Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

WordPress — moje ulubione wtyczki: TablePress

Witajcie, dzisiaj kolejny artykuł z serii o wtyczkach do WordPressa. Chociaż muszę przyznać, że po analizie moich wtyczek, okazuje się, że dość ciekawych, oprócz tych podstawowych i niezbędnych, to nie mam zbyt wiele. Ogólnie słuszność używania wtyczek opiszę w innym artykule, który już mi się gdzieś na horyzoncie klaruje. Przechodząc jednak do rzeczy dzisiejszym bohaterem jest wtyczka o jakże wiele mówiącej nawie TablePress. Dla wszystkich poszukujących dobrego rozwiązania związanego z wstawianiem tabel do wpisów czy stron jest bardzo łakomy kąsek.

Instalacja

Jak każdą wtyczkę instalujemy ją z Kokpitu, przechodząc do zakładki Wtyczki -> Dodaj nową, następnie wyszukujemy w bazie i klikamy Instaluj. Oto nasza wtyczka:

Następnie standardowo włączamy ją na końcowej planszy instalacji lub później na liście wtyczek.

Wygląd, nawigacja

Wtyczka ma bardzo przejrzysty interfejs, o którym za chwilę. Całe zarządzanie wtyczką sprowadza się do kliknięcia na jej nazwę w rozwijanym menu z lewej strony:

Mamy tam kolejne opcje, które służą nam dokładnie do celów, na jakie wskazuje ich nazwa. Po kliknięciu na pierwszą pozycję: Wszystkie tabele pokazuje nam się panel zawierający informację od autora oraz listę wszystkich dodanych przez nas tabel.
Po najechaniu kursorem na tabelę z listy wyświetlają nam się dodatkowe opcje:
a po kliknięciu na Pokaż shortcode wyświetla nam się w dodatkowym oknie skrócony kod tabeli wraz z jej ID:
Taki kod możemy później wstawić na stronę, ale o tym niżej, bo to nie jedyny sposób.

Dodawanie nowej tabeli

Sprawa jest dosyć prosta, wystarczy wybrać opcję Dodaj nową tabele, a już mamy planszę z dodawaniem tabeli:

Nadajemy tutaj nazwę naszej tabeli, opcjonalnie opis, no i oczywiście wybieramy ilość kolumn i wierszy. Gdy już wszystko sobie wpiszemy, możemy przejść do wypełniania danych w tabeli:
i następnie do ustawienia parametrów wyświetlania tabeli:
Opcji jest sporo, wszystkie są dokładnie opisane po polsku, więc nie ma sensu ich tutaj wszystkich analizować. Oczywiście w każdym momencie możemy wszystko edytować, dodawać lub odejmować wiersze i kolumny.

Dodawanie tabeli na stronę

Może odbywać się w dwojaki sposób. Po pierwsze możemy wkleić shortcode, jeśli go znamy, w dowolne miejsce na stronie i tam pojawi się nasza tabela. Przykładowy shortcode:

[table id=1 /]

Wklejenie tego kodu na stronę będzie skutkowało wyświetleniem w pożądanym miejscu wcześniej przygotowanej tabeli, która ma ID 1. Sposób jest szybki, ale wymaga sprawdzania/pamiętania ID tabel — ogólnie nie polecam, bo po co sobie utrudniać życie.

Drugim sposobem jest użycie specjalnego przycisku, który pojawia się na naszym panelu w edytorze tekstu:

Po kliknięciu na ten przycisk pojawią się lista wcześniej przygotowanych tabel i wystarczy na niej wybrać interesującą nas pozycję i wcisnąć Wstaw shortcode:

Dodatkowe opcje

Niewątpliwie ciekawymi opcjami jest Import i Eksport tabel. Nigdy z nich nie korzystałem, ale pewnie się niektórym mogą bardzo przydać. Poniżej galeria 4 zdjęć przedstawiająca ogólny pogląd tych opcji.

Efekt końcowy

Jak widzicie zarządzanie tabelami jest banalne. Zarówno ich tworzenie, jak i edytowanie, czy wstawianie na stronę nie stanowi żadnego problemu. Możliwości wtyczki są dość rozbudowane, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Wstawianie tabel ma kilka zalet, szczególnie jeśli tego wymaga specyfika i charakter danego artykułu. Tabele wyglądają schludnie i profesjonalnie. Oto efekt końcowy, jak to mniej więcej wygląda, tabela jest bardzo prosta, więc szału nie ma. Oczywiście przycisku Edytuj normalnie nie widać dla niezalogowanego użytkownika:

 

internet porady

Komentarze

0 nowych
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #1 11.12.2014 15:33

Fajny wpis, nie znałem tej wtyczki. Dzięki.

Remix   12 #2 11.12.2014 15:39

Dzięki. Często jest tak, że daną wtyczkę poznajesz dopiero, gdy ją potrzebujesz, tzn potrzebujesz zrobić coś, co dana wtyczka robi za ciebie :-) Jest kilka takich cennych wtyczek, które z pozoru banalne, ale bardzo ułatwiają pracę w szczególnych przypadkach. Chociaż muszę przyznać, że sam WordPress mocno się rozwija i wiele rzeczy, które kiedyś wymagały wtyczek, teraz są zaimplementowane już w WordPressie.

SpeX   7 #3 11.12.2014 16:41

Osobiście, chyba jednak bym wolał wtyczkę, która tworzy i edytuje tabele już z poziomu edytora :/

M@ster   17 #4 11.12.2014 17:42

@SpeX: Edytor WP to TinyMCE który obsługuje tabelki bez problemu. Problem tylko w tym że nie ma dostępnych buttonów na toolbarze. Nie mniej jeśli wklepiesz w kodzie kod tabelki to później wizualnie można kontynuować edycję. Są też pluginy które przywracają natywne kontrolki od tabelek.

Autor edytował komentarz.
Remix   12 #5 11.12.2014 19:46

@M@ster: Teraz już nie ma TinyCME, jego następcą jest WP Edit :-) oczywiście jest wiele sposobów i wtyczek na wstawianie tabel, ale moim skromnym zdaniem ten należy do najlepszych :-)

M@ster   17 #6 11.12.2014 20:51

@Remix: Od 4 lat zarabiam dzięki tworzeniu dodatków dla WP, znam go od strony kodu może nie na wylot ale dość dobrze, i zaufaj mi, to jest TinyMCE - ze sporą ilości dodatków ze strony samego WP ale tiny.

Autor edytował komentarz.