Klawiatura „mechaniczna" Force K85 od Gigabyte

Klawiatura Force K85 RGB z mechanicznymi przyciskami

Nie każdy ją lubi, większość użytkowników poleca przynajmniej dla graczy.

Wcześniej pisałem że wpadła mi w ręce taka klawiaturka, dzięki promocji w komputroniku. Niestety nie miałem czasu na opisanie, więc dziś nadrabiam.

Jest to wersja nisko budżetowa, kosztem zastosowania przełączników Kalih (do wyboru blue lub red). Została w produkowana w standardzie ANSI (ANSI-INCITS 154-1988) z układem klawiszy QWERTY (programisty pl)

Przełączniki Kailh firmy Kaihua zyskują ostatnio znacznie na popularności.

Ich pierwowzory, "Cherry MX" z uwagi na duży popyt maja dość wysoką cenę. Jeśli chodzi o nie zawodność "Kailh" oraz funkcjonalność, można powiedzieć że nie ustępują pola "Cherry MX" ( oczywiście chodzi o wirtualne pola bitew :) ).

Charakterystyka switchy:

linearne / 45 cN (30-60 cN całkowicie), skok klawisza około 2 mm. (mi osobiście się wydaje że podany przez producenta skok 2mm, to jest przy pełnym wciśnięciu przycisku, ale jeśli chodzi o aktywację skok jest nieco mniejszy jak dla mnie około 1mm)

Wytrzymałość to 70 ml kliknięć, co powinno wystarczyć przez dłuższy okres użytkowania.

Budowa Klawiatury:

Klawiatura przy użyciu nóżek jest dla mnie za wysoka, ja wolę używać ze złożonymi nóżkami.

Wymiary: 437 mm (szerokość) x 132 mm (długość) x 43 / 50 mm (wysokość).

Waga troszkę duża (1100g),  głównie związana jest z zastosowaniem metalowej płyty do mocowania podstawek klawiszy i zestawu RGB. Dzięki czemu klawiatura jest sztywna, leży stabilnie i się nie przesuwa po biurku. Kabel ma długość 1,8m i jest na stałe przymocowany do klawiatury.

Podświetlenie jest w pełni kontrolowane przez oprogramowanie "GIGABYTE FORCE Configurator" i daje możliwość wybrania kolorystyki z 16.8M Full Spectrum RGB. Dla osób lubiących by wszystko w komputerze świeciło się w jednym (jedynie słusznym kolorze). Wybór klawiatury Force K85 RGB, to dobry sposób na uzupełnienie urządzeń zewnętrznych, przy ujednolicaniu kolorystyki zestawu komputerowego.

Funkcje dodatkowe:

Dzięki pełnemu anti-ghostingowi, zastosowanemu w klawiaturze , każdy ruch gracza zostanie zarejestrowany automatycznie, przy naciśnięciu klawisza. Niezależnie od tego, ile klawiszy użyjemy w tym samym czasie. Pod lewym przyciskiem "ENTER" mamy nie standardowy "WinLk" - blokujący działanie przycisku "Windows". Kolejnym dodatkowym przyciskiem jest "Fn" - ułatwiający używanie klawiszy multimedialnych oraz sterowanie podświetleniem RGB. Przy użyciu kombinacji klawiszy:

  • "Fn" + "Insert" - możemy bez zaśmiecania komputera dodatkowym oprogramowaniem wybrania 1 z 8 kolorów podstawowych.<br>
  • "Fn" + "Delete" - włącza i wyłącza oświetlenie klawiatury.<br>
  • "FN" + "Home" / "End" -przyśpiesza lub opóźnia efekty migania oświetlenia.
  • "Fn" + " PgUp" / "PgDn" kontroluje natężenie oświetlenia w 6 stopniach.
  • Fn" + "ScLk" - wybiera specjalne 3 tryby podświetlenia.

  • W sumie to brakuje mi trybu typowo gemingowego, czyli podświetlenia"WASD".

Kilka słów od użytkownika:

Klawiatura Gigabyte Force K85 RGB jest przeze mnie testowana od 6 miesięcy. Mam w sumie problem podczas pracy graficznej, używam zwykłej membranowej klawiatury (jaką dostarczył mi pracodawca). W zaciszu domowym używam właśnie Force K85 RGB głównie do gier. Przy pisaniu lub obróbce grafiki łatwiej mi się posługiwać niższą klawiaturą membranową. Ale jeśli chodzi o niezawodność podczas rozgrywek wirtualnych to wolę mechaniczna. Nie znalazłem na to złotego środka - po prostu mechaniczne klawiatury są dla mnie za wysokie do pracy. Nadgarstki mi się meczą. Gram bezproblemowo w Battlefild'a 4, Bad Company 2, Battlefront'a, Rainbow Six Seige, Word of Warships. Nawet ostatnio dla odmiany przeszedłem South Park-"Kijek prawdy" i jak do tej pory nie miałem problemów z działaniem klawiatury od Gigabyta. Pasuje kolorystycznie do podświetlenia blaszaka. Podczas gry klawiatura się nie przemieszcza po biurku, co miało miejsce przy lżejszych membranowych klawiaturach. I najważniejsze wszystkie klawisze działają bez problemu i się nie blokują jeśli coś wpadnie pomiędzy klawisze. Wystarczy podnieść klawiaturę i dmuchnąć powietrzem by "paproch" sam wyleciał, nie trzeba wyjmować klawiszy. K85 pod tym względem jest łatwa w utrzymaniu czystości. Nie zalewałem klawiatury żadnymi płynami typu kawa czy herbata - to nie crach test- więc nie wiem jak się zachowa przy takim potraktowaniu.

   Obecna cena około 280zł