Rok FreeBSD na desktopie? Dzięki TrueOS, KDE Plasma 5 i Waylandowi to wcale nie jest niemożliwe

Strona główna Aktualności
image

O autorze

FreeBSD nie kojarzy się nam za bardzo z desktopowym systemem, ale w ostatnich czasach wielu niezadowolonych użytkowników Linuksa zaczęło się przyglądać systemowi, który wygląda przecież znajomo, a zarazem wolny jest od okropieństw Lennarta Poetteringa, takich jak systemd czy PulseAudio. W 2017 roku, dzięki staraniom zespołu KDE/FreeBSD, ten „demoniczny” system operacyjny może nadawać się już nie tylko do przyglądania – ale i zacznie się nadawać na desktop.

Członek rady nadzorczej KDE Adriaan de Groot zaprezentował środowisko KDE Plasma 5, działające na FreeBSD – póki co uruchomionym w maszynie wirtualnej. Jest ono niemal kompletne, to znaczy obejmujące praktycznie cały zestaw komponentów KDE Frameworks 5 dla biblioteki Qt5. Brakuje jeszcze komponentu Bluetooth, który po prostu jest niekompatybilny z rozwiązaniami stosowanymi we FreeBSD, oraz obsługą serwera Wayland, którego na FreeBSD jeszcze nie ma. To może zmienić się jednak już niebawem, deweloperzy sterowników graficznych dla FreeBSD pracują nad wsparciem nowego serwera grafiki.

Na taką platformę teraz przenoszone są kolejne elementy, aplikacje desktopu Plasma, stan prac można obserwować śledząc zmiany w repozytorium area51. To wspólny projekt FreeBSD i projektu TrueOS (wcześniej PC-BSD), który w założeniu ma być przede wszystkim FreeBSD zoptymalizowanym z myślą o zastosowaniach desktopowych, bezpiecznym i wygodnym w zarządzaniu.

Obecnie TrueOS wykorzystuje własny lekki pulpit Lumina, który ma wiele zalet, ale kompleksowością, konfigurowalnością i możliwościami Plasmie raczej nie dorówna. Przeniesienie Plasmy 5 wraz z Waylandem na stabilną bazę FreeBSD pozwoli nam tymczasem cieszyć się nowoczesnym, niezależnym od desktopowego Linuksa uniksowym systemem na praktycznie każdym pececie.

© dobreprogramy