Repetitio est mater studiorum — Anki

Czołem, Hello, Priwiet, Ave!

Witam wszystkich czytelników. Niniejszym rozpoczynam swą przygodę z blogiem na DP. Jak długo ona potrwa? Tego nie wiem. W każdym razie plany, pomysły i materiały do ich realizacji są. Przymierzałem się do tego dość dawna. W końcu znalazłem nieco czasu i postanowiłem go spożytkować w, mam nadzieję, efektywny (a może i efektowny) sposób. Zatem ad meritum.

Słowem wstępu

Człowiek uczy się całe życie. Niektórzy jednak czynią to świadomie i z określonym planem. Ci bardziej wyrobieni mają swoje sposoby na opanowanie dużej ilości materiału. Jedną z bardziej znanych metod, szczególnie w nauce języków obcych, jest system fiszek (ang. flashcards). Jest to genialna w swej prostocie metoda.

Fiszki to niewielkie karteczki wtłaczające nam wiedzę na zasadzie: pytanie–odpowiedź. Załóżmy, że zamiarem jest opanowanie wzorów związków chemicznych. Z tali losujemy fiszkę. Na jednej stronie kartonika widnieje wzór [ C2H5OH ]. Naszym zadaniem jest podać nazwę tego związku. Odpowiadamy sami sobie i odwracamy fiszkę. Na drugiej stronie znajduje się nazwa związku [ Etanol, alkohol etylowy ]. Konfrontujemy naszą odpowiedź z tą zapisaną. Jeśli była prawidłowa to fiszka ląduje na stosiku tych nauczonych, jeśli błędna to wraca do talii. Jak na razie ta ogólna charakterystyka metody wystarczy.
W przedcyfrowej erze fiszki, jako narzędzie analogowe, wymagały ręcznej obsługi, jak w wyżej opisanym przykładzie. W dzisiejszym świecie 2.0 możemy już podeprzeć się rożnymi aplikacjami, które pozwalają fiszki stworzyć i ich używać na naszych komputerach osobistych oraz innych urządzeniach smart. Nad to programy te, używają do uczenia nas specjalnych algorytmów, opartych na krzywej zapominania. Dzięki temu program wie, która z fiszek jest bliska zapomnieniu i podsuwa nam ją do powtórki. Przez to uczenie (się) staje się łatwiejsze i zarazem bardziej efektywne.
Programów tego typu jest trochę na rynku. Ja jednak skupię się na jednym z nich, którego sam używam i bardzo sobie chwalę. Mowa o programie zwanym Anki. O ile Bóg da i partia pozwoli w kolejnych wpisach przybliżę funkcje tego programu, sposoby tworzenia talii fiszek, konfiguracji, itd. Dziś tylko krótka prezentacja.

Anki / AnkiDroid

Dlaczego Anki / AnkiDroid ? (Dostępny w bazie DP ) Jest parę powodów. Przedstawię je poniżej i niech jednocześnie posłużą za krótką charakterystykę programu.

 • Jest to program multiplatformowy: Windows, Linux, OSX, Android, dowolna przeglądarka internetowa. Dzięki temu raz stworzona talia fiszek może być używana na wielu urządzeniach, bez konieczności konwertowania jej do innych programów (i formatów), gdyby przyszła nam ochota na zmianę środowiska pracy.
 • Umożliwia synchronizację talii i postępów w nauce, między wieloma urządzeniami. Warunkiem skorzystania z tej opcji jest założenie konta na stronie programu. W moim przypadku używanie z systemu nauki sprowadza się to do tego, że talie tworzę sobie na PC z Windows, a następnie synchronizuję ją z telefonem (Android). Do nauki używam w zasadzie tylko telefonu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby dzienną porcję nauki zacząć na PC, a skończyć na telefonie jadąc tramwajem.
 • Umożliwia tworzenie własnych talii z fiszkami. Wprawdzie na początku mechanizm ten może wydawać się nieco dziwny, zakręcony, przekombinowany – niemniej gdy się już załapie o co w nim chodzi to tworzenie dużych talii nie stwarza większego problemu. Inne tego typu programy, również umożliwiają tworzenie talii, lecz co niektóre są jeszcze bardziej pokręcone.
 • Fiszki stworzone w Anki obsługują różne media: grafikę, dźwięk, video, różne znaki o różnych stronach kodowych. Można dzięki temu uczyć się tak egzotycznych języków, jak chiński, arabski (dziś bardzo na czasie ;) ), starocerkiewnosłowiański (mniej modny), mittelhochdeutsch (równie marginalny) etc., czy też stosować zapis fonetyczny IPA. Do formatowania wyglądu fiszek można używać mechanizmów: HTML, CSS, LaTEX. Tworząc fiszkę mamy bardzo dużą swobodę. Metoda nauczania nie musi sprowadzać się do fiszek obustronnie zapisanych. Można tworzyć zdania z lukami, lub zadania, w których odpowiedź należy wpisać z klawiatury. Cały ten arsenał możliwości pozwala uczyć się (zakuwać) nie tylko języków. Możliwości jest wiele: historia, anatomia, geografia, chemia, matematyka, fizyka, alfabet Morse’a, … (tu wpisz jakąś dziedzinę wiedzy). W brew pozorom takiej nauce nie przyświeca stara studencka zasada – ZZZ+Z (zakuć, zaliczyć, zapomnieć, zapić). Tu raczej ZPP – zakuć, przypominać, pamiętać – oczywiście wprost proporcjonalnie do determinacji zainteresowanego.
 • Stworzone talie można łatwo eksportować aby np. udostępnić innym osobom. Co oczywiste istnieje prosty mechanizm importowania gotowych talii. W sieci jest już wiele gotowych talii do nauki wielu dziedzin wiedzy. Najwięcej jest talii poświęconych nauce języków. Większość udostępnionych talii jest anglojęzycznych. Tu można sobie przejrzeć zasoby: https://ankiweb.net/shared/decks/.
 • Program jest darmowy. Nie bez przyczyny ten argument jest na końcu. Wynika to z faktu, iż jestem z niego tak zadowolony, że gotów jestem zań zapłacić.
 • Na zakończenie

  Wielu czytelników zapewne doskonale wie co znaczy łacińska sentencja, której pozwoliłem sobie użyć w tytule – Repetitio est mater studiorum. Jednak dla osób, które pierwszy raz mają z nią styczność pozwolę sobie podać tłumaczenie – Powtarzanie jest matką uczenia się (nauki).

  Zastrzeżenie

  Widniejące tu fiszki powstały własnym sumptem z legalnie pozyskanych materiałów :)
  HOWG