Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Grafika Rastrowa - wycinanie części obrazka - wymiana tła na białe cz.2

Powrót do Grafika Rastrowa - wycinanie części obrazka - wymiana tła na białe cz....(Oczywiście można było by czasochłonne zabawić się i zaznaczać sam obiekt przy pomocy "lassa" ale zapewne zależy nam na czasie a nie na jakości.)
Wybieramy tło jako biały kolor (w ustawieniach domyślnych PH jest czarny kolor jako tło a biały jako pierwszy plan wiec wystarczy zamienić je miejscami naciskając "X")

Zapisujemy plik i mamy to czego potrzebowaliśmy spodnie na białym tle.
Jeśli przed wciśnięciem "x" zamienimy obszar zaznaczania "Ctrl" + "Shift" + "i" możemy wciskając kombinację klawiszy "Ctrl" + "c" oraz "Ctrl" + "v" skopiować zaznaczony obiekt na nową warstwę i pod nią włożyć inne tło. Potem wciskamy

prościej już chyba nie można :)
No chyba że zrobić fotkę na stole bezcieniowym lub białym prześcieradle.

Inny sposób - szybkim zaznaczaniem "W" - bez użycia lassa. Zmieniamy tylko wielkość pędzla w krytycznych miejscach zaznaczając spodnie a nie tło. Naciskamy "Ctrl" + "Shift" + "i" - zamieniamy wybrany element na tło którego się chcemy pozbyć, wybieramy tło jako biały kolor naciskamy "Ctrl" + "x" i mamy białe tło.
"Ctrl" + "Shift" +"e" i mamy scalone warstwy gotowe do zapisania do potrzebnego nam pliku.

Kolejny sposób działa tylko przy wysoko kontrastowych elementach grafiki:
Z opcji wybieramy "calculations" i tworzymy "kanał alfa".
Następnie za pomocą "kanału dopasowania - levels" to co ma być wyodrębnione powinno być czarne a cala reszta biała - można wspomagać się pędzlem.
W "background" wczytujemy selekcje z "kanałem alfa" i kopiujemy do nowej warstwy.

Jeśli chodzi o Gimp to można użyć piórka - sposób bardzo czasochłonny ale najlepsze efekty można w nim osiągnąć.GimpPhotoShop

 

Komentarze

0 nowych
Macenty   3 #1 12.04.2011 17:43

Wybaczcie (i wybacz autorze), ale zarówno ten artykuł jak i jego pierwsza część to totalna porażka. Pomijam kwestie, że to co opisujesz jest opisane na milion sposobów we wszelkich zakątkach Internetu. Dowolny język, dowolny program. Nawet w tłumaczą jak to w MS Paint zrobić... Najgorsze jest to, że ten tekst to wręcz propagowanie piractwa. Pokazywanie epicko niezaawansowanych rzeczy w Photoshopie, tłumaczenie jak skończonym laikom ("prościej już chyba nie można") rzeczy, które każdy bardzo początkujący grafik potrafi zrobić z zawiązanymi oczami to wg. mnie totalnie nieudany pomysł. Dobrze, że ten portal czytają zorientowani ludzie bo jak ktoś z luźnym podejściem do licencji kiedyś znajdzie go przypadkiem na googlach to już go nie przekonasz, że zmianę koloru jednego piksela można DOBRZE zrobić nie tylko w Photoshopie.

Niedługo ktoś napisze arta:
"Nauka uruchamiania komputera" i pokarze jak to zrobić na bazie serwerowni na 40 szaf.

RoninPn   14 #2 12.04.2011 18:08

@Macent - czytaj ze zrozumieniem od samego początku, wpis do bloga napisałem bo ludzie wpisują na forum że mają z tym problem, nawet nie chcą używać wyszukiwarki wbudowanej w portal "dobreprogramy.pl" co gorsze nie chce im się zajrzeć do wujka "googla" - wskaż mi gdzie propaguję piractwo, zaraz poprawię tekst na zgodny z regulaminem dobrychprogramów.pl.

możesz rozwinąć wątek "epicko niezaawansowanych rzeczy w Photoshopie" na PW ?

Macenty   3 #3 12.04.2011 18:25

@RoninPn:
Nie bierz tego propagowania piractwa zbyt dosłownie bo nie o to chodzi. Chodzi mi o zwykły przerost formy nad treścią.

A jeśli chodzi o ludzi... Jeśli postanowiłeś - wg. mnie - zmarnować czas na pisanie arta bo ludziom się ogólnie rzecz biorąc "nie chce" i nawet google ich gryzą (za co zwykle na forach zostaliby zjechani z góry na dół za lenistwo) to Twoja sprawa, ale z drugiej strony wchodząc tutaj chętnie przeczytałbym o jakiś ciekawych, rzadko poruszanych technikach, kreatywnym użyciu zaawansowanych narzędzi - taka tekst pewnie nie sprawiłby Ci problemu i zwyczajnie żałuje, że zdecydowałeś się wycelować w podstawy dla "trudnych Internautów", ale to już jest moje prawo. Każdy ma jakieś.

A wątek, który miałbym rozwijać na PW... nie mam w tym miejscu nic do dodania. Poruszana tematyka w mojej opinii należy do absolutnych podstaw (nie jestem ani grafikiem, ani grafikiem amatorem) i - choć powinno - jakimś cudem nie dziwi mnie, że są ludzie, którzy sobie z tym nie radzą. Czy lepszym pomysłem jednak nie byłoby nakierowanie ich na trop zamiast poświęcać cały wpis na blogu?

  #4 12.04.2011 22:35

Kompletnie nie rozumiem ataku ze strony użytkownika Macenty. Dla każdego pojęcie "absolutnej podstawy" jak byłeś łaskaw przytoczyć w swoim komentarzu, może oznaczać co innego. Jestem pewien, że znajdzie się parę "absolutnych podstaw", których Ty, bądź inny użytkownik by z początku nie ogarnął, i odwrotnie tyczy się to mnie. Regulamin bloga dobreprogramy, chyba nie zabrania opisywania podstawowych czynności, więc jeśli nie interesuje Cię artykuł to go nie czytaj. Co do zarzutu piractwa to chyba miałeś na myśli fakt, że jeśli ktoś kupuje Photoshopa za te parę kafli to zapewne wszystko ogarnia, i w sumie masz rację, tylko zauważ, że ów program można także zakupić za znacznie mniejsze pieniądze będąc uczniem, tudzież studentem i bawiąc się nim zupełnie nieprofesjonalnie.

Pozdrawiam

Mikra   4 #5 18.04.2011 10:44

Do obróbki zdjęć używam darmowego (do użytku niekomercyjnego) programu PhotoFiltre, nie trzeba PhotoShopa.;)

  #6 28.10.2012 17:09

Pochwała dla RoninPn ponieważ właśnie tego szukałam, a tu jest bardzo jasno pokazane jak to zrobić. A Macenty jest egoistą, dla NIEGO jest to łatwe ale dla innych to może być pierwszy kontakt. Więc trzeba myśleć o innych bo po takim komentarzu nikt więcej nie napisze żadnej instrukcji bo będzie obawiał się właśnie takich komentarzy. Bardzo proszę komentujących o trochę wyrozumiałości dla wszelkiego rodzaju laików którzy czytają nawet te najbardziej oczywiste rozwiązania.