Rodzice twierdzą, że ich dzieci grają zbyt dużo. Ale sami nie wiedzą, ile

Rodzice twierdzą, że ich dzieci grają zbyt dużo. Ale sami nie wiedzą, ile

Źródło: iStock
Źródło: iStock
Arkadiusz Stando
21.01.2020 14:51

Osiemdziesiąt sześć procent spośród 963 rodziców zapytanych w badaniu stwierdziło, że nastolatkowie spędzają za dużo czasu na grach komputerowych. Ankietowano jedynie posiadaczy co najmniej jednego dziecka w wieku 13-18 lat. Rodzice widzą problem, ale nie zdają sobie sprawy z jego skali.

Wielu z ankietowych rodziców zdaje sobie sprawę z korzystnego wpływu gier wideo na rozwój nastolatków. Jednocześnie zauważają wiele negatywnych skutków, które pojawiają się w przypadku ich nadużywania. I chociaż mają rację w obydwu przypadkach, to nie są w stanie kontrolować zjawiska. Nawet nie są w stanie określić, ile czasu ich dzieci mogą spędzać na graniu.

To nie ich wina. W większości przypadków zwyczajnie nie mają na to czasu. Według wyników ankiety, 54 proc. rodziców twierdzi, że ich dzieci grają co najmniej 3 godziny dziennie. Około 13 proc. z zapytanych sądzi, że ich pociechy nie grają codziennie. Również 13 proc. sądzi, że ich syn/córka spędza więcej czasu na grach od innych dzieci.

Rodzice zdają sobie sprawę z negatywnego wpływu gier wideo na nastolatków. Część z nich stosuje różne strategie, aby ograniczyć czas przed komputerem/konsolą. Są to przede wszystkim: zachęcanie do innych aktywności (75 proc.), limity czasowe (54 proc.), bezpośrednie zachęcanie do odejścia od gier (23 proc.) i chowanie sprzętu (14 proc.).

Co robić, kiedy nastolatek gra zbyt dużo? Nie każdy sposób ma sens

Dyrektor szpitala w którym prowadzono badania, dr Mott Gary Freed sądzi, że tylko część z tych strategii ma sens. Przede wszystkim mówi, że granie z umiarem może mieć świetny wpływ na rozwój nastolatków. Szczególnie dla tych, mających problem ze skupieniem.

Freed zaleca przede wszystkim wspólne granie z dziećmi. Jednocześnie ustalanie zdrowych limitów czasowych na równo z zaufaniem i zapewnieniem im prywatności ma być najlepszym rozwiązaniem, aby ograniczyć czas gry. W niektórych sytuacjach rodzice powinni też pomóc dzieciom otworzyć się na świat, gdyż gry mogą być dla nich zbyt dużą odskocznią od rzeczywistości, prowadzącą do osamotnienia.

Wyniki ankiety możecie zobaczyć tutaj.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)