Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

WordPress — moje ulubione wtyczki: Page-list

Nie wiem, czy to dobry pomysł rozpoczynać taką serię, ale zobaczę, jaka będzie reakcja na ten artykuł i wtedy zdecyduję. Używam WordPressa od dłuższego czasu i uważam go za najlepszy CMS, jaki obecnie jest dostępny. Używałem Joomli, Drupala i całej masy podobnych, ale WordPress jest najbardziej intuicyjny, elastyczny i ma największe możliwości personalizacji, do tego dochodzi ogromne zaplecze społeczności, która tworzy dodatki i potrafi rozwiązać praktycznie każdy napotkany problem.
Postanowiłem więc podzielić się kilkoma radami, które mogą się komuś przydać. W moim zamyśle chcę przedstawić kilka ciekawych wtyczek, które moim zdaniem są bardzo przydatne.

Od jakiegoś czasu poszukiwałem rozwiązania, które zrobi porządek z moimi artykułami. Do tej pory gdy napisałem jakiś artykuł (poprzez stworzenie nowej strony), to musiałem ręcznie dodać go na stronę Artykuły, bądź do konkretnych poddziałów w dziale Artykuły. Sam proces nie był zbyt pracochłonny, gdyż dodanie jednego linka nie stanowi wielkiego problemu. Pomyślałem jednak, że warto ten proces w jakiś sposób zautomatyzować i usprawnić. Nie mogłem przez dłuższy czas znaleźć odpowiedniej wtyczki, wszystkie miały jakieś wady, które wykluczały ich zastosowanie w moim przypadku. Cel był taki, żeby po dodaniu nowej strony = artykułu, ten pojawiał się automatycznie na górze listy, ale tylko tej, która dotyczyła konkretnego poddziału w dziale Artykuły. Z pozoru temat prosty, bo tworząc stronę wybieramy jaki jest jej "rodzić" czyli strona nadrzędna — tutaj stroną nadrzędną był poddział w dziale Artykułu, który jako swoją stronę nadrzędną miał dział Artykuły. Niestety część wtyczek tworzyło mapę strony, ale nie można było wykluczyć niektórych stron, bądź też nie można było dowolnie wybierać sposobu sortowania stron w mapie, np. od najnowszej itp.

W końcu się udało znalazłem wtyczkę idealną, która nie dość, że działa wyśmienicie, to jeszcze można ją dowolnie konfigurować w banalny sposób. Tą wtyczką jest Page-list. Wtyczka ta pozwoliła mi uzyskać pożądany efekt. Poniżej schemat działania jaki uzyskałem.

Najnowszy artykuł został dodany do strony działu Artykuły oraz do strony odpowiedniego poddziału na górze listy jako najnowszy wpis. To pozwoliło mi całkowicie zautomatyzować proces i pozbyć się konieczności jakiejkolwiek ingerencji z mojej strony. Dodatkowo lista wygląda schludnie i przejrzyście. Do tej pory po dodaniu nowego artykuły (strony) musiałem każdorazowo dodawać do niego linka zarówno w głównym dziale Artykuły, jak i w konkretnym poddziale. Teraz problem mam z głowy.

Instalacja i konfiguracja

Instalacja

Jak każdą wtyczkę w WordPressie instaluje się ją z Kokpitu, wybierając kolejno: Wtyczki -> Dodaj nową, następnie w polu wyszukiwania należy wpisać Page-list i naszym oczom ukaże się lista wtyczek, z której wybieramy tą:

Następnie po zainstalowaniu wtyczki należy ją włączyć — na końcowej planszy instalacji lub później na liście zainstalowanych wtyczek.

Konfiguracja

Konfiguracja wtyczki jest banalna i ogranicza się do wklejenia w miejscu, w którym chcemy mieć naszą listę kodu z parametrami określającymi wygląd owej listy. Mój kod wygląda następująco:

[pagelist child_of="1108" sort_column="post_date" sort_order="desc"]

gdzie parametr: child_of="1108" określa stronę nadrzędna (rodzica) — w tym przypadku konkretny poddział, którego strona ma ID 1108, sort_column="post_date" określa sposób sortowania listy — tutaj po dacie publikacji, sort_order="desc" określa kolejność wyświetlania na liście — tutaj kolejność odwrotna, czyli od najnowszych do najstarszych (najnowsze wpisy na górze listy). Pełną listę komend możecie znaleźć w dokumentacji wtyczki. Jeśli ktoś zaglądał do pełnej listy parametrów to widzi, że możliwości wtyczki są naprawdę ogromne i każdy może ją dostosować do własnych potrzeb.

Słowo końcowe

Mam nadzieję, że artykuł się komuś przyda, liczę komentarze, czy taka forma przedstawienia wtyczek do WordPressa jest przystępna czy nie i czy mam kontynuować serię? Jeśli będzie zainteresowanie, to opiszę jeszcze kilka wtyczek, ale tylko te które używam i uważam je za interesujące i bardzo przydatne.

