Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Gracze wspierają Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

Wargaming.net podjął decyzje o wsparciu Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu po ubiegłorocznym zlocie fanów gry "World of Tanks", który odbył się również w Poznaniu.
Wargaming.net na całym świecie angażuje się w przedsięwzięcia związane z historią wojskowości. Twórca gry, której używa już 50 mln osób na świecie i ponad 1 mln Polaków, w naszym kraju chce wspierać akurat poznańską placówkę.

za gadzetomania.pl :
“Rozmowy z poznańskim muzeum wciąż trwają” – dodaje Konrad Rawiński, PR Manager firmy Wargaming zajmujący się Polską. “To właśnie nasza misja – poza działalnością związaną z grami chcemy wspierać różne inicjatywy kulturalne i społeczne. Jeśli możemy wesprzeć muzeum pieniędzmi, zróbmy to”

Muzeum które powstało w 1963 roku na terenie należącym do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu im Stefana Czarnieckiego. Głównym inicjatorem powstania zbioru broni pancernej był gen. dyw. Zygmunt Duszyński, pełniący w tym czasie obowiązki Głównego Inspektora Szkolenia Wojska Polskiego.
W zbiorach znajdują się części i przekroje podzespołów czołgów i dział pancernych.
To właśnie tu nagrywano serial "Czterej Pancerni i Pies" - przynajmniej sceny z wnętrza poczciwego T-34/85. Każdy z egzemplarzy broni pancernej posiada oryginalny osprzęt, wyposażenie i uzbrojenie będące na stanie wozu bojowego. Do broni pokładowej, jaka znajdowała się na poszczególnych wozach, należą również: karabiny maszynowe 7,62 mm DT, wielkokalibrowy karabin maszynowy 12,7 mm wkm DSzK oraz wielkokalibrowy karabin maszynowy 14,5 mm KPWT, które ze względów bezpieczeństwa przechowywane są w formie depozytu w magazynie uzbrojenia. W składzie ekspozycji znajdują się czołgi, działa samobieżne, opancerzone samochody rozpoznawcze i transportery oraz jeden egzemplarz wozu pogotowia technicznego.
Do najcenniejszych eksponatów należą:
  • Polska tankietka TK-S
  • Działo Sturmgeschutz IV
  • Lekki czołg rozpoznawczy T – 70
  • Czołg średni T 34/76 i T 34/85
  • Czołg średni T – 54
  • Czołg ciężki JS - 3 i JS – 2
  • Średnie działo samobieżne SU 100
  • Ciągnik artyleryjski Sd.Kfz 6
Co najważniejsze przy Muzeum działa zespół wolontariuszy oraz Koło Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej , dzięki którym ożywają pojazdy które niektórzy mogli by określić mianem "złomu". Dla tego nadano im nazwę "Magików Pancernych", szefem tego zespołu jest pan Artur Zys u którego w zakładzie odbywa się większość operacji związanych z "ożywianiem" pojazdów pancernych.

Zapewne każdy słyszał o dziale Sturmgeschutz IV które wydobyto z dna rzeki Rgilewki w Grzegorzewie - lipiec 2008

5 Sierpnia 2011roku Akcja wydobywcza ciągnika artyleryjskiego Sd.Kfz 6 w Białobrzegach koło Pyzdr
28 sierpień 2011r., Sherman Firefly 4 miesiące wcześniej służył jako cel artyleryjski i właściwie nie nadawał się, by go umieścić na pomniku.
Te pojazdy dziś są dumą Muzeum w Poznaniu przywrócone do stanu jezdnego zdobiły już nie jedną rekonstrukcję historyczną.

w 2012r. zagościł na trochę Renault FT-17, który brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. przywieziony z Afganistanu, jak się okazało remontem tego czołu zajmie się Warszawskie Muzeum. MON poleciło przekazać czołg do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Obecnie trwają prace nad Polską tankietką TK-S która była jednym z podstawowych pojazdów w wojnie obronnej 1939r.

za głoswielkopolski.pl
Jako producent gry czołgowej mamy w sobie ten sam żar, tylko że cyfrowy - twierdzi Konrad Rawiński, przedstawiciel Wargaming.net.

Producent bijącej popularnością rekordy Guinnessa darmowej gry czołgowej "World of Tanks" chce sponsorować Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Tyle, że ta unikalna w skali europejskiej placówka nie ma osobowości prawnej, co ogranicza zarówno korzystanie ze sponsoringu jak i rozwój działalności na większą skalę.
Wargaming.net na całym świecie angażuje się w przedsięwzięcia związane z historią wojskowości.

EDIT:
World of Tanks ponownie wpisało się do księgi rekordów Guinnessa! 21 stycznia 2013 roku zarejestrowaliśmy nowy rekord w kategorii „największej ilości graczy zalogowanych na jednym serwerze gry MMO”. Nowy rekord został osiągnięty na serwerze RU2 (w Rosji) i wynosi 190.541 graczy.
Poprzedni rekord w tej kategorii został również ustanowiony przez World of Tanks 23 stycznia 2011 roku i wynosił 91.311 graczy – mniej niż połowa obecnego rekordu!
Marzec 2013 roku przyniósł również inny rekord – najwięcej ludzi zalogowanych na rosyjskich serwerach World of Tanks – ponad 800.000 graczy zalogowanych jednocześnie!

