Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Oloneo wprowadza PhotoEngine Beta 1

PhotoEngine Beta działa od 1 Listopada do 1 Grudnia 2010r. Tylko dla systemu Windows

O Oloneo
Założona przez trzech weteranów branży grafiki komputerowej, fotografii cyfrowej
Oloneo dostarcza narzędzi, które łączą elastyczność, kreatywność i szybkość.

reklama

Wielu fotoamatorów szuka tanich rozwiązań i oprogramowania które dają możliwość edycji wykonywanych fotografii a co za tym idzie nadawaniu im niecodziennych kolorów lub takich kolorów z którymi nie radzą sobie matryce aparatów fotograficznych.
HDR to jeden ze sposobów na właśnie takie zdjęcia - High dynamic range imaging – technika w fotografii polegająca na wykonaniu kilku ekspozycji tego samego kadru, z których część jest niedoświetlona, a pozostała część prześwietlona. Pozwala ona otrzymać obraz sceny charakteryzujący się dużą rozpiętością tonalną.
Używając tej techniki najczęściej robi się trzy do pięciu fotografii (czasami więcej – w zależności od rozpiętości tonalnej kadru oraz dynamiki aparatu) z poprawnie naświetlonymi cieniami, elementami pośrednimi oraz światłami, z różnicą np. 2 EV (może być 1 albo nawet 3), a następnie łączy się obrazy w jeden plik. W celu pozyskania źródłowych fotografii stosuje się metodę bracketingu lub wywołuje plik RAW z różnymi parametrami. Złożony obraz HDR poddawany jest mapowaniu luminancji, dzięki czemu kompresji ulega globalny kontrast zdjęcia, ale zachowane są lokalne zmiany w jasności.

Podczas robienia zdjęć fotografowie nie muszą już martwić potencjalne błędy w ustawianiu ekspozycji, równowagi bieli i oświetlenia . To jest teraz szybki i łatwy proces zmian oświetlenia oraz odzyskania danych w obrazach niedoświetlonych-lub prześwietlonych. Łącząc wiele zdjęć tej samej sceny, Oloneo PhotoEngine nie tylko oferuje praktycznie nieograniczoną kontrolę nad ekspozycją i oświetleniem, ale również zapewnia nowy poziom kreatywności w fotografii cyfrowej.

PhotoEngine Beta z HDR radzi sobie nieźle i w łatwy sposób suwakami można wpływać na zmiany (Curve korekta barwy / nasycenia, odcienia / jasności i barwy / nasycenia krzywej, krzywa jasności, nasycenia kolorów - krzywej, kolor narzędzia tonowania, zaawansowany balans bieli i inne) obrazu które szybko się wykonują.

Ogólnie to program jest bardzo intuicyjny i posiada opcję „Time Machine” w której każda najmniejsza zmiana jest zapisywana więc łatwo można do niej wrócić klikając na niej. Dodatkowo wszystkie zmiany można odtworzyć klikając „Play” i wtedy widać ciekawe przejścia między zapisanymi poszczegolnymi zmianami naszego obrazu. 
Kolejną funkcją jest „ DeLight”, polega ona na połączeniu trzech zdjęć w których mamy odpowiednio pomieszczenie nieoświetlone, następnie oświetlone przez jedną lampę i trzecia fotka przez drugą lampę. Efekt końcowy tworzymy poprzez ustawienie stopnia mocy dwóch wspomnianych lamp.

Jeśli ktoś ma problemy ze zrozumieniem niktorych funkcji zapewne pomocne bedą filmiki umieszczone na stronie producenta oprogramowania:

 

Przy testowaniu zauważono pewne mankamenty oprogramowania : 
- brak podglądu RAW'ów wczytywanych do programu, czyli na chybił trafił wybieramy pliki z aparatu chyba że znamy ich nazwę. 
- brak prostych narzędzi edycyjnych które przydać by się mogły przy wywoływaniu RAW'a np. kadrowanie, rotacja, automatyczna rotacja przy łączeniu HDR'a jeśli zdjęcia nie były robione ze statywu.   

Komentarze