Po Czytnikach e-book'ów przyszła kolej na smartfony

Smartfon Onyx International pracujące pod kontrolą systemu Android, posiada

ekran wykonany w technologii e-ink.

    Dane Producenta podają:
  • ekran o przekątnej 4,3 cala,
  • łączność 3G i Wi-Fi
  • system Android 2.3.5.

Co to daje ?

Jak widać na załączonych obrazkach można w pełnym słońcu posługiwać się smatrfonem, gdyż ekran wykonany w technologi e-ink jest czytelny bez względu na natężenie światła.

Jeszcze lepiej ukazuje to filmik który umieszczono na youtubie.


http://youtu.be/fTbkNld0sHE

Lecz ekran ma mały mankament nie jest podświetlany więc najprawdopodobniej przy słabym oświetleniu może być nie czytelny. W sumie to nic nowego już były na blogu opisywane e-booki z ekranami wykonanymi w tej technologii, Motorola w 2006r wypościła na rynek telefon Motorola Fone F3 pozwalał tylko na dzwonienie i wysyłanie SMSów.

Z informacji dostępnych w internecie wynika że zastosowanie elektronicznego papieru (wyświetlacza - e-ink) dało by mniejsze zużycie energii a co za tym idzie wydłużyło by się użytkowanie pomiędzy ładowaniami od kilkunastu dni nawet do miesiąca. Osobiście wydaje mi się to naciągane gdyż moduł G3 i WiFi na pewno do energo-oszczędnych nie należą. Sam ekran nie ma powalającego odświeżania zatem należało by przyjąć że nie dało by się uruchomić wielu programów lub gier.

Biorąc po uwagę system Android, można zainstalować na nim aplikację Amazon. Pozwoli to na dostęp do wszystkich swoich książek z chmury, razem z synchronizowaniem ostatnio przeczytanej strony. Istnieją już kolorowe ekrany Mirasol, rozwijane przez Qualcooma i kolorowy czytnik Kyobo Reader. Ten typ nieświecącego ekranu wyświetla już kolory, więc można na nim oglądać nie tylko książki, ale też kolorowe magazyny, które będą wyglądać niczym wydrukowane na prawdziwym papierze. Kolorowy epapier jest jeszcze strasznie drogi, ale w ciągu kilku lat możemy spodziewać się, że stanie się on przystępny i konkurencyjny cenowo dla zwykłych ekranów LCD. Wtedy może trafić także do smartfonów.

Jeśli chodzi o czytanie e-booków to już lepszy był by czytnik np taki jak w opisie :PocketBook-Pro-612 ???
Taki smartfon na pewno się przyda osobom w starszym wieku, dla seniorów czynności jak rozmowy, wysyłanie i odbieranie wiadomości sms czy e-mail byłby dużo łatwiejsze.