Polska Drukarka 3D - RAPCRAFT 1.4 - OMNI3D

Reklama 360 to II Edycja imprezy wystawienniczej organizowanej przez Międzynarodowe Targi Poznańskie.

"Wydrukuj sobie wszystko"


- choć to część tytułu prelekcji firmy OMNI3D to są idealne słowa (Kamila Dziadkiewicza) aby opisać o co chodzi na tych targach. Mówi się że reklama dźwignią handlu, tu proponowano wszystkie możliwe maszyny którymi można zrealizować dowolną formę reklamy. Reklama czasem jest kojarzona z gadżetami którymi obdarowuje się partnerów handlowych i tu można było napotkać firmy które takie gadżety zarówno sprowadzają do naszego kraju jak i produkują.

Niektórzy wystawcy proponują zakup maszyn dzięki którym możemy na takie gadżety nanieść logo firmy lub napisy.

Ogólnie to jest tam jeden wielki chaos bo ktoś nie pomyślał o tym aby ustawić wystawców tematycznie a nawet nie dano mapki która by określała gdzie dany kontrahent się wystawia.
Postaram się troszkę posegregować informację o druku 3D - resztę opiszę na osobnym wpisie. Wracając do prelekcji firmy

- jest to firma zajmująca się produkcją profesjonalnych drukarek 3D dla biznesu i dla domu. Dostarcza również materiały do druku oraz wszelkiego rodzaju części zamienne do wykorzystania również w innych drukarkach. Firma ta prowadzi prelekcje na temat zastosowań druku 3D, przyszłości projektowania 3D, wykorzystania drukarki w agencji reklamowej i o przyszłości zakupów online!

Obecnie już jest bardzo wiele możliwości drukowania 3D jeśli chodzi o materiały, standardowym materiałem i najczęściej wykorzystywanym jest PET. Czyli tworzywo sztuczne które w postaci prętów o średnicy 1,7mm jest podawane do głowicy, gdzie jest rozgrzewane a ta z kolei nanosi rozgrzany plastik na powierzchnię i w ten sposób powstaje coś w rodzaju druku.


Cena wydruku to 100zł za 1kg + koszt zakupu drukarki i oprogramowania (RIP). Pod głowicą umieszczona jest płaszczyzna która porusza się w 2 kierunkach (w dół "Z" i do przodu lub do tyłu "X"). Nad płaszczyzną na prowadnicy umieszczono głowicę która z kolei porusza się prostopadle do osi poniższej płaszczyzny (lewo lub prawo "Y"). Tak powstaje warstwa druku, ale żeby mówić o druku 3D musimy nanieść kilka takich warstw jedna na drugą, dla tego płaszczyzna porusza się w kierunku dolnym.

Obecnie mówi się że Druk 3D jest na etapie "AMIGI" ale jak wiadomo z roku na rok udaję się usprawnić działania tych drukarek. Dzięki czemu obecnie już można używać dodatkowej głowicy w trakcie druku co pozwala zaoszczędzić czas na wymianę kolorowych prętów z materiałem. Mówiono tak że o drukarkach które z warstw proszku metalicznego potrafią zgrzać gotowe elementy 3D w bryły z metalu. Wspomniano o tym że w Japonii aresztowano człowieka który wydrukował kilka egzemplarzy broni - stwierdzono jednak iż po 2-4 krotnym użyciu tego wydruku broń przestaje działać na skutek naprężenia powodowanego w trakcie wystrzału. Aby stwierdzić iż więcej dobrego mogą przynieść takie drukarki powiedziano iż pewna dziewczynka w USA cierpi na chorobę przez którą jej szkielet ulega wypłukiwaniu wapna przez co staje się bardzo kruchy. Można to leczyć bardzo drogimi operacjami - udało się jednak wydrukować odpowiedni egzoszkielet który zapewnia dziewczynce możliwość poruszania się i za o wiele niższe pieniądze bo zamiast kilkuset tysięcy wykonano go za kilkadziesiąt dolarów. Mówiono o możliwości drukowania w przyszłości tkanek ludzkich a nawet całych narządów dzięki czemu transplantologia mogła by pójść do przodu. Nie pominięto także ułatwień w produkcji protez.

