GAMDIAS HEPHAESTUS — słuchawki nieco inne

GAMDIAS to firma pochodząca z Tajwanu, jak widać na załączonym obrazku logo firmy stylizowane jest na bardzo rozpoznawalny znaczek superbohatera ale zamiast znajomej literki "S" wpisano s trójkąt imię greckiego boga ZEUS. Firma bardzo mocno akcentuje w ten sam sposób wszystkie produkty kierowane dla graczy nadając im nazwy znane z panteonu imion greckich bogów.

Hephatus to słuchawki które również dedykowane są dla Graczy i mają za zadanie odseparować gracza od otoczenia na tyle aby mógł się skupić na grze. Również pozostali domownicy nie powinni słyszeć dźwięków generowanych przez grę i emitowanych przez przetworniki.

Cena zgodnie z danymi Ceneo: 311-349zł

Słowo wstępu

HEPHAESTUS — syn Zeusa i Hery

Wiadomo że po użyciu Hery dziwne rzeczy wychodzą — z lekką nutą Loży Szyderców. W sumie to powinno być w tłumaczeniu użyte Hefajstos — czyli kowal/płatnerz bogów mający swą siedzibę w wulkanie. Podobno był brzydki do tego stopnia że Hera cisnęła nim z Olimpu do morza i połamała mu nogi, co spowodowało że był kulawym bogiem.

Jak to się ma do słuchawek ?
Powiedział bym że jeśli ktoś miał na głowie słuchawki "gamingowe" (przeznaczone dla graczy) jakiegokolwiek producenta to może myśleć że wszystkie są do siebie podobne. Jednak w tym przypadku dodano kilka elementów wyróżniających ten produkt.

Budowa

całkowicie plastikowy design z biało szarą kolorystyką ( nawiązujący chyba do Gwiezdnych Wojen). Wmontowane po bokach elementy emitują światło czerwone i żółte. Wyglądają bardziej klasycznie; okrągłe nauszniki w których schowano neodymowe przetworniki o średnicy 40 mm działające również w paśmie 20-210 000 KHz. Czułość podawana jest w zakresie 117dB+/- 4 dB a impedancja 32 Ohm. Dodatkowym gadżetem zestawu są wbudowane elementy wibrujące, działające gdy gra ma generowane niskie tony. Słuchawki można również na czas transportu składać dzięki osiowaniu przetworników a wymiary słuchawek po złożeniu to 232x100x216mm.

Przetworniki są zakryte owalnymi poduszeczkami o wielkości około 1cm i wykonanymi z bardzo elastycznego szarego materiału zgodnie z informacją producenta powinna być to skóra.


W osłony przetworników wbudowano aluminiowe radiatory mające za zadanie odprowadzanie nadmiaru ciepła, dzięki czemu pomimo wielogodzinnej gry nie jesteśmy przgrzani.

Pałąk składa się z 4 elementów:
elastyczna poduszka również z szarej skóry, chowa główny element nośny a boczne suwane elementy mają za zadanie dopasowanie słuchawek stosownie do wielkości głowy gracza.

Ponieważ większość graczy w przypadku zespołowych gier sieciowych używa dodatkowego oprogramowania do komunikacji zespołowej. Te słuchawki wyposażono w mikrofon na wysięgniku składającym się z sensora i giętkiego połączenia z lewą słuchawką tak aby można było dostosować odpowiednią odległość mikrofonu od ust.
Tym razem w zestawie kiepsko sprawdza się mikrofon
(może nie tyle mikrofon co filtr niwelujący odgłosy otoczenia), jest zbyt czuły i przenosi do komunikatorów również dźwięki innych domowników oraz TV. Dźwięk jest wysokiej jakości bez szumów i zniekształceń.

Słuchawki są podłączane do PC za pośrednictwem łącza USB

( kabel ma około 2.5 metra długości ), niecałe 50cm od słuchawek jest zamocowana na stałe stacja audio z klipsem.

Można by powiedzieć że to nie tyle stacja audio co pilot, dzięki któremu możemy wyłączyć wibracje, zmieniać siłę głosu oraz wyłączać mikrofon.

Słuchawki po podłączeniu do PC same się instalują

Zestaw jest wyposażony w dodatkowe oprogramowanie które należy zaciągnąć samodzielnie ze strony: http://www.gamdias.com
Program Xear daje możliwość konfiguracji słuchawek stosownie do wymogów gracza, zmiana przebiegu osiowania dźwięku w przestrzeni oraz wirtualne oddalanie emitera dźwięku. Możliwość zastosowania equalizera manualnie lub zgodnie z odpowiednimi rodzajami muzyki oraz dodawania echa lub rozchodzenia się dodatkowego pogłosu. Choć niektórych ustawień bym nie polecał.Odczucia — na własnej skórze

Niesamowity dźwięk z funkcją 4D! — słyszysz przestrzennie i czujesz wibracje!!!
HEPHAESTUS jest wszystkim tym co mógłby sobie wymarzyć zawodowy bądź początkujący gracz. Wirtualny dźwięk 7.1 zapewnia doskonałe odczucia akustyczne w grze, a funkcja wibrujących nauszników pozwala łatwiej zlokalizować atakującego Nas przeciwnika. Wbudowany system chłodzenia, zapewni dodatkowy komfort odprowadzając nadmiar temperatury przez aluminiowe radiatory. Ergonomiczna budowa, pełna regulacja czy znakomite nauszniki z aksamitnymi skórzanymi poduszeczkami zapewnią doskonały komfort podczas krótkich oraz długich i wymagających sesji. Słuchawki HEPHAESTUS idealnie sprawdzą się też podczas słuchania muzyki bądź oglądania filmów, gdy system wibrujący będzie uwydatniał powstałe basy! Jeśli kupisz słuchawki dziecku, będziesz widzieć czy nadal gra lub słucha muzyki - dodatkowe oświetlenie na nausznikach będzie widoczne z daleka :)

Troszkę negatywów

Słuchawek niestety nie podłączymy do urządzeń przenośnych bo nie ma jak — USB :(
Nie ma możliwość dostosowania spektrum do rodzaju gry w którą gramy, ani załączenia wzmocnienia niskich tonów czy włączenia filtra niwelującego dźwięki otoczenia bezpośrednio ze stacji audio. No ale mamy program Xear którym możemy wykonać tę czynność przed grą. Nie wiem gdzie jest zlokalizowany serwer z którego pobiera się dodatkowe oprogramowanie do słuchawek, plik który ma 54MB zasysał się ponad 6 minut. Niestety lekkie puknięcie w pałąk łączący słuchawki powoduje że również rozbrzmiewa dziwny dźwięk jak by coś wpadło w rezonans - zapewne to elementy powodujące że słuchawki drgają przy niskich tonach.