Epson L300 - Druk fotografii w domowym zaciszu

Jeszcze się odbijają Echa Hot Zlotu na którym można było testować drukarkę Epson L800
. Niektórzy szczęśliwcy na imprezie redakcyjnej wylosowali mniejszego braciszka tej drukarki czyli Epson L300


Ja nie miałem takiego szczęścia lecz okazało się że jakimś cudem udało mi się zdobyć po raz pierwszy miejsce na pudle w konkursie dla Blogerów portalu dobreprogramy. Z nagród które zaproponowała redakcja stwierdziłem że właśnie ta drukarka była by czymś co mi brakuje. Nie musiałbym biegać do fotolabu żeby zamienić na wersję analogową to co zapisuje matryca mojego aparatu.
Dla czego właśnie ta drukarka przykuła moją uwagę?


 • Cena - około 756,00PLN (sugerowana przez producenta)
 • Koszt tuszy (70,0 ml) : 27,93 PLN x 4 kolory
 • Koszt Papieru (Foto 10x15cm x 80szt.) 49,02 PLN
 • Koszt Papieru (Foto A4 x 30 arkuszy) 49,02 PLN

Wcześniej redakcja opisywała Esona L800 drukarka foto z cysterną
bardzo mi się spodobał opis i możliwość testowania drukarki na Hot Zlocie.

w załączeniu fotka Songokuu "zatytułowana Najchętniej drukowane zdjęcia... :P" - to właśnie efekt drukowania wybranych fotografii uczestników Hot Zlotu 2014.
W domowym zaciszu gdy wybrana nagroda została doręczona przez kuriera, ucieszyłem się jak małe dziecko z lizaka. Otwieram pudełeczko i co widzę:


 • Drukarka L-300
 • Sterowniki i oprogramowanie na CD
 • kabel zasilający
 • instrukcja w postaci tapety odwracalnej w kilkunastu językach (w tym PL)
 • pojemniki z tuszem (cyan, yellow, mgenta, black x3 )
 • ups ... nie ma ani jednej kartki do przetestowania fotopapieru ....
 • kabel USB - Brak

Nie ma WiFi, Ethernetu, nawet slotu na karty !!
Redakcja wspominała że w przypadku L800 jest jeszcze "Podajnik CD", a w zasadzie tacka na płytę CD wkładana jest od frontu. Niestety w L300 nie ma takiego gadżetu.

Troszkę się zdziwiłem bo w drukarce którą testowaliśmy były dodatkowe kolory light Cyan i light Magenta.


Pomyślałem sobie to jednak nie mniejszy braciszek tylko coś innego i pewnie inne będą wydruki. Każdy kto miał styczność z wydrukami wielkoformatowymi wie że Gamut - czyli rozpiętość tonalna/odzwierciedlenie kolorystyki wzrasta wraz z dodawaniem kolejnych kolorów dodatkowych.
 • (to tylko przykład żeby zobrazować funkcjonowanie)
  Działa to tak że jeśli przyjmiemy że mamy kolor purpurowy - nazywany w drukarniach Magenta - daje nam możliwość wydruku; przy użyciu różnej wielkości kropli około 256 odcieni purpury. To dodatkowy jaśniejszy kolor purpurowy - light magenta) może poszerzyć ten zestaw o kolejne 256 odcieni, dodatkowo połączenie kropel magenty z light magenta może spowodować że otrzymamy podobny kolor (tylko do pewnego nasycenia) ale ziarnistość wydruku (wielkość kropli) będzie inna niż w przypadku samej magenty. Czyli nie dość że otrzymujemy dodatkowe półtony to jeszcze zmniejszamy ziarnistość na wydruku, co powoduje wrażenie gładkich przejść tonalnych na zdjęciach o bardzo wysokiej jakości.

  Doszło do mnie że na standardowym CMYK-u wydruk będzie mocno odbiegał od tego co drukowałem na Hot Zlocie. Sprawdziłem więc specyfikację i zacząłem porównywać obie drukarki i wyszukiwałem podobieństwa i różnice:


  • 1.)kolorystyka tuszy: L800: Jasna magenta, Magenta, Żółty, Jasny cyjan, Cyjan, Czarny / L300: Czarny, Cyjan, Żółty, Magenta

  • 2.)wielkość : L800 537? x 289 x 188 mm (Szerokość x Głębokość x Wysokość)/ L300 472? x 222 x 130 mm (Szerokość x Głębokość x Wysokość)


  • 3.)Metoda drukowania Drukowanie atramentowe na żądanie (piezoelektryczne)

  • 4.)Konfiguracja dysz L800: 90 dysz czarnych, 90 dysz na kolor/ L300: Konfiguracja dysz 180 dysz czarnych, 59 dysz na kolor

  • 5.) Minimalna wielkość kropel L800: 1,5 pl/ L300: 3 pl, Z technologią kropli o zmiennej wielkości

  • 6.)Technologia tuszów Dye Ink

  • 7.)Rozdzielczość drukowania 5.760 x 1.440 DPI

  • 9.)Szybkość druku L800: 37 Str./min. Monochromatyczny (papier zwykły), 38 Str./min. Kolor (papier zwykły), / L300: 33 Str./min. Monochromatyczny (papier zwykły), 15 Str./min. Kolor (papier zwykły)

  no i okazuje się że tylko L800 ma coś takiego jak szybkość druku : 12 sekund(y) na zdjęcie 10 x 15 cm (błyszczący papier fotograficzny Premium Glossy Photo Paper)

  Czyli zdjęcia już nie będą taki śliczne :(


  co gorsze, minimalna wielkość kropli jest dwukrotnie większa niż w L800 - ziarno będzie widoczne i o gładkich zdjęciach mogę zapomnieć. Ilość dysz sugeruje że użyto innej głowicy tylko jak to możliwe że przy zwiększonej ilości dysz czarnych szybkość wydruku jest spowolniona o 4 str./min ? Ale to są tylko moje teorie spiskowe...

  To tyle jeśli chodzi o gdybania, czas sprawdzić co może mi dać Epson L300.

  Szybka wyprawa do sklepu i okazuje się że akurat Epson "Premium Glossy Photo Paper" się skończył i muszę kupić nieco tańszy "Quality Glossy Inkjet Photo Papier" i tylko w formacie 10x15cm.

  Mówi się trudno... kocha się dalej ...


  Wyjmujemy drukareczkę z pudełeczka, usuwamy zabezpieczenia i folie ochronne, zalewamy tuszami zgodnie z instrukcją i zapuszczamy "ładowanie tuszu".
  Po 20 minutach drukarka komunikuje zieloną diodą swoją gotowość do pracy. Aplikujemy płytkę CD i instalujemy sterowniki, podłączamy kabel USB, instalujemy program zarządzający wydrukami. Kolejne parę minut i wszystko jest w porządku, w "Epson Photo Easy Print" wybieram fotki (te same które drukowałem na Hot Zlocie) do drukareczki wkładam świeżo zakupiony papier <klikam print> i czekam.

  Wydruk 10x15cm wychodzi z obwódką 3mm - nie można jej nigdzie wyłączyć w oprogramowaniu. Kolorystyka w stosunku do wydruków L800 - ciemniejsza i pojawia się "czerwony zafarb". Ziarno którego się obawiałem nie jest tak widoczne jak przypuszczałem. Rodzinka zobaczyła zdjęcia i stwierdzili że nie widzą zbytniej różnicy, jako że jesteśmy po chrzcinach straciłem kontrolę nad drukarką na kilka dni ...

  cdn...