Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Kompakt z wymienną optyką - coś dla fotoamatorów

Przy piwku można pogadać ze spokojem o wszystkim. Czemu by nie o fotografii? Na taki pomysł wpadli marketingowcy z Fuji Film Polska "Warzone z pasją" to cykl spotkań który się odbył w poprzednim roku. Zapewne techno-bełkot o nowościach mógł by nie być do strawienia, gdyby nie możliwość spotkania się z fotografem który osobiście testował zaprezentowane aparaty fotograficzne. Tomasz Lazar - laureat nagrody "World Press Photo 2012" jako jeden z pierwszych miał okazję testować aparat X-E1 w piwiarniach w czeskiej Pradze. Na spotkaniu podzielił się swoimi odczuciami towarzyszącymi wykonywaniu fotografii przy użyciu sprzętu Fuji. Niektórzy z obecnych twierdzili że "Prezentacja Tomasza Lazara była zbyt krótka, zabrakło mi jeszcze z 10-15 slajdów z autorskimi zdjęciami"
Kolejna prezentacja była typowo marketingowa - czyli nowe aparaty i akcesoria w tym także obiektywy.

Nie jest nowością fakt iż producenci sprzętu fotograficznego próbują stworzyć takie aparaty które by zadowoliły każdego użytkownika. Technologie idą do przodu, co chwile słyszymy o wspaniałych nowościach mających wspomagać fotografów tak aby kolorystyka ich zdjęć oraz trafność w ustawieniu ostrości były takie jakie sobie życzy tego autor zdjęć. No bo wszyscy robimy zdjęcia, setki ujęć, ale tylko nie które z nich mają w sobie to magiczne coś i wtedy zaczynamy mówić nie o zdjęciu lecz fotografii. Obecnie amatorzy fotografii szukają małych aparatów dających to samo co lustrzanki, czyli kompakty z wymienną optyką i właśnie takie ze segmentu "X" przedstawiono na spotkaniu. Słabe oświetlenie w pubie dawało możliwość sprawdzenia jak te małe aparaciki dają sobie radę w trudnych warunkach. Dodatkiem była możliwość przetestowania w warunkach "pół studyjnych" współpracując z modelkami i oświetleniem sztucznym.

Troszkę tchno-bełkotu żeby było wiadomo co nowego:

W aparatach E-X1 użyto matrycę o nazwei Sensor X-Trans CMOS niezwykle wydajny 16 megapikselowy - formatu APS-C - model ten w pełni wykorzystuje rozdzielczość i potencjał obrazowania obiektywu Fujinon zapewniając wysoką rozdzielczość obrazu na całej powierzchni kadru. Wyróżniając się oryginalnie opracowanym układem filtra kolorów z losowym układem pikseli sensor X-Trans CMOS eliminuje potrzebę stosowania optycznego filtra dolnoprzepustowego, jaki stosowany jest w konwencjonalnych systemach, aby zapobiec efektowi moryé, co jednakże odbywa się kosztem rozdzielczości. Innowacyjny układ sprawia, że sensor X-Trans CMOS korzysta z nieprzefiltrowanego światła przechodzącego przez obiektyw zapewniając tym samym bezprecedensową rozdzielczość. Unikalny losowy układ filtra barw podstawowych jest także niezwykle efektywny przy separacji szumów podczas fotografowania z wysoką czułością. Inną zaletą dużego sensora APS-C jest możliwość uzyskiwania pięknego efektu “bokeh” - estetycznego miękkiego tła powstającego przy fotografowaniu z małą głębią ostrości.
Jak wygląda to w Praktyce ?
Wymienna optyka, czyli to co tygrysy lubią najbardziej :)
do wyboru mamy dedykowane do aparatów z serii "X" :
 • FUJINON LENS XF18mmF2 R
 • FUJINON LENS XF35mmF1.4 R
 • FUJINON LENS XF60mmF2.4 R Macro
 • FUJINON LENS XF18-55mmF2.8-4 R LM OIS
 • FUJINON LENS XF14mmF2.8 R
Wbudowana lampa jest bardzo mała ale możemy dokupić coś takiego:

