Relacja z Software Development GigaCon 2007

Strona główna Aktualności

O autorze

W dniach 22-23 marca w Warszawie odbyła się ósma już edycja konferencji Software Development GigaCon 2007, kierowana do twórców rozwiązań informatycznych. Imprezy z cyklu GigaCon, organizowane przez firmę Software-Konferencje, każdego roku gromadzą około 16 tysięcy uczestników i są największymi na polskim rynku konferencjami o tematyce IT. Sponsorami imprezy były firmy CodeGear, IBM, Quest Software oraz Javart, a vortal dobreprogramy obok magazynu Software Developer's Journal był głównym partnerem medialnym.

W tegorocznej edycji Software Development GigaCon, która odbyła się w warszawskim hotelu Marriott, uczestniczyło ponad 500 osób. Słuchacze mogli wybierać spośród 22 wykładów w sesjach tematycznych. Odbyły się zarówno sesje typowo merytoryczne, które prowadzili Paul Ruizendaal, Krzysztof Rychlicki-Kicior, Jacek Laskowski, Krzysztof Kawa, Piotr Nazimek, Jacek Hełka oraz Piotr Kochański jak i prezentacje mające na celu promocję konkretnych rozwiązań.


Zdjęcie

Kolejka do stanowiska, na którym rejestrowano uczestników i tak okazała się krótsza od tej do szatni po zakończeniu wykładów ;-)Tematyka sesji obejmowała szeroko pojęte technologie, znajdujące zastosowanie przy projektowaniu, budowie, wdrażaniu oraz użytkowaniu oprogramowania. Dużo czasu poświęcono Javie, środowiskom programistycznym, technologiom komponentowym i serwerom aplikacyjnym, a także zagadnieniom związanym z testowaniem oprogramowania.

Konferencja rozpoczęła się, zwyczajowo już, sesją plenarną połączoną z rozstrzygnięciem plebiscytu "Produkt Roku 2006", organizowanego przez magazyn Software Developer's Journal. W 14 kategoriach czytelnicy SDJ wyłonili najlepsze rozwiązania, znajdujące zastosowanie w praktyce programistycznej.


Zdjęcie

Sesja plenarna.W dalszej części sesji plenarnej miały miejsce prezentacje firm takich jak Quest Software, Codegear czy Telelogic. Jarosław Jackowiak, Software IT Architect z IBM, przedstawił koncepcję "Business Driven Development" w oparciu o architekturę SOA, we wdrażaniu której IBM jest liderem (posiadającym ponad 300 patentów), czego prelegent nie omieszkał podkreślić ;-) Interesujący był wykład przedstawiciela firmy Telelogic, Rudolfa Stokara, prowadzony w języku angielskim i dotyczący planowania projektów IT z zastosowaniem produktów DOORS i Focal Point. Rozwój technologii umożliwiających zwiększenie komfortu i wydajności przedstawiony został na slajdzie opisującym... najnowszy model Mercedesa.


Zdjęcie

Podczas przerw można było odwiedzić stanowiska producentów...Zdjęcie

... oraz zasięgnąć porady eksperta.Po obiedzie największą z sal konferencyjnych Marriottu podzielono na 3 mniejsze pomieszczenia, w których równocześnie odbywały się dalsze wykłady. Na szczególną uwagę zasługiwały przy tym zajęcia merytoryczne. W odróżnieniu od tych prowadzonych przez przedstawicieli firm i skierowanych głównie od aktualnych i potencjalnych klientów, wykłady merytoryczne były zdecydowanie bardziej interdyscyplinarne. Niestety jeden z nich, dotyczący protokołu Jingle wykorzystywanego w sieci Jabbera, który miał być poprowadzony przez Macieja Zawadzińskiego, został odwołany w ostatniej chwili. Dla zainteresowanych tematem mamy jednak dobrą informację - prelekcja ta ma zostać wygłoszona na konferencji FreeCON 2007, która odbędzie się w dniach 21-22 kwietnia we Wrocławiu.


Zdjęcie

Wszystkie sesje cieszyły się dużym zainteresowaniem.Drugi dzień rozpoczął się od rejestracji uczestników, trwającej w godzinach 8.30-9.30 (przy zgłaszaniu uczestnictwa online trzeba było określić, w którym dniu konferencji zamierza się wziąć udział, można było oczywiście zaznaczyć dwa dni), natomiast sala konferencyjna została podzielona na dwie mniejsze. Na szczególną uwagę zasłużył wykład prowadzony przez Marcina Gosiewskiego z WORLD IT SYSTEMS, który odbywał się w sali numer 1. Dotyczył on serwera AZUL, sprzętowej realizacji maszyny wirtualnej Javy. Co ciekawe, w jednostce mniejszej niż jedna szafa serwerowa może być zawarte do 768 rdzeni CPU oraz do 768 GB RAM-u. Urządzenie przetwarzające o takiej mocy zapewnia nieporównywalnie większą w stosunku do innych serwerów moc obliczeniową, umożliwiając niemalże całkowitą eliminację przestojów.


Zdjęcie

Prezentacja serwera AZUL.W tym samym czasie w sali numer 2 odbywał się wykład merytoryczny w języku angielskim, prowadzony przez twórcę Firebirda, Paula Ruizendaala. Opowiadał on o swoim projekcie, jednocześnie poruszając tematykę aplikacji Web 2.0 tworzonych w oparciu o LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP/Python/Perl) i Morfik WebOS AppsBuilder. Spore audytorium zgromadził pomysłowo poprowadzony wykład merytoryczny Jacka Laskowskiego, dotyczący Apache Geronimo v2, serwera aplikacyjnego Javy Enterpise Edition 5, umożliwiającego zastosowanie dwóch różnych servletów (Jetty i Tomcata) jednocześnie. Autor w swojej prezentacji umieścił dwa sugestywne zdjęcia... szympansów, mające zobrazować wyraźne różnice w odczuciach administratorów używających serwera Geronimo oraz innych, konkurencyjnych rozwiązań ;-) Ponad to, Jacek Laskowski zaprezentował nie publikowaną jeszcze wtyczkę Geronimo do NetBeans własnego autorstwa.


Zdjęcie

Wykład merytoryczny Paula Ruizendaala na temat Fyracle (zmodyfikowana baza Firebird, rozpoznająca składnię komercyjnego Oracle).W trakcie sesji przewidziane były przerwy na "małą czarną", podczas których można było nawiązać nowe biznesowe znajomości lub zadać pytanie specjalistom z firm, które zaprezentowały się na konferencji. Organizacja była bardzo dobra, jedynym chyba dyskomfortem okazał się częsty brak miejsc siedzących na wykładach, spowodowany oczywiście dużym zainteresowaniem całą imprezą :-)


Zdjęcie

Czas by odpocząć......Zdjęcie

...albo przy kawie nawiązać nowe znajomościPod koniec konferencji spośród osób, które złożyły swoje wizytówki i ankiety rozdawane przy rejestracji, rozlosowano nagrody rzeczowe od organizatorów oraz firm Quest Software i Telelogic. Podsumowując, konferencja była bardzo udana i wartościowa dla developerów oprogramowania, którzy mogli wynieść z niej wiedzę nie tylko o nowych rozwiązaniach komercyjnych, ale również o zaawansowanych technologiach OpenSource.


Zdjęcie

Zakończenie konferencji i losowanie nagród.Zdjęcie

Po zastosowaniu "maszyny losującej" trzeba było część ankiet ściągnąć z... sufitu ;-)

© dobreprogramy
s