Rockstar atakuje Androida starymi patentami, Google rusza bronić producentów

Strona główna Aktualności

O autorze

Gdy w 2011 roku konsorcjum Rockstar, do którego przystąpiły firmy o tak antagonistycznych interesach jak Microsoft, Apple i Sony, kupiło za 4,5 mld dolarów (z czego 2,5 mld wyłożyło Apple) pakiet patentów dotyczących technologii telekomunikacyjnych i mobilnych od bankrutującej firmy Nortel Networks, jasne było, że nie o wspólne rozwijanie techniki tu chodzi – Rockstar nie bez podstaw zajął trzecie miejsce na liście ośmiu najgroźniejszych trolli patentowych, ułożonej przez magazyn Business Insider.

W licytacji portfolio Nortela uczestniczyło też Google, które spasowało przy kwocie 4 mld dolarów, ale które od początku podkreślało, że jego zainteresowanie patentami telekomunikacyjnego giganta ma charakter wyłącznie defensywny – posłużą one do ochrony Androida i producentów urządzeń z tym systemem. Po przegranej licytacji Eric Schmidt, przewodniczący firmy z Mountain View, narzekał na stan amerykańskiego prawa patentowego, będącego dziś bardziej bronią w korporacyjnych wojnach niż narzędziem ochrony innowacyjności gospodarki.

Ponad dwa lata po przejęciu patentów Nortela, wojna wreszcie wybuchła. Określający się jako patent holding, non-practicing entity (NPE) Rockstar wniósł z końcem października dziesiątki pozwów przeciwko Google oraz takim producentom urządzeń z Androidem jak Samsung, Huawei, HTC, Asustek, LG, Pantech i ZTE. Samo Google oskarżone zostało o naruszenie siedmiu patentów należących do Rockstara, w tym dotyczących kluczowych dla biznesu wyszukiwarkowego giganta mechanizmów reklamowych.

Nie był to pierwszy w ogóle atak patentowy Rockstara. Bloomberg donosił o dziesiątkach takich pozwów – i o zaskakująco hardej postawie pozwanych, którzy nie szli na ugodę, wybierając walkę przed sądem. Zaniepokojony o swoją inwestycję w patenty Nortela korporacyjny troll poszerzył więc zakres swoich działań poza branżę mobilną, w grudniu pozywając m.in. Cisco i Time Warner Cable.

W tym tygodniu Google przystąpiło do kontrofensywy. W skardze złożonej przed sądem w San Jose, Google twierdzi, że kampania patentowa Rockstara wymierzona jest w setki kalifornijskich spółek z sektora nowych technologii, a spór sądowy ściągnął czarne chmury nad platformę Androida.

Producent Androida wyjaśnia w pozwie, że dziś Rockstar niczego nie produkuje, w żaden pożyteczny sposób swoich patentów nie wykorzystuje. Zatrudnia za to zespół byłych pracowników Nortela w Ontario, których jedynym zadaniem jest analizowanie cieszących się powodzeniem produktów innych firm pod kątem możliwości ich zaskarżenia o naruszenie patentów i wymuszenie opłat licencyjnych pod groźbą spraw sądowych. Rockstar utrzymuje zresztą, że praktycznie każdy w IT narusza jego patenty, włącznie z serwisami społecznościowymi, takimi jak Facebook czy LinkedIn.

Cóż to jednak za patenty? Trudno znaleźć w nich coś przełomowego – dotyczą one tak podstawowych mechanizmów jak zarządzanie połączeniami VPN, funkcjonalność mobilnego hotspotu czy wiadomości i powiadomienia. Pochodzą one ze starych dobrych czasów, kiedy amerykańskie urzędy patentowe przyznawały patenty na wszystko (włącznie z metodą huśtania się na huśtawce).

Niestety skarga Google'a, której celem jest przede wszystkim ochrona producentów sprzętu, może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. W kwietniu tego roku w sprawie Cisco Systems vs Alberta Telecom sąd uznał, że Cisco nie może chronić przed oskarżeniami o naruszenia patentów swoich klientów – użytkowników routerów. Analizujący sytuację prawnicy twierdzą, że może to uniemożliwić próby ograniczenia zasięgu pozwów przeciwko producentom sprzętu z Androidem.

W tej sprawie najbardziej zastanawia postawa Sony – firmy, która produkuje przecież własne telefony i tablety z Androidem, a tymczasem sprzymierza się z konsorcjum, którego jedynym celem jest zaszkodzenie Androidowi. Jest to zachowanie o wiele bardziej problematyczne, niż np. Acera, któremu Google zagroziło wycofaniem licencji na Androida za własne prace nad forkiem Androida – systemem Aliyun OS.

© dobreprogramy

Komentarze