Wizjer OLED, jasny dający ładny podgląd na pełny kadr, 2,36 milionów punktów daje bardzo ostry obraz - prawie rzeczywisty. Dodatkowym atutem jest możliwość ustawienia korekty dla osób mających problemy ze wzrokiem - w zakresie -4m-1 - +2m-1 (dtp). Wysoki współczynnik kontrastu wynoszący 1:5000* zapewniają wiarygodne odzwierciedlenie ustawień ekspozycji, balansu bieli i trybów symulacji pozwalając na kontrolę wprowadzanych zmian w czasie rzeczywistym.

Czujnik zbliżeniowy przy wizjerze przełącza nam przy oddaleniu oka od wizjera podgląd zdjęcia na 2.8-calowy monitor LCD o rozdzielczości 460,000-punktów zapewnia wysoki kontrast, dużą jasność oraz wygodny, szeroki kąt dobrego widzenia obrazu. Wyświetlanie całego zdjęcia o proporcjach 3:2 pozostawiając jeszcze miejsce na przedstawienie informacji o fotografowaniu poza obrębem samego zdjęcia.
Możemy również przełączyć monitor na tryb w którym będzie on wyświetlał parametry ustawień manualnych aparatu.
Układ przycisków i pokręteł ma przybliżyć koncepcję wyglądu aparatu zbliżonego do starych analogowych aparatów.
można obejrzeć filmik prezentujący aparat:Film X-1E

Już za tydzień rusza druga edycja warsztatów fotograficznych Fuji...Spotkania będą odbywać się w godzinach wieczornych w piwiarniach Warki na terenie całego kraju:

 • 21 stycznia, g. 18-21 - Piwiarnia Warki Lublin, ul. Staszica 1 (zgłoszenia prosimy nadsyłać do 17 stycznia)
 • 28 stycznia, g. 18-21 - Piwiarnia Warki Łódź, Piotrkowska 40 (zgłoszenia prosimy nadsyłać do 24 stycznia)
 • 4 lutego, g. 18-21 - Piwiarnia Warki Chorzów, ul. Powstańców 1/1 (zgłoszenia prosimy nadsyłać do 31 stycznia)
 • 11 lutego, g. 18-21 - Piwiarnia Warki Gdynia, ul. Abrahama 64 (zgłoszenia prosimy nadsyłać do 7 lutego)
 • 18 lutego, g. 18-21 - Piwiarnia Warki Bydgoszcz, ul. Wełniany Rynek 10 (zgłoszenia prosimy nadsyłać do 14 lutego)
 • 25 lutego, g. 18-21 - Piwiarnia Warki Słupsk, ul. Anny Łajming 3 (zgłoszenia prosimy nadsyłać do 21 lutego)
Podczas warsztatów Tomasz Lazar opowie o swoich doświadczeniach z aparatem Fujifilm X-E1, którym robił zdjęcia w piwiarniach i pubach w czeskiej Pradze. Będzie to inspiracja dla uczestników spotkania – w drugiej jego części odbędą się testy aparatów Fujifilm serii X z udziałem modelek. 

sprzęt hobby inne

Komentarze

0 nowych
  #1 17.01.2013 11:09

Zapowiada się fajnie... do momentu spojrzenia na ceny :)
Te raczej nie sugerują, że jest to coś pomiędzy kompaktem a lustrzanką.

RoninPn   14 #2 17.01.2013 11:14

Znajomi którzy mają swój sprzęt na wyczerpaniu zastanawiają się nad takimi rozwiązaniami, ekipa rekonstrukcyjna chce osadzić taki sprzęt w drewnianej skrzyneczce i dołożyć mieszek tak aby zbliżyć wygląd do aparatów z lat 1900-1930. Muszę jeszcze dołożyć fotki z testów. Najważniejsze jest to że każdy może się przejść na takie spotkanie z własną kartą SD i przetestować ten sprzęt i to przy piwku:)

FaUst   13 #3 17.01.2013 11:23

RoninPn
Poznania nie ma na liście? Czy już piwiarnię Warki zlikwidowali?

