Rodzina Office zyskała nowego członka: Sway to prezentacje z ludzką twarzą

Strona główna Aktualności

O autorze

Rodzina aplikacji Microsoft Office niebawem powiększy się o nowe, całkiem interesujące narzędzie. Sway jest narzędziem agregacji i prezentacji treści, łączącym w sobie w ciekawy sposób możliwości OneNote i PowerPointa. W założeniu pozwolić ma ono użytkownikom na łatwiejsze udostępnianie opracowanych przez siebie pomysłów.

Nazwę nie jest łatwo przetłumaczyć. Sway jako czasownik oznacza przede wszystkim „kołysać, huśtać”, ale w formie rzeczownikowej znaczy też „wziąć pod władanie” – i chyba o to właśnie drugie znaczenie tu bardziej może chodzić. Użytkownicy wybierają sobie layout, wypełniają go treścią, a po ukończeniu pracy mogą łatwo udostępniać go osobom nawet nie posiadającym Office, poprzez linki i wpisy w serwisach społecznościowych, w szczególności Facebooku i Twitterze.

Ukończone „swaye” przechowywane są bowiem w chmurze Azure, by zostać wyświetlone dzięki webowej czy mobilnej aplikacji. Wszystko to, stworzone z myślą o osobach bardziej kreatywnych, ma przede wszystkim nie stawiać ograniczeń naszym ideom, pomagając się skupić na ludzkim aspekcie prezentacji, a zepchnąć na bok kwestie techniczne.

Treści, którymi naszą interaktywną prezentację wypełnimy, mogą pochodzić z materiałów przechowywanych lokalnie, w OneDrive, lub opublikowanych wcześniej w serwisach społecznościowych. Kilka kliknięć ma wystarczyć, by nadać im interaktywną formę (choć oczywiście interaktywność ta ograniczać się będzie do kilku wbudowanych „wodotrysków”). Bez względu na to, ile pracy w to włożymy, efekt ma zawsze wyglądać wspaniale – zapewnia Microsoft.

Pozostajemy sceptyczni wobec takich zapewnień, ale trzeba przyznać aplikacji Microsoftu, że daje użytkownikom sporą elastyczność w przygotowaniu formy swojej prezentacji. Dostajemy zarówno proste pionowo i poziomo zorientowane layouty, jak i złożone formy ze spisami treści, a nawet animowane fiszki, które możemy umieszczać w dwu- i trójwymiarowych przestrzeniach.

Produkt wydaje się przeznaczony przede wszystkim dla użytkowników indywidualnych. Biznes nie znajdzie tu zbyt wiele przydatnych rzeczy. Brakuje integracji z SharePointem, nie wbudujemy tu kostek OLAP-owych ani przestawnych tabeli z Excela. Niemniej pomysł wydaje się ciekawy, w zasadzie nie ma konkurencji – i tylko od jego dopracowania zależy, czy ludzie zaczną ze Swaya korzystać.

Jak na razie narzędzie dostępne będzie tylko w formie aplikacji webowej, działającej we wszystkich popularnych przeglądarkach. O dostęp do zamkniętych testów beta poprosić można na stronie Sway.com. Jeśli chodzi o klienty mobilne, to priorytetem jest wersja na iOS-a, w przyszłości pojawią się też wersje na Androida i Windows Phone.

© dobreprogramy
s