Prelegent wspomniał o możliwości wysłania z jakiś odległych zakątków naszego globu (np. przy wyjeździe na wczasy) plików dzięki którym można było by wydrukować klucz od mieszkania rodzinie lub znajomym. (podobno ubezpieczyciele państw rozwiniętych w ten sposób zabezpieczają również osoby które ubezpieczają się u nich) Porównywanie wysyłania zeskanowanego klucza w postaci pliku bryły 3D i wydrukowanie go w innym oddalonym miejscu - do teleportacji to jednak była przesada. Nie jest jednak przesadą że można już obecnie wykonać tą metodą prawie wszystko, najczęściej jednak drukarki 3D wykorzystuje się do modelowania oraz robienia drobnych elementów z których można zbudować konstrukcje. Pokazano projekt siłowni wiatrowej gotowej do wydrukowania i samodzielnego złożenia. Po dodaniu kilku elementów elektrycznych, siłownia ta ma mieć możliwość wytwarzania prądu (300Wat) i zasilać drukarkę na której stworzono elementy do wykonania siłowni. Sama drukarka też jest wykonana z podzespołów które wraz z drukarką otrzymujemy w postaci plików i powinny zostać wykonane przez użytkownika (jako części zamienne) zaraz po zakupie i zmontowaniu sprzętu . Jako że odpad z drukarki to około 3% materiału i istnieje możliwość przetworzenia surowców PET ponownie na materiał prętowy do zasilania drukarki. Wydaje się być to istnym perpetuum i do tego ekologicznym.

Firma OMNI3D zaprezentowała 3 rodzaje drukarek produkowanych na zamówienie.

Najtańsza wersja to koszt 6900zł za model RAPCRAFT 1.4


jest drukarką 3D przeznaczoną dla osób prywatnych, małych i większych firm oraz placówek edukacyjnych.
Pozwalająca w łatwy i szybki sposób wydrukować własne zabawki, gadżety czy przedmioty codziennego użytku. Za pomocą druku przestrzennego możesz tworzyć formy, koncepty lub makiety.

Opis produktu:


 • > Tworzenie obiektów o rozmiarach do 21 x 21 x 24 cm!

 • > Szybkość pracy w granicach 50-150mm/s

 • > Druk wielomateriałowy! Na naszych drukarkach możesz drukować materiałami takimi jak: PLA, Nylon, PVA, HIPS, PETT, FlexPoliester, Laywood, Laybrick i inne

 • > Jedna z najcichszych drukarek 3D na rynku

 • > Regularny, darmowy upgrade plastikowych elementów drukarki!

 • > 1 rok gwarancji na elektronikę i wszystkie części nieulegające zużyciu

 • > Darmowa wysyłka kurierska.

Możliwość rozbudowy o:


 • > Panel LCD wraz z wejściem na karty SD. Brak konieczności ciągłego połączenia z komputerem.

 • > Moduł dwugłowicowy, który umożliwia druk dwoma materiałami i/lub kolorami oraz ułatwia stosowanie podpór pod wydruki.

TECHNOLOGIA WYDRUKU:


 • FDM – Fused Deposition Modeling

 • Jakość wydruku: dokładność maksymalna 40 mikronów (!)

 • Precyzja pozycjonowania: XY: 10 mikronów Z: 40 mikronów

 • Średnica filamentu: 1.75 mm

 • Średnica dyszy: 0.4 mm

 • Temperatura otoczenia pracy: 15-60 C [60-140 F]

 • Podgrzewany stolik (60 C) – temperatura pracy osiągnięta zostaje w ok. 3 min

 • Głowica (200 C) – temperatura pracy osiągnięta zostaje w ok. 1 min

DARMOWE OPROGRAMOWANIE:


 • RepetirHost+Skeinforge/SFACT/Cura/SLIC3R

 • Typy plików: *.stl/ *.obj

 • Obsługiwane systemy operacyjne: Windows, XP lub nowszy Linux (Ubuntu 12.04+) Mac OS X [10.6/10.7/10.8]

WYMIARY:


 • Waga: 14 kg

 • Waga wysyłkowa: 31 kg

 • Paczka wysyłkowa: 65x57x65 cm


ELEKTRONIKA:


 • Wejście AC 110V 3,5A lub 230V 2A

 • Podłączenie USB

KONSTRUKCJA:

Profile aluminiowe, stolik podgrzewany szklany, łożyska XY linowe, łożysko Z linowe, silniki krokowe (1.8 deg angle 4.8 kg/cm 47.1 N-cm 2.5A).

Przestrzenna konstrukcja drukarki wykonana jest z wielką precyzją, charakteryzuje ją bardzo duża sztywność całości oraz niebywała lekkość. Takie rozwiązanie pozwala pracować maszynie na większych obrotach w stosunku do konkurencji, bez utraty jakości spowodowanej drganiami i brakiem stabilności. Najwyższej jakości podzespoły gwarantują CICHĄ i niezawodną pracę.
JAK TO DZIAŁA?

