Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Modern UI działa na ekranach z niższą rozdzielczością 1024x600px

Windows 8- Fajny temat "rzeka", już myślałem że nie napiszę nic na ten temat z prostej przyczyny, ktoś w M$ wymyślił sobie że Windows 8 będzie działał tylko na monitorach z rozdzielczością 1024 x 768px

Aby przejść do Sklepu Windows oraz pobrać i uruchomić aplikacje, wymagane jest połączenie internetowe oraz ekran o rozdzielczości co najmniej 1024 x 768.
Aby przyciągać aplikacje, wymagany jest ekran o rozdzielczości co najmniej 1366 x 768.

Dało się Windows 8 zainstalować na Aspire One D255E z 10" wyświetlaczem, pomimo rozdzielczości ekranowej 1024x600px. Tylko co dalej ?
Magiczne kafelki się nie chciały uruchamiać wywalając błąd rozdzielczości ekranu.
pomyślałem sobie "czyli pozostaje powrót do starych przyzwyczajeń" - programy innych producentów instalowane w poczciwym Windows 7 działają bez problemu na niższych rozdzielczościach tak samo jest z Windows 8.
Niby wszystko pięknie ? Ale ja chcę używać tego za co zapłaciłem i to bez zaśmiecania kompa zdublowanymi programami.
W sumie to odpuściłem sobie temat bo nie chciało mi się za bardzo szukać rozwiązania problemu - może z lenistwa może z braku czasu. Ostatnio pożyczyłem kumplowi D255E bo potrzebował "coś dla dzieciaka na wyjazd". Oczywiście nie wspomniałem nic o problemach z uruchomianiem aplikacji Modern UI na moim wyświetlaczu. Maleństwo powróciło do mnie z "o dziwo" działającymi kafelkami - pewnie sprawę załatwiła jakaś aktualizacja ?
Okazało się że jest sposób na rozwiązanie a raczej ominięcie tego problemu grzebiąc w rejestrze. Wymuszając zmianę rozdzielczości ekranu na wyższą wymaganą przez Modern UI do uruchomienia zawartego w Windows 8 oprogramowania.

Poniższy "tutek" zadziałał na moim maleństwie ale nie gwarantuję że zadziała na innym sprzęcie a zabawa zmiany rozdzielczości na inną niż przewidział producent sprzętu może spowodować jego uszkodzenia za które nie biorę odpowiedzialności !!!

Wciskamy kombinację klawiszy [logo Windows] + [R] i wpisując w pole Run polecenie "regedit" i potwierdzamy [ENTER]
Jeśli wyskoczy komunikat o dostępie kontrolowanym przez użytkownika potwierdzamy wybierając przycisk [TAK].

Klikamy w górnym pasku EDIT> Znajdź... lub skrótem [CTRL] + [F] i wpisujemy :
display1_downscalingsupported

I przeszukujemy rejestr, gdy znajdziemy frazę klikamy na nią i zmieniamy "Dane wartości" z "0" na "1"
Wciskamy "F3" i za każdym razem jeśli w "Danych Wartości" jest "0" podmieniamy na "1" aż do pojawiania się komunikatu "Wyszukiwanie w rejestrze zakończone".
Możemy zamknąć "Edytor rejestru" i zresetować komputer.
Po restarcie odpalamy pulpit klikamy prawym przyciskiem i wybieramy "Rozdzielczość Ekranu" pojawią się nam nowe dostępne rozdzielczości wyższe niż przewiduje nasz ekran
mamy do wyboru 1024x768px lub 1152x864px wybranie którejkolwiek rozdzielczość z tych wyższych pozwala na zabawę z kafelkami Modern UI.

UWAGA ... Ponieważ rozdzielczość ekranu jest zmieniona wszystkie napisy i ikony wydają się szersze o około 10-15 %. Nie polecam oglądania zdjęć w wyższych rozdzielczościach niż przewidywana przez producenta sprzętu, zdjęcia będą zniekształcone.

