Nokia Lumia 630 i Windows Phone 8.1

Troszkę o tym jak to jest zbudowane:

Nokia Lumia 630 w wersji "standardowej" została wyposażona w 4,5" ekran Corning® Gorilla® Glass 3, o rozdzielczości (FWVGA) 854 x 480 co daje zagęszczenie 221 punktów na cal; Paleta kolorów wyświetlacza ma standardowo opis TrueColor czyli potrafi wyświetlić kolory 24-bitowe co daje paletę około16 mln.
Dodatkowo mamy zastosowany profil kolorystyczny Lumia oraz szeroki kąt patrzenia - niestety na ekranie pozostają odciski palców. Warto zwrócić uwagę na technologię dotyku ponieważ producent zdecydował się na to samo rozwiązanie co w droższych modelach z serii Nokii Lumii dzięki czemu ekran możemy obsługiwać nawet zimą bez zdejmowania rękawiczek.
Smartfon ma wbudowane moduły Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0 i GPS oraz Akcelerometr. Do standardowego połączenia z komputerem "po kablu" oraz ładowania mamy wyjście Micro-USB-B u góry znajdziemy też złącze audio 3,5 mm do którego podepniemy słuchawki.

Czyli "szału nie ma" lecz jest też produkowany model Nokia Lumia 630 Dual Sim


która daje możliwość działania na 2 kartach SIM jednocześnie - niestety testowana słuchawka nie posiada tego gadżetu w miejscu gdzie powinien być slot na drugą kartę SIM są zaślepki.
Procesor to czterordzeniowy układ Snapdragon 400 1,2 GHz oraz 512 MB RAM-u i grafikę Adreno 305.
Pamięć wbudowana 8GB wystarcza na sprawne działanie systemu i zainstalowanie kilku aplikacji, jeśli zapotrzebowanie na aplikacje wzrośnie i zacznie robić się ciasno możemy powiększyć pamięć o kartę MicroSD maksymalnie powiększy nam to miejsce o 128GB.
Możemy też zapisywać pliki w chmurze OneDrive gdzie Microsoft zapewni nam dodatkowe darmowe 7GB.

Dla czego warto się zainteresować tym smartfonem?

Ma zainstalowany system Windows Phone 8.1 oczywiście wersja jest kierowana do telefonów Lumia i powstała w połączeniu Nokii i Microsoftu dla tego nosi nazwę Lumia Cyan .

Ponieważ Nokia Lumia 630 jest kontynuacją Nokia Lumia 620 warto zwrócić uwagę na pewne różnice. W modelu 630 mamy już czterordzeniowy procesor. Ekran jest większy od zastosowanego w modelu 620 o 0,7 cala. Ilość pamięci RAM - 512 MB jest identyczna w obu modelach. Zasilanie jednak jest nieco inne, Nokia Lumia 620 wyposażona została w baterię o pojemności 1300 mAh. a bateria zastosowana w 630 ma pojemność 1830 mAh.
Maksymalny czas działania na naładowanej baterii określił producent następująco :

Dla Modelu 620:
13 dni - Maksymalny czas gotowości
14.6 godz. - Maksymalny czas rozmów w sieci 2G
9.9 godz. - Maksymalny czas rozmów w sieci 3G
"Dla Modelu 625:
23 dni - Maksymalny czas gotowości
23.9 godz. - Maksymalny czas rozmów w sieci 2G
15.2 godz. - Maksymalny czas rozmów w sieci 3G
Dla Modelu 630:
25 dni - Maksymalny czas gotowości
16.4 godz. - Maksymalny czas rozmów w sieci 2G
13.1 godz. - Maksymalny czas rozmów w sieci 3G

Oba smartfony posiadają aparaty o rozdzielczości 5MPx w modelu 620 dioda LED wspomagająca wbudowany aparat jest bardzo słaba i ma zasięg około 1 metra, w modelu 630 została usunieta !!! To nie wszystko, unięto też dwustopniowy przycisk zwalniania migawki w modelu 630 - no to już jest przesada !!!
Obudowa była w modelu 620 możliwa do kupienia w jednym z 7 kolorów, w przypadku modelu 630 pozostawiono zaledwie 5 - pozbyto się Cyanu i Magenty.

Za to jest jedna faja rzecz, po zdjęciu tylnej obudowy, możemy wyjąć akumulatorek - zdaje się że tego nie było w poprzednim modelu (625).

Dziwi też jeden fakt brak LTE !!!

otóż między tymi modelami 620 i 630 produkowano także model pośredni z numerem 625. To był jedyny który posiadał moduł do obsługi najnowszego standardu używanego w telefonii komórkowej czyli G4 LTE.