Szybkie prototypowanie 3D zaczyna się od stworzenia modelu 3D w oprogramowaniu typu CAD, Blender, Google Sketchup, 3D Studio itp. Następnie do oprogramowania drukarki ładuje się model w otwartym formacie .STL, który zamieniany jest na tzw. „G-code”. Kod ten zawiera komendy odczytywane przez drukarkę. Komunikacja z komputerem odbywa się za pośrednictwem kabla USB.

MATERIAŁY:

Drukarka 3D RapCraft potrafi drukować z takich materiałów jak ABS, PLA, Nylon a nawet z materiałów podobnych do drewna – np. kompozytu Laywood. Termoplastyczny filament jest podgrzewany do wysokiej temperatury i następnie nakładany warstwowo na stolik (w zależności od użytego do druku materiału stolik jest podgrzewany lub nie). Warstwa po warstwie drukarka układa kształt obiektu 3D. Szybkość wydruku zależy głównie od: wielkości obiektu, stopnia jego skomplikowania (krzywizny, otwory itp.) oraz wybranej dokładności. Tworzenie obiektu może zabrać od kilku minut do kilku godzin. Koszt tworzenia obiektów jest tańszy niż wydruk na tradycyjnej drukarce 2d!

PLA (kwas polimlekowy) jest naturalnym biodegradowalnym polimerem produkowanym ze skrobii kukurydzianej lub ziemniaczanej. Posiada niską temperaturę topnienia, która sprawia, że jest to kmateriał niepodatny na wypaczenia w procesie drukowania.

Nylon – rewelacyjna jakość wykończenia powierzchni, bardzo duża (lepsza niż ABS) wytrzymałość mechaniczna i chemiczna, pełna odporność na żywice odlewnicze. Bardzo łatwo poddaje się obróbce skrawaniem. Wykonane z niego cienkościenne obiekty charakteryzuje duża elastyczność. Świetnie nadaje się np. na formy do odlewów.

Laywood – mieszanka włókien pochodzących z recyklingu drewna i spoiw polimerowych, które mogą być topione i wytłaczane przez żarnik drukarki 3D. Posiada identyczne właściwości jak PLA. Interesującą cechą tego materiału jest możliwość dodawania „pierścieni drzew” z subtelną gradacją kolorów, od brązowego do beżowego. Kolor tego materiału może być zmieniany w locie – ustawiając temperaturę w głowicy drukarki od 180 ° C – kolor jasny; wzrost temperatury do 230 ° C skutkuje uzyskaniem barwy ciemniejszej.

STEROWNIKI I OPROGRAMOWANIE:

Oprogramowanie drukarki jest w pełni darmowe. Korzystamy z pensource’owego projekt RepRap.org. Dzięki temu drukarka 3D jest w pełni uniwersalna i umożliwia korzystanie z pozostałych rozwiązań open source. Pierwsze uruchomienie drukarki polega na zainstalowaniu sterowników i darmowego Repetir-Host, programu służącego do komunikacji ze sprzętem. Oprogramowanie obsługuje formaty: *STL oraz *OBJ. Specjalnie przygotowane pliki kalibracyjne są automatycznie dodane do programów: Skeinforge i Slic3r, oferując szybkie i bezproblemowe drukowanie 3D.

Wadą rozwiązania jest problem z utrzymaniem przez producentów odpowiedniej średnicy prętów materiałowych - niektóre firmy produkują tanie i ich średnica gdy przekroczy 1,7mm
powodują zatkanie się dyszy w głowicy. Po zatkaniu głowicy następuje przerwanie wydruku
i należy ją mechanicznie udrożnić i zacząć wydruk od nowa. Dla tego zaleca się zakup materiałów atestowanych od producenta drukarki.

 • Powiedziano także o możliwości drukowania potraw lub smaków, i co dziwne okazało się że na targach prezentowana jest maszyna a nawet dwie które same przygotowują drinki - więc chyba coś w tym jest :)

  Podobno w Norwegii stworzono drukarkę 3D która z betonu o konsystencji żelu potrafi wydrukować budynek o wielkości 120m2 cena wydruku gołego budynku to około 50tyś$ niby fajna perspektywa na rozwiązanie bezdomności. Nie wiadomo jednak kiedy wprowadzą taką drukarkę do powszechnego użytku.

  cdn...

  p.s.
  jeśli ktoś ma pytania odnośnie druku , jutro będę na targach i mogę się zapytać u przedstawicieli OMNI3D.
  * EDIT targi kończą się 16 Maja 2014r.