Galeria Fotografii usługi Windows Live - ciekawostka dla fotoamatorów

Ostatnio obiechano mnie na blogu za używanie Photo Shopa, teraz nadstawię drugi policzek i poczekam na wpisy linuksiarzy :)

Windows Live Essentials 2011 to zestaw darmowych aplikacji opracowany przez Microsoft w skład wchodzi: komunikator Messenger, klient poczty i grup dyskusjnych Mail, edytor blogowy Writer, galeria fotografii Photo Gellery, narzędzie kontroli rodzicielskiej Family Safety, pasek przeglądarki Toolbar, narzędzie do tworzenia filmów Movie Maker oraz aplikacja Sync.

Ponieważ zajmuję się hobbystycznie fotografią opiszę aplikację o nazwie Galeria Fotografii usługi Windows Live. Fotografia to sposób na uwiecznienie otaczającego nas świata, nie zapomnianych chwil, miejsc oraz uczuć które nam towarzyszyły - są takie które miło wspominamy patrząc na zdjęcia.
Jeśli robimy zdjęcia nie zawodowo i posiadamy zwykły aparat cyfrowy możemy posiłkować się różnego typu programami które pomogą nam zmienić charakter naszych zdjęć i sprawić aby z szarych nie ciekawych kadrów stworzyć coś całkowicie innego - coś co pobudzi nas do wspomnień gdy będziemy oglądać nasze fotografie.

Gdy mamy zainstalowaną aplikację przy przeglądaniu folderów z naszymi fotografiami pojawi się w "menu" okienko z nazwą "edytowanie, organizowanie lub udostępnianie" - klikamy na nie i otwiera się nam aplikacja w której wybieramy obrazek który chcemy prze edytować. Po otwarciu fotografii klikamy w pasku zadań "dostrój" - pojawi nam się okienko z lewej strony fotki w którym można wybrać odpowiednie opcje ręcznie.
Na początek jednak proponował bym usunąć z fotek niedoskonałości obiektywu i różne "paprochy" które zarejestrował aparat a których nie powinno być na zdjęciu, w tym celu wybieramy z paska górnego opcję "Retusz" i zaznaczając prostokątnie usuwamy "paprochy". Górny pasek ma kilka opcji automatycznych które można użyć, lub jeśli nie jesteśmy zadowoleni z automatyki możemy ręcznie nanieść poprawki używając zakładek z lewej strony zdjęcia.

Mam 6Mpix matrycę i w "dopasowaniach automatycznych" nie sprawdza mi się "redukcja szumu" dla tego w ustawieniach automatycznych całkowicie wyłączyłem tę opcję.
Dobrze działa opcja automatyczna "wyprostuj" oraz "usuwanie czerwonych oczu"
Czasem warto użyć opcji "kadrowania" aby pozbyć się "nadmiaru śmieci" lub niepotrzebnego tła na zdjęciu.
Bardzo pomocne są linie "trójpodziału" dzięki którym możemy ustawić obiekty tak aby znajdowały się w "mocnych punktach kadru" lub w "liniach trój podziału" - jest to zjawisko optyczne na które podświadomie zwracamy uwagę - w miejscach zbiegania się linii nasze postrzeganie wzmacnia uwagę na tych właśnie obiektach które się tam znajdują.

Kolejną rzeczą jest ustawienie "balansu bieli" jest to określenie używane w fotografii do określenia odpowiedniego naświetlenia (temperatury barwowej) przy wykonywaniu zdjęcia dzięki któremu na fotkach nie ma dziwnego "zafarbu". W zaawansowanych aparatach można ustawić odpowiednia temperaturę w Kelvinach lub ustawić "balans bieli" używając specjalnej szarej karty. W zwykłych aparatach przedstawia się kilka opcji np. "auto" "słońce" "zachmurzenie" "światło żarowe" 'świeca' "jarzeniówka" niestety opcje te powodują że mogą nam zanikać pewne barwy lub nie potrzebnie się wzmacniać.
W "galerii fotografii" możemy sami zmienić dopasowanie kolorów "z automatu" wybierając z górnego paska opcję "kolor" lub samodzielnie ustawić w lewym panelu otwierając okno "dopasuj kolory" - działa to w ten sposób że jeśli mamy zbyt "ciepłe" zdjęcia i niebo jest za bardzo czerwone przesuwamy suwak w lewą stronę do odpowiedniego poziomu, jeśli twarze na zdjęciu są zbyt niebieskie lub nawet zielone to przesuwamy suwak w prawo. Jeśli uważamy że nasza fotka jest "wyblakła" możemy podnieść "nasycenie" odpowiednim suwakiem. Czasem robimy zdjęcia w sztucznym kolorowym świetle - aby się pozbyć kolorów światła zastanego można użyć odpowiedniej opcji i zmienić "odcień".

Oczywiście można rozjaśnić obraz dopasowując naświetlenie suwak "rozjaśnij" a nawet wyciągnąć z cienia niektóre elementy obrazu suwakiem "cienie", dodatkowo można wzmocnić "najważniejsze wydarzenia" oraz "wyostrzyć" obraz używając suwaka w menu "dopasuj szczegóły".

W sumie dla osób które od czasu do czasu robią zdjęcia to w miarę dobry programik do edycji fotek a biorąc pod uwagę że możemy opublikować naszą fotkę na "Facebooku" lub w usłudze "Sky Driv" wybierając z menu "utwórz" odpowiednią opcję to jest już niezły kombajn do edycji zdjęć.