RoninPn   14 #4 17.01.2013 11:27

Poznań był w pierwszej turze przyszło ponad 100 osób.

Banan   10 #5 17.01.2013 11:39

Kurde czego Warki. To sobie w Leżajsku nie pójdę =|, a z resztą, pewnie od 18 w górę.

Autor edytował komentarz.
RoninPn   14 #6 17.01.2013 11:46

Nie jestem koneserem piwa, zdaje się że "W...a" jest współorganizatorem imprezy. Z reguły światło w Pubie jest bardzo słabe a o takie światło chodziło, do testowania aparatów.

  #7 17.01.2013 12:32

Cyt.: "Innowacyjny układ sprawia, że sensor X-Trans CMOS korzysta z nieprzefiltrowanego światła przechodzącego przez obiektyw zapewniając tym samym bezprecedensową rozdzielczość. Unikalny losowy układ filtra barw podstawowych jest także niezwykle efektywny..."

Wybacz, ale składnia nie sugeruje impresji własnej, tylko marketingowy bełkot... Wypadałoby chyba podkreślić co Waszmościnym przemyśleniem, a co - cytatem. W dodatku - przynajmniej po załączonym obrazku wycinka nowej matrycy sądząc - ów "losowy układ filtra barw podstawowych" na szczególnie losowy nie wygląda.

Ukłon,

  #8 17.01.2013 12:54

@Ghurka (niezalogowany):
Tutaj daję +1, a niestety Google potwierdza Twój zarzut.

wojtekadams   19 #9 17.01.2013 13:55

Aparat mnie zainteresował - właśnie przygotowuję się do wymiany swojego starego kompakta, ale cena mnie zabiła 900$ za co, chyba za oldschoolowy design ....

Fafrocel   9 #10 17.01.2013 14:18

Jako fotoamator nie wyobrażam sobie kadrowania bez wizjera, gapienie się na tylny ekranik to nieporozumienie tak więc to zdecydowanie nie jest aparat dla mnie.

adpawl   7 #11 17.01.2013 14:48

Jeżeli to ma być zapowiedź warsztatów, to pozbył bym się tego techno-BEŁKOTU.
Wpis niestety sporo traci na tej papce marketingowej.
A jeżeli potrzeba faktów o samym aparacie, to są dostępne np. tutaj http://bit.ly/USBKv5

Krogulec REDAKCJA  22 #12 19.01.2013 00:01

@Fafrocel: Wizjer jest ale elektroniczny, a nie optyczny. Nie skreślałbym jednak z miejsca takiego rozwiązania gdyż jak pokazało Sony w swoich NEXach i Alfach z serii SLT, nie jest takie złe i ma swoje plusy (np. od razu widać czy jest dobrze ustawiona ekspozycja itd.) - ale niewątpliwie wymaga mentalnego przełamania i przyzwyczajenia. Choć faktycznie z tego co można poczytać w sieci, akurat w Fujifilm X-E1 wizjer nie jest idealny.


@RoninPn: Osobiście ze stajni Fujifilm wolałbym już chyba jednak znacznie tańszy X100 z fantastycznym hybrydowym wizjerem i takim samym oldschoolowym wyglądem, choć bez wymiennych obiektywów (o X-Pro1 nie wspominam bo cena zabija). Niemniej jednak to bardzo dobry krok - takiego właśnie modelu brakowało im w ofercie.

A pomijając Fujifilm to chyba jednak najsensowniejszym obecnie rozwiązaniem jest Sony NEX-6 z najnowszą matrycą APS-C 16 Mpix z wbudowaną detekcją fazy + wizjer elektroniczny. Przy niższej cenie nawet po dołożeniu stałki 50/1.8 jeszcze by w kieszeni zostało 500 zł. Albo NEX-7 z kitem + 50/1.8.

BTW, popraw część techniczną bo faktycznie bełkot straszny ;) Przydałaby się też fotka tylnej ścianki bo nigdzie nie widać, że toto ma wizjer, poza tym (jak już się czepiam) to zdjęcia kabury prezentują X100.