Rocznica powstania GNU

Strona główna Aktualności

O autorze

Dokładnie 22 lata temu, 5 stycznia 1984 roku, Richard Stallman rozpoczął pracę nad systemem GNU, który stał się zalążkiem do stworzenia Linuksa. Po odejściu z MIT (Massachusetts Institute of Technology) postanowił on stworzyć system kompatybilny z Unixem, ale zawierający tylko darmowe oprogramowanie.

Napisano zestaw niezbędnych aplikacji, kompilatorów, edytorów tekstowych, powłokę (shell) tekstową, ale brakowało najniższego poziomu, jądra. W 1990 roku próbowano wypełnić tę lukę rozpoczynając pracę nad projektem znanym Hurd, ale dopiero rok później student Helsińskiego Uniwersytetu Linus Torwalds zaczął tworzyć jądro nazwane Linux, będące do dziś głównym komponentem tego najpopularniejszego systemu z otwartymi źródłami

Stallman, prócz stworzenia GNU jest w środowisku Open Source znany jako współtwórca popularnej licencji GPL, zakładającej otwarcie i upublicznienie źródeł, oraz częściowe zrzeczenie się przez autora jego praw do tworzonego programu, dzięki czemu, na określonych warunkach, użytkownik ma prawo modyfikować taki program a nawet rozprowadzać zmienioną wersję. Richard Stallman jest postacią kontrowersyjną, wielu programistom nie podoba się jego stanowczość między innymi w kwestii udostępniania źródeł. Przez współpracowników określany jest jako osoba o ekstremalnie trudnym charakterze, język jego wypowiedzi czasem wykracza poza przyjęte normy, ale jego wkład w tworzenie Wolnego Oprogramowania jest nieoceniony.

Czytelników zainteresowanych informacjami o Richardzie Stallmanie odsyłamy do udostępnionej na serwerze wydawnictwa Helion książki.

© dobreprogramy
s