Do tej pory remonty i rekonstrukcje pojazdów pancernych były wspierane przez różne instytucje. Ostatnio do ożywienia T-70 w trakcie remontu muzeum otrzymało akumulatory ze Stowarzyszenia Miłośników Militariów – WEST z Wolsztyna, czyli załoga świetnie znanej w całej Polsce Sd.Kfa 222 ‘Gretchen’

IS-2 - czyli radziecka odpowiedź na "Tygrysa" otrzymała nową radjostację, Radiostacja 10RT – oryginalna, kompletna i w pełni sprawna jest darem uczestników zlotu "Poligon Zimowy 2013" i Stowarzyszenia Miłośników Militarnej Historii Bornego Sulinowa.
Jako podziękowanie osobom i stowarzyszeniom które wspierają muzeum na zdjęciach z remontów umieszczane są loga. Poniższe zdjęcie pochodzi ze strony Muzeum

A czy Wy byście wsparli taką placówkę muzealną ?
 

gry hobby

Komentarze

0 nowych
Mifczu   12 #1 13.03.2013 09:43

50mln to oni mają co najwyżej zarejestrowanych kont ale na pewno nie graczy ;-) Ciekaw jestem jaka faktycznie to kwota będzie.

Viperoo   8 #2 13.03.2013 10:36

"Producent bijącej popularnością rekordy Guinnessa darmowej gry czołgowej "World of Tanks" chce sponsorować Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu." Jaki rekord został pobity ?

  #3 13.03.2013 11:09

@Viperoo 3 minuty szukania w Google i cytat z Wikipedii:
"Gra wpisana jest w księdze rekordów Guinessa jako rekordzista w kategorii „największej liczby graczy zalogowanych jednocześnie na jednym serwerze gry MMO” (21 stycznia 2013 na jednym z serwerów rosyjskich zalogowanych było 190 541 graczy)."

Nie wiem co ma WoT, ale ciągnie mnie do niej cały czas. Nigdy nie kupowałem konta gold, nigdy nie wydałem ani złotówki na tą grę, a gra się w nią genialnie :) Podejrzewam, że duży udział w tym zjawisku ma to, że rundy trwają po max. 15min - więc jest to idealna gra na przerwy w pracy :)

Co do Muzeum - to trzymam kciuki, widziałem relację ze zlotu. Wargaming robi fajną robotę w odbudowywaniu historii maszyn wojennych. Nie raz sprawdzałem w internecie skąd się wziął dany medal, dana nazwa czołgu :) Fajna sprawa.

RoninPn   14 #4 13.03.2013 11:11

Przepraszam to są dane ze strony producenta gry (zapomniałem dopisać do bloga):


World of Tanks ponownie wpisało się do księgi rekordów Guinnessa! 21 stycznia 2013 roku zarejestrowaliśmy nowy rekord w kategorii „największej ilości graczy zalogowanych na jednym serwerze gry MMO”. Nowy rekord został osiągnięty na serwerze RU2 (w Rosji) i wynosi 190.541 graczy.

Poprzedni rekord w tej kategorii został również ustanowiony przez World of Tanks 23 stycznia 2011 roku i wynosił 91.311 graczy – mniej niż połowa obecnego rekordu!

Marzec 2013 roku przyniósł również inny rekord – najwięcej ludzi zalogowanych na rosyjskich serwerach World of Tanks – ponad 800.000 graczy zalogowanych jednocześnie!

Autor edytował komentarz.
Wolfgar   7 #5 13.03.2013 12:49

Niezmiernie mnie cieszy że użyłeś w swoim wpisie sformułowania "wojna obronna". Niestety nie wielu ludzi to robi i ciągle słyszymy o kampanii wrześniowej. Po za tym dziwie się, że aż tak długo trwa przekształcanie muzeum w "niezależny byt".

Axles   18 #6 13.03.2013 13:23

I naszła mnie chęć odwiedzenia tego muzeum, zwłaszcza że w WoT gra mi się bardzo fajnie.
Może by tak utworzyć jakiś klan DP jest nas dość sporo co grają w WoT z tego co się czyta.
Jakie macie nicki w grze jeśli inne niż z DP?

djDziadek   17 #7 13.03.2013 14:24

Nie gram w tą grę, nie jestem zwolennikiem ani wielbicielem maszyn jeżdżących (zawsze kochałem latające) ale kibicuję temu przedsięwzięciu z całego serca aby młodzi ludzie wiedzieli trochę więcej o historii i potrafili z niej wyciągać odpowiednie wnioski.

Axles   18 #8 13.03.2013 14:47

Czyli np. powąchać jak pachnie 152mm działo rosyjskiego niszczyciela czołgów i być grzecznym :P ?

  #9 13.03.2013 15:13

@Axles nick taki sam jak na dp :)

Ave5   8 #10 13.03.2013 16:16

T 34 :3

RoninPn   14 #11 13.03.2013 21:10

Ostatnio słyszałem że ma powstać grupa która podejmie się zbudowania pojazdu pancernego który zdobyto w Powstaniu Wielkopolskim. Erhardt M 1917 który został imiennikiem jednego z dowódców Powstania, "Pułkownik Kazimierz Grudzielski" - ten sam pojazd później brał udział w III Powstaniu Śląskim 1921 roku otrzymał nazwę "Górny Śląsk- Alzacja". Jako że była to zabudowana ciężarówka (podwozie Ehrhardt E-V/4) lekkimi płytami metalowymi po roku 1928 został złomowany.

bart_   5 #12 18.03.2013 14:23

Gra jest bardzo wciągająca, niestety granie na wyższych tierach bez konta premium nie jest takie przyjemne ze względu na ceny amunicji ;-). Gowain daj znać któregoś wieczora to zagramy w plutonie.