Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Stereo Photo Maker - program do przygotowywania zdjęć 3D

Wcześniej już opisywałem jak powstają obrazy 3D oraz jakie są najpopularniejsze wizualizacje zdjęć 3D.Dziś opiszę nieco pobieżnie działanie programu o nawie Stereo Photo Maker który ułatwia wykonywanie anaglifów lub stereopar a nawet obrazków lentikularnych - soczewkowych. Program jest darmowy ale nie do zastosowań komercyjnych, nie można zakupić licencji komercyjnej ani programu na nośnikach (cd/dvd). Program jest rozwijany więc za używanie go wydawca nie ponośi odpowiedzialności za niepożądane działanie.
Program można pobrać ze strony lub z poniższego linku:StereoPhoto Maker Ver4.32 960KByte 03/NOV/2010Oraz pomoc techniczną: StereoPhoto Maker Ver4.32 include help file 23749KByte 03/NOV/2010

Przygodę naszą musimy rozpocząć jednak od wykonania fotografii interesującego nas obiektu. Im mniejszy obiekt tym mniejszy powinien być kąt odchylenia wykonanych fotografii. Gdy posiadamy aparat 3D mamy ułatwiona sprawę - właściwie to wszystko powinna za nas zrobić automatyka w aparacie.
Na potrzeby prezentacji zrobiłem 2 fotki nazwijmy je sobie: Lewa i prawa

Wracamy do "zassanego" pakunku z programem "stphmkre432.zip" po rozpakowaniu uruchamiamy aplikację - "stphmkre.exe" .
Klikamy na File > open Left/Right image - jeśli mamy 2 fotografie "o") - lub
File> open stereo image ("w")- jeśli mamy plik "mpo" z aparatu 3D.

W oknie programu pojawia nam się para fotografii aby być pewnym czy obrazek nie jest poruszony i obiekty znajdujące się na nim są w osi klikamy "auto alignement" ("Alt"+"A") - pojawi się nam monit z zapytaniem czy chcemy obejrzeć raport z informacjami o dopasowaniu obrazków do wykrytej osi obiektów .
Po dopasowaniu można stosując się do zasady z filmu sprawdzić czy para obrazków które wykonaliśmy nadaje się do wizualizacji 3D. Jeśli nie widać przestrzeni i kilku płaszczyzn obiektów oddalonych od siebie może okazać się że omyłkowo zamieniliśmy lewy obraz z prawym, pomocna okaże się w tym przypadku funkcja zamiany miejscami obrazków "swap Left/Right" ("X") - ponownie dopasowujemy oś obiektów wciskając "Alt"+"A".
Gdy już dobierzemy najlepsze parametry zdjęcia 3d możemy się zastanowić nad tym w jaki sposób chcemy opublikować naszą fotografię.
Stereo Photo Maker daje na możliwość zapisu fotografii jaki pliku mpo czyli takiego który jest zapisywany przez aparaty cyfrowe 3D i taki plik można wysłać do foto labu aby wykonano nam odbitkę lentikularną - czyli taka która daje wrażenie przestrzenności dzięki zastosowaniu odpowiedniej folii soczewkowej dostosowanej do rozdzielczości obrazu. Soczewki są wykonane w postaci cieniutkich pasków i przy poruszaniu fotografia odkrywają w odpowiedni sposób na przemian oba obrazki. Jeśli posiadamy folie soczewkową i dostatecznie dobrą drukarkę, możemy spreparować w Stereo Photo Makerze "jpg" i wykonać sobie sami taką fotkę.
Menu -> File -> Multiple Images -> Create Lenticular Image...
Po otwarciu program właściwie sam sprawdzi który obrazek jest lewy a który prawy oraz dostosuje "szatkowanie" tak aby paski obrazków były odpowiednio dobrane do rozdzielczości soczewek którą podaliśmy przy tworzeniu obrazka. Pozostaje tylko wybrać z "Menu > Print Setup" i bardzo ważne aby zaznaczyć opcję "'Print dot by dot" - drukarka powinna wydrukować obrazek w rozdzielczości 600dpi aby był dobrej jakości.
Nakładamy na obrazek folię lentikularną/soczewkową i możemy się cieszyć forografią 3D.
Odnośnie plików mpo można obecnie nabyć ramkę fotograficzną 3D lub jeśli posiadamy okulary Nvidia wyświetlić obraz na ekranie monitora.
Program może zapisać obrazki jako anaglif lub stereoparę (jeden obrazek na którym są 2 fotografie lub jako 2 osobne pliki) w postaci JPG lub jako animowany gif.
Plik mpo lub obrazki lewy i prawy możemy wysłać na stronę http://www.start3d.com gdzie spreparują nam animacje którą można wkleić jako obiekt na stronę internetową.  

