Roaming w Unii Europejskiej: niepomyślne negocjacje w kwestii zniesienia opłat

Roaming w Unii Europejskiej: niepomyślne negocjacje w kwestii zniesienia opłat

Roaming w Unii Europejskiej: niepomyślne negocjacje w kwestii zniesienia opłat
Oskar Ziomek
31.01.2017 14:55

Opłaty za usługi telekomunikacyjne od zawsze były kłopotem wszystkich zagranicznych podróżników. Jedni radzili sobie z nimi sobie kupując lokalnie „nowy numer” na potrzeby samego wyjazdu, inni zaś godzili na wyższe koszty. Z tym większą radością przyjęto informację o tym, że w ramach kilkuletniego planu, koszty roamingu w Unii Europejskiej zostaną znacznie obniżone, by ostatecznie całkowicie je znieść w połowie bieżącego roku. Aktualny stan negocjacji sugeruje jednak, że wywiązanie się z obietnic w pierwotnym terminie może być trudne – kwestią sporną pozostają stawki za transfer danych.

Kłopotem okazuje się ustalenie kosztów, jakie będzie musiał ponieść abonent, gdy z roamingu będzie korzystał dłużej, niż pozwalają na to zasady fair use. To zbiór reguł, które zdefiniowano w taki sposób, aby nie pozwalały nadużywać korzyści płynących z korzystania z zagranicznej sieci.

Docelowy koszt miałby wynosić kilka euro za 1 GB, jednak państwa członkowskie nie dogadały się dotychczas co do dokładnej wysokości stawki. Część z nich uważa, że odpowiedni koszt to co najmniej 4 euro, inne natomiast proponują ustalenie 8,5 euro jako stawki minimalnej.

Konflikt interesów wynika najpewniej z zamożności poszczególnych krajów i analizy najczęstszych celów podróży mieszkańców każdego z nich. Docelowo za nasze rozmowy i transfer danych płacić będzie rodzimy operator, zatem obniżenie kosztów powinno być w jego interesie, o ile klienci chętnie będą korzystać z roamingu podczas zagranicznych pobytów. Po drugiej stronie stają natomiast kraje, które nie chcą znacznie zmniejszać stawek, z uwagi na ewentualność utraty zysków, gdy zagraniczni operatorzy zaczną płacić im za usługi dużo mniej.

Rozwiązaniem mogą okazać się dzisiejsze rozmowy Parlamentu, Rady oraz Komisji Europejskiej. Jeśli jednak wciąż trudno będzie o porozumienie, zniesienie kosztów za roaming w czerwcu 2017 roku stanie pod dużym znakiem zapytania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)