 

windows oprogramowanie porady

Komentarze

0 nowych
anakkin   6 #1 05.06.2013 11:13

a jak by tak namieszać w DPI?
może akurat jakaś wartość rozwiąże problem napisów/ikon/zdjęć

Kpc21   10 #2 05.06.2013 11:58

Problem w tym, że to nie rozwiązanie, a obejście problemu. Co z tego, że ustawię sobie rozdzielczość inną niż ma monitor, skoro obraz będzie niewyraźny (przy LCD w systemie ustawia się zawsze rozdzielczość, do której dostosowany jest monitor) i zniekształcony?

Modern UI NIE działa na ekranach z niższą rozdzielczością. To ty dostosowałeś swoją rozdzielczość do niego.

Autor edytował komentarz.
wojtekadams   19 #3 05.06.2013 14:10

Chwila... napisałeś "Modern UI działa na ekranach z niższą rozdzielczością 1024x600px", zaś ustawiasz (wymuszasz) rozdzielczość 1024x768px lub 1152x864px, więc jak to się ma do tematu?

Fizycznie twoja matryca nie pracuje w 1024x600 tylko w tych ustawionych => wyższych (nawet sam o tym piszesz).

Proponuje zmienić temat, na nie wprowadzający w błąd.

Autor edytował komentarz.
  #4 05.06.2013 16:54

Tytuł: "Modern UI działa na 1024x600"
Rozwiązanie: Zmiana rozdzielczości na większą niż 1024x768

Autor wpisu musi mieć dobre poczucie humoru.

Po za tym wprowadzenie takich zmian powoduje znaczną produkcję ciepła w układzie grafiki, zwiększając jej zużycie i skracając żywotność urządzenia. Matryca też może mieć coś do powiedzenia.
Nic tylko stosować tą poradę!

  #5 05.06.2013 18:59

Tytuł jest dobry,. warto dodać tylko słowo "niższą natywną rozdzielczością", wszak jednym wpisem w rejestrze nie zmienimy tej matrycy w IPS 1080p ;)
Poza tym takie rozwiązanie jest dosyć niewygodne w normalnej pracy codziennej. Lepiej poczekać na aktualizację do 8.1, kiedy to będzie można od razu zaczynać pracę z Pulpitu i pominąć ModernUI z kafelkami, a używać go tlyko jako menu start.

sadaj72   5 #6 05.06.2013 20:23

"Fizycznie twoja matryca nie pracuje w 1024x600 tylko w tych ustawionych => wyższych (nawet sam o tym piszesz). "
Fizycznie matryca składa się 1024x600 punktów i tyle ich wyświetla

"Po za tym wprowadzenie takich zmian powoduje znaczną produkcję ciepła w układzie grafiki, zwiększając jej zużycie i skracając żywotność urządzenia. Matryca też może mieć coś do powiedzenia."
Wzrost produkcji ciepła w trybie 2D przy tak niewielkim wzroście rozdzielczości będzie minimalny, znacznie większy ilość ciepła powstaje gdy układ pracuje w trybie 3D i to praktycznie niezależnie od rozdzielczości.

Dlaczego nie stosować tej porady?
Bo pogarsza jakość grafiki poprzez skalowanie w dół, tylko tyle, a dla osób ceniących dobry obraz AŻ tyle.

Dodatkowo nie na każdym sprzęcie taka metoda zadziała, i poprzednią rozdzielczość trzeba będzie przywrócić z poziomu trybu awaryjnego.

  #7 27.08.2015 11:20

" Ale ja chcę używać tego za co zapłaciłem"

Typowy polski komentarz. Pelen roszczen, zlosci i żalu :)
Mysle, ze wiekszosc osob wie co mam na mysli.
Wpis dobry i pomocny, ale rzecz jasna dziecinne zachowanie na początku wpisy byc musialo - jak dziecko hehe "ja to chce. bo chce. zaplacilem to chce i ma wszystko dzialac, mimo ze są konkretne wymagania systemowe to co mnie to obchodzi" :)