 

internet porady

Komentarze

0 nowych
Jusko   14 #1 10.12.2014 13:43

Jestem za - chętnie się dowiem, jakie ciekawe oraz przydatne wtyczki można jeszcze zainstalować :-)

Autor edytował komentarz.
pablito24   10 #2 10.12.2014 14:57

Także lubię WordPressa. Joomla jakoś mi nie podchodzi. Czekam na następny artykuł :)

Vidivarius   15 #3 10.12.2014 16:01

@Remix
Fajny wpis. Pisz śmiało dalej. Nawet szerzej o WordPressie, a nie tylko o wtyczkach do niego.
Coś np. na temat ręcznej aktualizacji starej wersji, różnych kwestii konfiguracyjnych, itp. Chętnie poczytam i się czegoś dowiem.

Remix   12 #4 10.12.2014 16:14

Cieszę się bardzo, że jest zainteresowanie. Postaram się skrobnąć kolejny artykuł w najbliższym czasie.
@Vidivarius nigdy nie musiałem instalować aktualizacji ręcznie, gdyż WordPress robi to doskonale automatycznie, inne kwestie konfiguracyjne mogę poruszyć w jakimś artykule. Postaram się coś pisać o WordPressie szerzej, ale nie jestem ekspertem w tej kwestii. Nigdy nie musiałem przeprowadzać aż tak dużych modyfikacji w WordPressie, żeby się zagłębiać w te tematy. Przetestowałem jedynie działanie wielu wtyczek i wybrałem swój idealny zestaw — z niego teraz czerpię inspiracje. Zobaczymy co dalej z tego będzie. :-)
Dziękuję za miłe słowa, to jest dla mnie bodziec do dalszego działania.

ps. apeluje do Redakcji o rozbudowanie edytora tekstowego przy tworzeniu wpisów na blogu DP :-)

Autor edytował komentarz.
oprych   14 #5 10.12.2014 16:37

Jak najbardziej jestem za :)
Ale mam pytanie, a nie prościej dodawać artykuły jako wpisy? Automatycznie umieszczane są wtedy w aktualnościach itp.

Ja używam stron, zresztą chyba zgodnie z założeniem twórców, jak statyczne informację, które nie będą się zmieniać np. informację o stronie, regulamin itp. A same artykuły dodaje jako newsy, zwłaszcza, że w niektórych tematach w WP są one fajnie rozróżnianie np. zwykły wpis, cycta, notatka, zdjęcie itp.

Remix   12 #6 10.12.2014 17:17

@oprych: Wszystko zależy od inwencji autora. Ja wpisy traktuję jako wpisy, a artykuły i inne strony statyczne inaczej.

oprych   14 #7 10.12.2014 17:32

Owszem, ale w ten sposób sam sobie utrudniasz życie. Ja bym na Twoim miejscu szedł w tym przypadku w stronę wpisów i odpowiednich kategorii. Chociaż z drugiej strony wszystko jest dla ludzi :)

I to jest właśnie magia takich CMSów, wystarczy troszkę wiedzy i prób, a można osiągnąć niemalże wszystko

Remix   12 #8 10.12.2014 17:49

@oprych: Możemy polemizować, dla mnie to nie jest utrudnianie życia :-) niemniej nie ma sensu się spierać i niech każdy sobie porwadzi stronę tak, jak lubi :-)

Vidivarius   15 #9 10.12.2014 18:03

@Remix
Co do aktualizacji to zasadniczo masz rację. Niestety prowadzę stronę lokowaną na uczelnianym serwerze, że automatycznie się nie da. Administrator postawiał takie zabezpieczenia.

Autor edytował komentarz.
  #10 10.12.2014 22:59

Chętnie poznam kilka nowych wtyczek których nie używałem, Wordpress rzeczywiście pod tym względem jest elastyczny

RoninPn   14 #11 10.12.2014 23:00

Chętnie poznam kilka nowych wtyczek których nie używałem, Wordpress rzeczywiście pod tym względem jest elastyczny

greg_redditch   5 #12 10.12.2014 23:59

Napisz cos o kilku wtyczkach, ktore moga byc przydatne jak WorldDefence czy SEO :) Jednakze uwazam ze pomysl na takiego bloga jest OK i moze sie ciekawie rozwinie. Dobry pomysl!

PAMPKIN   12 #13 11.12.2014 07:48

Lepszy WordPress w garści niż Joomla na dachu. Jestem ciekawy tych wtyczek i widżetów, więc proszę kontynuuj. Interesujący jest także temat, który niejako wyszedł z komentarzy, czyli co może wpis, a co może strona?!

  #14 11.12.2014 12:24

Tylko Drupal. Wordpress Tylko Blog.

Remix   12 #15 11.12.2014 15:26

@Drupaluser (niezalogowany): Możesz to uzasadnić? Coraz więcej serwisów powstaje na WordPressie i są to naprawdę bardzo rozbudowane strony. Nie widzę przeszkód, aby do takich celów wykorzystywać WordPressa. Takie rzucanie komentarzy w stylu TYLKO A, bo B jest be, to nie jest merytoryczne i świadczy o znacznym ograniczeniu autora tych słów. Wyjaśnij nam proszę w czym niby Drupal jest lepszy od WordPressa jeśli chodzi o budowanie stron?

wlprzemek   5 #16 18.12.2014 16:23

Chętnie poznam możliwości WP, fajne narzędzie tak przy okazji jak już jesteśmy przy blogach :D