Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Grafika Rastrowa - wycinanie części obrazka - wymiana tła na białe cz.1

Ostatnio bardzo często na Forum pojawiają się wpisy z których wynika że problemem dla użytkowników portalu "dobreprogramy.pl" jest wycięcie z fotografii jakiegoś obiektu i zamiana tła lub koloru tła na inne. Pomimo iż wiele razy było to tłumaczone i nawet były napisane "tuturiale" jak to się robi. Dla tego postanowiłem dopisać do blogu opis czynności wykonywanych w Photo Shopie / każdy wie że można uzbroić się w 30 dniową wersję demonstracyjną / podobne czynności można wykonać w Gimpie.

Jeśli wziąć pod uwagę 30 dniową wersję testową PhotoShop'a ....
W Photo Shopie wygląda to następująco, otwieramy plik i szukamy narzędzia "Szybkie zaznaczanie" lub wciskamy "W"

Zaznaczamy tło dookoła obiektu którego się chcemy pozbyć; właśnie tym narzędziem (co zostało zaznaczone ukazuje nam przerywana linia).
Ponieważ narzędzia do zaznaczania automatycznego maja pewną "bezwładność" i nie potrafią uchwycić różnic między nie kontrastowymi elementami, czasem zaznaczą więcej niż chcemy. Wyszukujemy "lasso" wciskając "L"
Przy wciśniętym "alt" odznaczamy elementy które powinny należeć do obiektu nas interesującego.

Grafika Rastrowa - wycinanie części obrazka - wymiana tła na białe cz.... 

Komentarze

0 nowych
IuEnLaMondo   3 #1 12.04.2011 17:07

Mi osobiście pod GIMP'em najlepiej się usuwa tło za pomocą nożyczek ("Inteligentne Nożyce"). Najlepiej to w ogóle zrobić zdjęcie na zielonym tle (green box) i wtedy tylko Kolory>Zmień kolor w alfe, wybieramy zielony (najpodobniejszy do naszej zieleni) i już mamy obraz bez tła.

  #2 10.07.2011 20:04

Witam, mimo tych wskazowek nie udaje mi sie oderwac zaznaczonej czesci obrazu od tla , by wkomponowac pozniej w inne .Zawsze pozostaje kolor tla np.bialy ,a nie tlo przezroczyste.
Mam zainstalowany program Gimp2 . Tam nie widze odpowiednika funkci "wtapianie-select>Feather),by ustalic wartosc wtapiania w pikselach . Moze jest inny sposob , bede wdzieczna za rade.
Pozdrawiam serdecznie.

pawilonyefekt.pl   1 #3 18.02.2015 13:49

Mam pytanko. Czy ktoś mógłby mi polecić dobry program do tworzenia wizualizacji obiektów modułowych 3D. Coś podobnego jak na http://www.pawilonyefekt.pl