o LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP/Python/Perl) i MorfikWebOS AppsBuilder. Spore audytorium zgromadził pomysłowopoprowadzony wykład merytoryczny Jacka Laskowskiego, dotyczącyApache Geronimo v2, serwera aplikacyjnego Javy Enterpise Edition 5,umożliwiającego zastosowanie dwóch różnych servletów (Jetty iTomcata) jednocześnie. Autor w swojej prezentacji umieścił dwa sugestywne zdjęcia... szympansów,mające zobrazować wyraźne różnice w odczuciach administratorówużywających serwera Geronimo oraz innych, konkurencyjnych rozwiązań;-) Ponad to, Jacek Laskowski zaprezentował nie publikowaną jeszczewtyczkę Geronimo do NetBeans własnego autorstwa.

Wykład merytoryczny Paula Ruizendaala na temat Fyracle(zmodyfikowana baza Firebird, rozpoznająca składnię komercyjnegoOracle).

W trakcie sesji przewidziane były przerwy na "małą czarną",podczas których można było nawiązać nowe biznesowe znajomości lubzadać pytanie specjalistom z firm, które zaprezentowały się nakonferencji. Organizacja była bardzo dobra, jedynym chybadyskomfortem okazał się częsty brak miejsc siedzących na wykładach,spowodowany oczywiście dużym zainteresowaniem całą imprezą:-)

Czas by odpocząć......

...albo przy kawie nawiązać nowe znajomości

Pod koniec konferencji spośród osób, które złożyły swojewizytówki i ankiety rozdawane przy rejestracji, rozlosowano nagrodyrzeczowe od organizatorów oraz firm Quest Software i Telelogic.Podsumowując, konferencja była bardzo udana i wartościowa dladeveloperów oprogramowania, którzy mogli wynieść z niej wiedzę nietylko o nowych rozwiązaniach komercyjnych, ale również ozaawansowanych technologiach OpenSource.

Zakończenie konferencji i losowanie nagród.

Po zastosowaniu "maszyny losującej" trzeba było część ankietściągnąć z... sufitu ;-)

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)