Komentarze

0 nowych
  #1 30.04.2011 16:15

Coś słabo to 3d wychodzi na tym wielkanocnym zdjęciu, efekt delikatny, ale to tak na oko. w okularkach anaglifowych może lepiej widać głębie

  #2 07.03.2012 16:29

Prawda jest taka. Aby poprawnie wydrukować obraz lentikularny dla drukarki 600dpi i folii np 60 lpi potrzebnych jest 10 obrazów, a nie dwa. Przy dwóch obrazach efektu praktycznie nie ma lub jest on niepoprawny.

  #3 17.08.2012 20:22

tak to jest jak zielony amator zabiera się za "tłumaczenie" skomplikowanego tematu - tak odstrasza właśnie ludzi od tematu...

  #4 20.01.2013 14:06

Witam .
Programik jest ok. Testowałem go - szczególnie przydatny do anaglifów - metoda znana już za pana adolfa z Niemiec.
Z foto kowencjonalną i foto 3d jest jak z lataniem lotnią , a lataniem odrzutowcem - się lata ,
ale zasady zupełnie inne - z fotografią 3d jest podobnie .
Panowie krytykanci aparaty w dłoń i napierajcie , może pokażecie coś fajnego .

  #5 31.03.2013 12:50

@#1 Zdjęcie wykonywano z dość dużej odległości, więc i paralaksa nie powala. Odsuń się dalej od ekranu, a wrażenie będzie nieco lepsze, choć przy małej paralaksie d* nigdy nie urwie. Z doświadczenia wiem, że w telewizorze 3D (ogólnie: na ekranie 3D) efekty są wyraźnie lepsze niż zezując lub z anaglifu.

@#2 Bzdury. Typowe folie lentikularne obsługują wyłącznie wydruki z dwóch obrazów. Nie mam pojęcia ile kosztowałaby folia, za pomocą której można obserwować obraz stereo z więcej niż dwóch punktów widzenia (zresztą więcej niż 2 i tak nie trzeba do osiągnięcia pełnego efektu).

Problemem jest nie tylko umiejętna obsługa programu SPM, ale i robienie z głową zdjęć, które mają być w nim obrabiane. Nawet aparaty 3D, choć umożliwiają proste (niemal bezrefleksyjne) robienie zdjęć stereo (najczęściej w formacie MPO, czyli dwa JPGi w jednym pliku), wymagają podczas obsługi pomyślunku (z jakiej odległości robić zdjęcie, czy stosować powiększenie, czy odległość od obiektu nie wymusza dokupienia i dołączenia tzw. rozszerzenia bazy stereo umożliwiającej robienie dobrych zdjęć obiektów dużych i odległych itd.).

Na szczęście nic nie trzeba kombinować, aby po prostu oglądać zdjęcia z aparatu 3D na ekranie 3D (co gorąco polecam; najlepiej podłączając do telewizora twardy dysk lub dysk sieciowy na bibliotekę zdjęć - łatwo wówczas organizować sobie cyfrowe albumy 3D).

  #6 18.04.2013 20:20

@#5 Radzę sobie poczytać na temat wydruków lelntikularnych (ja takie wykonuję), z dwóch obrazów to można zrobić zdjęcie typu flip a nie obraz 3D. Tyle w temacie

  #7 29.07.2013 15:06

Demanix gify faktycznie wymagają kilku obrazów dla uzyskania pełnej płynności lentilki dobrze skomponowanego planu stereo...

  #8 04.02.2015 19:12

głębia symboliczna i chyba zamieniłeś lewą fotkę z prawą,powinno być odwrotnie, twoja lewa to prawa i na odwrót.

  #9 01.12.2016 20:11

nie poprawiłeś ustawienia fotek, są na odwrót, rzołnierzu ! co z tobą ? : )