Koszty , koszty i jeszcze raz ... tniemy koszty

Byłem przyzwyczajony do faktu że wraz z zakupem telefonu komórkowego dostaję w zestawie:


  • słuchawki: Vietnamskiej produkcji oznaczone kodem VH-108


  • zasilacz / ładowarkę: Ładowarka nie jest zbudowana jak w poprzednich wersjach gdzie mamy moduł prostownika wpinany w gniazdko sieciowe 230v z wyjściem USB. Oraz osobno wpinany kabelek USB/MikroUSB. Producent zrezygnował i na stałe został wmontowany kabel do zasilacza AC-20.


  • kabel do transmisji PC /USB: Brak !!!


Ktoś się zapyta dlaczego koszty ? Bo podobno u niektórych operatorów w poprzednim modelu (620/625) użytkownicy nie otrzymywali ładowarki tylko sam kabel USB/PC.

Najwidoczniej ze względu na cięcie kosztów, producent zastanawia się gdzie szukać oszczędności i znajduje taką lukę w dodatkowym oporządzeniu smartfona.

Do zestawu z telefonem dołączono 2 instrukcje startowe (jedna producenta, druga operatora) wraz z gwarancją producenta oraz z tyłu obudowy umieszczono naklejkę która informuje w jaki sposób należy otwierać telefon aby go przygotować do działania.


Niestety starsze osoby mają z tym problem a co gorsze potrafią uszkodzić ekran telefonu przy wkładaniu karty SIM - lepiej to niech zrobią w salonie ludzie którzy już to wcześniej robili.

Wracając do systemu i tego co nam oferuje na starcie bez instalowania dodatków, można powiedzieć że osoby które nie posługiwały się wcześniej smartfonem mają wszystko czego potrzeba. Microsoft oferuje swoje aplikacje (w tym Internet Explorer 11 oraz pakiet Office), ale również Nokia dodała kilka fajnych takich jak na przykład związane z nawigacją:
HERE Drive+, HERE Maps.
Jeśli ściągniemy za pośrednictwem Internetu mapę Polski (niecałe 300MB), nie musimy mieć później połączenia aby wybrać i wyświetlić interesującą nas lokalizację czy wytyczyć trasę - możemy to zrobić offline. Aplikacje wskażą jakie punkty usługowe i rekreacyjne znajdują się w okolicy.
Do wbudowanego aparatu 5Mpix otrzymujemy aplikację: Nokia Camera, Nokia Glam Me. Jeśli nie wiemy jak działa dana aplikacja, znajdziemy stosowną instrukcję obsługi - i tu znowu minus - instrukcje są dostępne tylko za pomocą internetu !

Była nawigacja i fotografia teraz pora na muzykę. Otrzymujemy w systemie aplikacje o nazwie Nokia MixRadio oferująca nam klila funkcji w tym: Strumieniowe przesyłanie dźwięku, Odtwarzacz muzyczny, Odtwarzacz multimediów, Wyświetlanie grafiki albumu w Odtwarzaczu muzyki, Odtwarzanie muzyki offline z chmury, Odtwarzanie muzyki z chmury, Podcasty.

Z ciekawostek które oferuje nam Windows Phone 8.1


jest menu szybkiego uruchomiania ukazujące się po zjechaniu palcem od górnej krawędzi w dół, mamy tam możliwość szybkiego uruchomienia Wi-Fi, Bluetooh, aparatu lub ustawienia jednego z 3 poziomów jasności wyświetlacza do tego dochodzi mała ikonka która zaprowadzi nas do ustawień. W tym miejscu pojawiają się komunikaty jeśli telefon chce nas o czymś poinformować, np. dostaliśmy informację na Facebooku od znajomych.

Możemy ustawić zdjęcie jako tapetę ale będzie ona wyświetlana tylko w niektórych kafelkach systemowych na ekranie. Niektóre elementy możemy wyświetlać jako ekran blokady.
Nie wspominałem że "pasek nawigacyjny" jest wyświetlany, ale mogę dodać że mamy tym razem możliwość zdefiniowania jak ma być wyświetlany. Wyświetlanie ekranu możemy zdefiniować w 2 wariantach białe napisy na czarnym tle lub czarne napisy na białym tle,do tego mamy możliwość wybrania przewodniego koloru kafelków.

P.S.
nie jestem "fanboy'em" M$ ani "hoplofobem" zestaw otrzymałem do testowania dzięki uprzejmości seniorów, a z uwag osób w wieku +50 mogę dodać że:


  • "ekran w słoneczny dzień świeci się jak psu j... , nie widać nic oprócz odcisków palców."

  • "kruche to i wygląda jak plastikowa zabawka"

  • "Panie to ma odbierać telefony - da się przez te szybkę gadać?"

  • "tylko fontanna ma więcej niepotrzebnych wodotrysków"

  • "gdzie to robi zdjęcia?"

Wracając do zdjęć załączam sample

Pod słońce:

ze słońcem :

Edit ... sorry za dużo zer