reklama

Retromania na całego: 80 euro za replikę THEC64 Mini z 64 klasycznymi grami

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Moda na retrokomputery ma się świetnie, co słusznie zauważa nasz bloger sagraelski we wpisie Retrociśnienie. Ta moda nie ogranicza się jednak do pucowania starego sprzętu. Wręcz przeciwnie, na fali nostalgii producenci coraz częściej chcą nam sprzedać nowy sprzęt, który ma po prostu przypomnieć jak było. Tak było w wypadku konsolki Nintendo SNES Mini i kieszonsolki Vega+, tak jest teraz z Commodore 64 mini.

Podróż w przeszłość o 35 lat, przypomnienie, co możliwe było z 64 KB RAM, kolorową grafiką i syntetyzerem dźwięku – to właśnie chce nam zapewnić firma Retro Games Ltd, która skonstruowała replikę kultowego Commodore 64 w skali 1:2. To mała, klasyczna „mydelniczka”, pozwalająca na podłączenie nowego sprzętu – monitora/telewizora przez HDMI oraz dżojstików przez dwa porty USB.

W minikomputerku umieszczono wbudowane 64 klasyczne tytuły gier, na czele z Uridium, Paradroidem czy Impossible Mission. Gry mają działać z pełną dokładnością, a ich dobry wygląd na współczesnych wyświetlaczach zapewni wbudowany filtr, oferujący opcje symulacji monitora kineskopowego oraz tryb scanline. Dodano też opcję Zapisz grę, co będzie realizowane prawdopodobnie przy pomocy dodatkowej wbudowanej pamięci.

Producent nazywa swoje dzieło repliką, coś tu jednak się nie zgadza. Trudno mówić o perfekcyjnym uformowaniu, skoro okazuje się, że miniaturowa klawiatura jest tylko ozdobą. Wybór gier odbywa się z menu za pomocą dżojstika. Podobno po podłączeniu zewnętrznej klawiatury USB, całość ma działać jako w pełni funkcjonalny komputer domowy, pozwalając na przepisywanie ze starych magazynów komputerowych starych gier w BASIC-u (sama przyjemność) czy nawet pisanie nowych.

THEC64 Mini (bo tak oficjalnie nazywa się ta zabawka) ma być sprzedawany w pierwszej połowie 2018 roku za 80 euro. Czy nie lepiej sprawić sobie Raspberry Pi z zainstalowanym obrazem RetroPie? Może i lepiej, ale na Malinie nie ma przecież takiej fajnej, niedziałającej klawiatury.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Retro Games.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama