Mała kamera HC-V160 od Panasonic'a

Na początku był technobełkot ...

Warszawa, 5 stycznia 2015 r. ? Panasonic wprowadził dziś na europejski rynek trzy kolejne modele kamer cyfrowych Full HD: HC-W570, HC-V270 i HC-V160. Wszystkie kamery oferują zoom o wartości typowej dla urządzeń z najwyższej półki, a dodatkowa funkcja stabilizacji obrazu sprawia, że nawet początkujący amator wideofilmowania nakręci za ich pomocą atrakcyjny i profesjonalny materiał. Każdą kamerę wyposażono w szereg łatwych w obsłudze funkcji, jeszcze bardziej uprzyjemniających filmowanie rodziny i znajomych oraz umożliwiających dodawanie kreatywnych efektów.

Dziś nadal można kupić te kamerki za model HC-V160 zapłacimy 700zł.

W czasach gdy można nagrywać filmy i robić zdjęcia przy pomocy zwykłego telefonu może się taki zakup wydawać nie potrzebny. Jednak od dłuższego czasu ja i kumple z rekonstrukcji szukaliśmy czegoś małego co by nagrywało filmy z rozdzielczością 1080 i miało odpowiedni zoom. Coś co by nie traciło ostrości gdy osoby lub pojazdy będą się przemieszczały w kadrze i miało też możliwość śledzenia wybranych postaci na polu inscenizacji historycznych.

Testowaliśmy już kilka kamerek sportowych


i doszliśmy do wniosku że to nie to czego potrzebujemy. Nawet będąc na polu inscenizacji takie kamerki z powodu użytych obiektywów typu rybie oko, zniekształcały scenę zbyt makabrycznie. Co widać na poniższym filmie dopiero przy szturmie 2:06" widać biegnących ludzi około 5m przed obiektywem :


Największym minusem był fakt że akumulatorek starczał na około 20 do 60 minut ciągłego nagrywania (w zależności o temperatury otoczenia) Sportowa kamerka czasem potrafiła sama się wyłączyć w najmniej oczekiwanym momencie.

Kręciliśmy też materiały przy pomocy cyfrowych lustrzanek,


te z kolei nie miały możliwości ostrzenia obrazu na poruszających się pojazdach. Przy zmianie ogniskowej traciły ostrość, czasem nawet potrafiły nagrać materiał z ostrością którą nie wskazywały czujniki na "podświetlanych polach ostrości". Poniżej materiał z Canon EOS D1100 z obiektywem18-55mm (jeden z lepszych jakościowo filmów)

Unboxing Panasonic HC-V160


Przyszła więc kolej na coś co będzie tanie, dawało możliwość ciągłego zapisu około 1,5h.
Szukając rozwiązania zahaczyliśmy o filmy z inscenizacji które nagrywali widzowie i opublikowali je na youtube. Tam trafiliśmy na znajomego jednego z rekonstruktorów który nakierował Nas na właśnie tego typu kamerki. Mała "ściepa" i mamy kolejną kamerę do testowania.

Panasonic HC-V160

jest dostępna w kolorze czarnym z srebrną końcówką obiektywu i manipulatorem i przyciskam aparatu umieszczonymi w górnej części kamery

Po odchyleniu wyświetlacza (matryca BSI o rozdzielczości 2,2 megapiksela) po lewej stronie kamerki, mamy kilka przycisków czarnych z białymi opisami dodatkowo wyjścia USB, HDMI, A/V oraz dźwignę zwolnienia zamków akumulatorka.

Po lewej stronie wyświetlacza widoczne są przyciski do obsługi menu, a w menu można znaleźć obsługę w języku polskim. :)
Warto zwrócić uwagę że wyświetlacz można ustawić pod kątem odpowiednim do potrzeb i możliwości filmowania, nawet zrobić sobie Selfie patrząc w prost w wyświetlacz.

Kamera ma bardzo sprawnie działający zoom i szybko łapie ostrość zapewne to dzięki dopracowanej optyce i matrycy 1/5.8-type BSI MOS Sensor . Matryca najsłabsza w rodzinie kamer produkowanej w fabrykach dla Panasonic, zaledwie 8,9 MEGA PIXELS

Jednak brakuje tu czegoś z droższych modeli


chodzi o pięcio-osiową optyczną stabilizację obrazu "HYBRID O.I.S.+" która kompensuje drżenie ręki, co jest szczególnie przydatne przy filmowaniu z najwyższą wartością zoomu.
W modelach HC-W570 i HC-V270 Panasonic zastosował funkcję automatycznego wykrywania i korekty przechyłu obrazu (Level Shot). W zależności od warunków zewnętrznych można wybrać jedno z trzech ustawień (funkcja wyłączona, normalna, mocna). Możliwe że osoba która będzie rozważała zakup podobnej kamerki weźmie też pod uwagę że nie zawsze można użyć statywu i dodatkowa stabilizacja obrazu się przyda.

Sam obiektyw ma dość szeroki kąt 32,3 mm

Można użyć optycznego zoom-u x38 i zwiększyć go o cyfrowy (opcja inteligentny zoom) nawet do wartości x77. I to już jest to co było nam potrzebne przy rekonstrukcji historycznej. Obiektyw na czas transportu i przechowywania zabezpieczany jest mechaniczną przysłoną którą uruchamiamy przy pomocy suwaka z lewej strony patrząc od frontu obiektywu. Z tej samej strony kamera ma lekko profilowany kształt z fakturą oraz dodatkowo zamontowano regulowany na rzepach pasek zapobiegający wyślizgnięciu się kamerki z rąk.

Od dołu mamy możliwość przymocowania kamerki do statywu zwraca uwagę metalowy gwint i bolec pozycjonujący. Mamy też schowane pod klapką gniazdo kart SD. W w tylnej części znajduje się gniazdo akumulatorka oraz przycisk start/stop nagrywania filmów.

Na środku umieszczono suwak który wskazuje czy kamera jest w trybie nagrywania filmów czy przeglądania zarejestrowanych materiałów. Z boku mamy czerwoną diodę która ma tylko jeden cel poinformować Nas czy kamera jest włączona. Jeśli mamy podpiętą kamerkę do PC i dioda miga, znaczy się że ładuje akumulatorek.

Atutem kamerki są kompaktowe wymiary : 53x114mm i wysokości 60mm oraz waga "piórkowa" 181g.

Ogólnie cała obsługa kamery jest bardzo intuicyjna, jeśli ktoś ma problemy z posługiwaniem się urządzeniem. Może w menu znaleźć instrukcję obsługi :)

Kamerkę można zainstalować na każdym statywie wyposażonym w standardowy gwint. Jeśli pamiętacie magiczne patyczki z Hot Zlotu i połączycie je z 2 końcówkami od zestawów sportowych kamerek. Będziecie się cieszyć jeszcze bardziej, choć pilot od "magicznego fioletowego patyczka" nie przyda się gdyż kamera nie posiada WiFi.

Do kompletu dostajemy w zestawie kabel A/V oraz USB wraz z ładowarką sieciową.
Jeśli nie ma możliwości podłączenia się do gniazdka, można ładować akumulator kamerki podpinając ją do laptopa... w ten sam sposób można zgrać materiały zarejestrowane z kamerki na PC

Jeszcze nie próbowałem lecz producent wyposażył kamerki z rodziny HC-V w dodatkową funkcję zapisu materiału filmowego.

Funkcja kreatywnej kontroli (Creative Control) we wszystkich trzech modelach pozwala użytkownikowi wykazać się artystycznie. Poszczególne opcje, takie jak efekt miniatury, efekt kamery 8 mm czy efekt filmu niemego, znakomicie urozmaicą nagranie i nadadzą mu niepowtarzalny klimat.

Plusy i Minusy ... znajdziecie je w tekście :)

Na zakończenie coś co powinno być opublikowane przed sylwestrem i częściowo jest zarejestrowane przy pomocy HC-V160 i Canonem.


p.s.
materiał był nagrywany z boku kamerki więc można zwrócić uwagę na jakość dźwięku rejestrowanego przez mikrofon.