Robot w sklepach Auchan pomoże w zakupach ludziom starszym i kalekim

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Sieć sklepów Auchan testuje robota, który ma zastąpić tradycyjny wózek. Głównym celem jest ułatwienie zakupów osobom starszym, niepełnosprawnym i kobietom w ciąży. Robot cały czas towarzyszy podczas zakupów, podążając za klientem, a na końcu sam wypakuje towary na kasę.

Robot został nazwany wiiGO i właśnie został wprowadzony do jednego ze sklepów sieci Auchan we Francji. Mamy do czynienia z prototypem, ale testowanym już przez klientów sklepu. Robot wygląda jak elektroniczny koszyk na kółkach z umieszczonym na górze wyświetlaczem. W przeciwieństwie do zwykłego wózka, wiiGO sam porusza się za kupującym.

wiiGO korzysta z technologii identyfikacji wizualnej, to dzięki niej jest w stanie cały czas śledzić wybraną osobę. Porusza się on w maksymalnej odległości około 1,5 metra od klienta. Według Denis Vanbeselaere, dyrektora ds. innowacji w sieci sklepów Auchan, testowany robot to wciąż prototyp. Jednak jeśli testy przebiegną pozytywnie, to zostanie podjęta decyzja co do wprowadzenia wiiGO na szerszą skalę.

Robot rozpoznaje, że znalazł się w strefie kas. Wówczas przy specjalnie oznaczonej kasie, sam wyłoży zakupy. Dzięki wiiGO osoby niepełnosprawne czy starsze będą mogły same poradzić sobie z zakupami. W związku z tym liczymy, że robot niebawem trafi do wszystkich sklepów Auchan, a konkurencja zdecyduje się na podobne rozwiązania.

© dobreprogramy